رییس اتحادیه املاك:

قیمت مسکن در جنوب تهران کم شده است

قیمت مسکن در جنوب تهران کم شده است رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اعلان اینکه شهریور امسال در مناطق جنوبی تهران شاهد کاهش 2 تا 8 درصدی قیمتها بودیم اظهار داشت: تحرک نسبی بازار مسکن در شهریورماه ناشی از اختتام فصل جابه جایی و رشد تقاضای سرمایه گذاری در شمال تهران بوده که بانک مرکزی این مساله را به کل بازار تعمیم داده است.


مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با ایسنا درباب آمار بانک مرکزی از بازار مسکن در شهریورماه ۱۴۰۰ اظهار نمود: اعلام شده که معاملات مسکن حدود ۴۲ درصد نسبت به مرداد افزایش داشته و قیمتها نیز ۲.۴ درصد بالا رفته است. این تحرک نسبی در مقایسه با رشد حدود ۱۰ درصد ماهیانه سال قبل رقم قابل توجهی نیست. همین طور باید ببینیم در کدام محله ها و مناطق شاهد رونق نسبی بوده ایم.

رونق بازار مربوط به معاملات سرمایه گذاری در شمال تهران بوده است
وی ادامه داد: تحرک بازار مسکن در شهریورماه ۱۴۰۰ بیشتر در مناطق شمالی تهران رخ داده که ناشی از تقاضای سرمایه گذاری است. در مناطق جنوبی عمدتاً نرخها ثابت بوده یا مقداری کاهش پیدا کرده است. بطور مثال در منطقه ۲۰ قیمتها حدود ۸ درصد، منطقه ۱۲ به میزان ۲ درصد، منطقه ۱۴ حدود نیم درصد و در منطقه ۱۵ به میزان ۵ درصد کاهش داشته اما بانک مرکزی با ملاک قرار دادن میانگین کل ناشی از رشد تقاضای سوداگری می گوید قیمتها ۲.۴ درصد بالا رفته است. در حقیقت تحولات یک یا چند منطقه خاص را به کل بازار تعمیم می دهد که روشی منسوخ شده در کل دنیا است. در کشورهای توسعه یافته اثر مناطق، نوع و کیفیت ساختمانهای معامله شده را لحاظ و آمار را ارائه می کنند.

کاهش ۲۲.۵ درصدی قیمت واقعی مسکن در شش ماه گذشته
خسروی اشاره کرد: از جانب دیگر آمارهای کوتاه مدت یک ماهه یا حتی دو ماهه از دقت کافی برخوردار نیست و آمارهای شش ماهه که تا حدودی اثر ریزنوسانات را از بین می برد باید لحاظ قرار گیرد. آمار شش ماهه نشان میدهد قیمت خانه در تهران در محدوده ۳۰ تا ۳۱ میلیون تومان قرار گرفته و بالا نرفته است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک، مساله دیگر را مقایسه نرخ تورم عمومی با افزایش قیمت مسکن دانست و اظهار داشت: در شرایطی که تورم به ۴۵ درصد رسیده قیمت مسکن حدودا در شش ماه گذشته ثابت بوده است. این یعنی ۲۲.۵ درصد کاهش واقعی قیمت خانه اتفاق افتاده و در نیمه دوم سال نیز رشد آنچنانی قیمت برای مسکن پیش بینی نمی گردد.
وی درباره هدف دولت برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی مطابق طرح جهش تولید و تامین مسکن اظهار نمود: این با اهمیت ترین راهکار برای ایجاد ثبات در بازار مسکن می باشد که منجر به تعادل عرضه و تقاضا می شود. اما به هر حال پروژه ساختمانی تا به سرانجام برسد حدود دو سال طول می کشد. بنا بر این تعدادی از مردم نسبت به خرید ملک در شهریورماه اقدام نمودند. همین طور در مقطع جابه جایی شهریورماه قرار گرفتیم که معاملات مقداری افزوده شد.

بانک مرکزی به آمارهای تنش زا اصرار دارد
خسروی با درخواست از بانک مرکزی و مرکز آمار برای ایجاد آرامش در بازار مسکن اظهار داشت: بعد از آن که می گویند قیمت ۲ درصد بالا رفته، مالکان ۱۰ درصد روی نرخها می گذارند. البته خوشبختانه بازار کشش افزایش قیمت را ندارد اما تعجب می کنم که بانک مرکزی بر آمارهای غیر قابل اتکا اصرار دارد. در بعضی ماهها قیمتها را افزایشی اعلام نمودند در صورتیکه کف بازار، نرخها کاهشی بود. به نظرم بانک ها به سبب آنکه تعداد قابل توجهی واحد خالی دارند آمارهای قیمت را به شکل مصنوعی بالا می برند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک، ارائه داده های تورمی در بازار مسکن را منجر به رکود اقتصادی دانست و اضافه کرد: بخش مسکن پیشران اقتصاد است که با ۱۷۸ شغل کلیدی ارتباط دارد. اگر معامله صورت گیرد جدا از آنکه چرخ کارخانجات می چرند در خیلی از صنوف گردش مالی ایجاد می شود و بیکاری کاسته می شود. بدین سبب برای چندمین بار از بانک مرکزی و مرکز آمار تقاضا می کنم از ارائه آمارهای تنش زا خودداری یا دست کم روش خودرا به روز کنند.1400/07/08
11:02:56
5.0 / 5
244
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است