کمیسیون عمران مجلس طرح جهش تولید مسکن را بررسی کرد

کمیسیون عمران مجلس طرح جهش تولید مسکن را بررسی کرد سخنگوی کمیسیون عمران مجلس از بررسی طرح جهش تولید و تأمین مسکن در این کمیسیون اطلاع داد و به نقل از معاون شهرسازی وزارت راه اظهار داشت: ثبت نام برای خانه های طرح جهش تولید در هفته آینده آغاز می شود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا، عبدالجلال ایری در گفت و گو با خبرنگاران در تشریح نشست امروز یکشنبه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: دستور کار ابتدایی کمیسیون بررسی روش اجرای قانون جهش تولید و تأمین مسکن با حضور وزیر راه و شهرسازی بود که به علت عدم حضور وی، نشست با حضور محمود محمودزاده معاون شهرسازی وزارت راه برگزار شد.
وی به گزارش معاون شهرسازی وزارت راه در مورد برنامه های وزارت متبوع خود جهت اجرای قانون جهش تولید مسکن و ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی اشاره نمود و اضافه کرد: رویکرد برنامه وزارت راه برای اجرای قانون جهش تولید مسکن حفظ و ارتقاء وضع موجود تولید مسکن، تحریک و تقویت روند ساخت و ساز در بافت فرسوده، راه اندازی مسکن در استطاعت خانوارهای دهک های اول تا سوم با حمایت حداکثری دولت، راه اندازی مسکن در استطاعت خانوارهای گروههای متوسط با حمایت دولت، راه اندازی مسکن روستایی با حمایت حداکثری دولت و سپس راه اندازی واحدهای اجاره ای با حمایت دولت می باشد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: محمود زاده در ادامه گزارش خود در مورد توزیع پیشنهادی واحدهای برنامه و نوع حمایت برای ساخت مسکن در سال اول و دوم توضیحاتی ارائه نمود. بعنوان مثال مسکن حمایتی برای گروههای با درآمد کم و جزو دهک های اول تا سوم ۴۰۰ هزار واحد مسکونی و تسهیلاتی با نرخ سود ۵ درصد، برای دهک های چهارم و پنجم، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به همراه تسهیلاتی با نرخ سود ۹ درصد و سپس برای گروههای با درآمد متوسط و جزو دهک های ششم و هفتم، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به همراه تسهیلاتی با نرخ سود ۱۲ درصد، جهت ساخت پیشبینی شده است.
ایری اظهار داشت: همینطور ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در چارچوب تفاهمنامه های منعقده، ۳۰۰ هزار واحد هم در چارچوب بازآفرینی شهری و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بر مبنای تعهدات بخش خصوصی و در نهایت ۴۰۰ هزار واحد در چارچوب مسکن روستایی که به همراه تسهیلاