شبکه ملی اطلاعات بعد از ۲۰ سال، سامان می گیرد؟

شبکه ملی اطلاعات بعد از ۲۰ سال، سامان می گیرد؟ وزیر ارتباطات مدتی قبل اظهار داشت: 20 سال است که می خواهیم طرح شبکه ملی اطلاعات را اجرا نماییم اما به دلیلهای مختلف محقق نشده است؛ برنامه داریم که ظرف مدت چهار سال این شبکه را تکمیل نماییم.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا، استقلال فضای مجازی، رشد انواع خدمات بطور بومی و داخلی در بستر فضای مجازی، شکل گیری کسب و کارهای نوین، امکان دسترسی مردم سراسر کشور به انواع خدمات الکترونیکی و کاهش شکاف دیجیتالی از دستاوردهای مهم توسعه شبکه ملی اطلاعات است.
زمانی که «عیسی زارع پور» بعنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات از طرف رییس جمهوری عرضه شد، در برنامه های خود اعلام نمود مقرر است شبکه ملی اطلاعات که به زودی وارد ۲۰ سالگی می شود را ظرف مدت ۴ سال به نتیجه برساند.
رشد انواع خدمات بطور بومی و داخلی در بستر فضای مجازی و شکل گیری کسب وکارهای نوین از دستاوردهای مهم توسعه شبکه ملی اطلاعات است که امکان دسترسی مردم به انواع خدمات الکترونیکی و در نتیجه کاهش شکاف دیجیتالی و مهم تر از آن، افزایش میزان راندمان در ارائه خدمات به مردم را فراهم می آورد.
شبکه ملی اطلاعات می تواند دستاوردهای مهمی برای کشور داشته باشد، اما از مهم ترین آن می توان به ۷۰ درصد خودکفایی در تولید تجهیزات مورد نیاز شبکه ثابت کشور، ۳۰ درصد خودکفایی در تولید تجهیزات مورد نیاز شبکه سیار کشور و ۱۰۰ درصد خودکفایی در تولید تجهیزات و سامانه های امنیتی مورد نیاز شبکه ملی اطلاعات اشاره نمود.
زمانی که شبکه ملی اطلاعات بطور کلی در کشور استقرار پیدا کند، تأثیرات شگرفی در اقتصاد کشور رخ خواهد داد. رسیدن به جایگاه اول منطقه در توسعه دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و شاخص سهولت کسب وکار، سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال از اقتصاد کشور، کسب ۱۰ درصدی از ارزش بازار بورس توسط شرکت های دانش بنیان، کاهش ۳۰ درصدی مراجعات مردمی به دستگاه های اجرائی، دسترسی ۱۰۰ درصدی خانوارها به اینترنت سیار با سرعت ۱۰ مگابیت بر ثانیه و کسب سهم ۱۰ درصدی خرده فروشی الکترونیکی همچون مهم ترین نتایج استقرار کامل شبکه ملی اطلاعات در اقتصاد کشور است.
آیا اینترنت محدود می شود؟
زمانی که صحبت از شبکه ملی اطلاعات می شود، مردم به طور معمول این نگاه را دارند که مقرر است این شبکه، دسترسی به اینترنت جهانی را محدود کند. در واکنش به این برداشت، مسئولان حوزه سیاستگذاری و اجرائی شبکه ملی اطلاعات بارها اعلام نموده اند که شبکه اطلاعات به مفهوم جدایی از اینترنت نیست.
شبکه ملی اطلاعات یک راهبرد برای شکل گیری یک فضای مجازی در دسترس، پایدار، ارزان و امن است تا بوسیله آن کسب وکارها بتوانند به آسانی توسعه پیدا کنند و خدمات با کیفیت همه جا در دسترس کاربران باشد.
طرح کلان شبکه ملی اطلاعات مصوبه شورا است و افق آن به سال ۱۴۰۴ برمی گردد اما برای سال ۱۴۰۰ نیز مجموعه ای از پروژه ها مشخص شده که باید توسط وزارت ارتباطات و دیگر نهادهایی که از طرف شورای عالی فضای مجازی مسئولیتی در توسعه شبکه ملی اطلاعات دارند، به سرانجام برسند.
دستیابی به جامعه ای پیشرو و اخلاق محور، ارتقا جایگاه و کسب سهم مناسب از اقتصاد دیجیتال، فراهم سازی زمینه های حکمرانی صالحانه در فضای مجازی، استقرار نظام جامع و فراگیر در سطح ملی برای امن سازی خدمات و زیرساخت های حیاتی، حضور جریان ساز و هدفمند در عرصه های ملی جزو اهداف راهبردی است که در ابلاغیه شورای عالی فضای مجازی در افق ۱۴۰۴ به آن اشاره شده است.
سند شورای عالی فضای مجازی چه می گوید؟
در سند ابلاغی از طرف شورای عالی فضای مجازی، اهداف عملیاتی برای شبکه ملی اطلاعات تا آخر سال ۱۴۰۰ مشخص شده است که از میان آنها می توان به دسترسی ۸۰ درصدی خانوارها به پهن باند ثابت با سرعت دسترسی ۲۵ مگابیت بر ثانیه و پوشش ۱۰۰ درصد کشور برای دسترسی به پهن باند سیار با سرعت متوسط ۱۰ مگابیت بر ثانیه، مزیت بخشی اقتصادی و تعرفه گذاری رقابتی در دسترسی به خدمات کاربردی و محتوای داخلی به میزان حداقل دو برابر و دسترسی به خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات به میزان حداقل سه برابر رقبای خارجی و در نهایت مزیت بخشی کیفی در دسترسی به خدمات و محتوای داخلی به میزان پنج برابر نسبت به خدمات محتوای خارجی، امکان اتصال حداقل ۱۰ درصد کاربران با دسترسی مبتنی بر نسل جدید ارتباطات، ایجاد حداقل سه مرکز داده در سه استان، تامین یک سیستم عامل داخلی امن تلفن همراه، ایجاد گذرگاه های ایمن داخلی اشاره نمود.
«عیسی زارع پور» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره نگاهی که به شبکه ملی اطلاعات دارد نیز اعلام نموده است: شبکه ملی اطلاعات را به این معنا که شبکه ای داشته باشیم تا بتوانیم از آن برای تمام امورات کشور بهره ببریم، راه اندازی می نماییم. راه اندازی این شبکه پر سرعت در پهنه جغرافیایی کشور به هیچ وجه به مفهوم قطع دسترسی به شبکه جهانی نیست.
زارع پور زمانی در جلسه رأی اعتماد خود در مجلس به نمایندگان اظهار داشت: در سقف زمانی ۴ سال شبکه ملی اطلاعات را برمبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی که پس از ۱۰ سال، تازه تکلیف دستگاهها در آن مشخص شده را به سرانجام خواهیم رساند.
تأثیر شبکه ملی اطلاعات به اقتصاد کشور
شبکه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی فضای مجازی باید مولد ثروت باشد و در تمامی بخش ها مانند اپراتورهای همراه و ثابت، خدمات کاربردی و محتوایی تولید اشتغال کند. رسیدن به سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال از اقتصاد کل کشور از اهداف مهمی است که باید به آن دست پیدا کرد.
کشاورزی هوشمند، لجستیک و حمل و نقل اینترنتی، دولت الکترونیک و سلامت الکترونیک همچون مهم ترین اتفاقاتی است که باید در فضای دیجیتال کشور شکل بگیرد تا بتوان به سهم ۱۰ درصدی دست یافت.
موتور جستجو از ارکان اصلی شبکه ملی اطلاعات است
توسعه موتور جستجو بومی نیز همچون مواردی است که باید بومی سازی آن صورت گیرد. این موتور جستجو باید بتواند در کنار نمونه های خارجی خودش، برای کاربران مزیت رقابتی ایجاد کند؛ اما سال هاست از ضرورت توسعه موتور جستجوی بومی گذشته و این زیرساخت مهم هنوز به نتیجه نرسیده است.

1400/07/14
15:15:07
5.0 / 5
149
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است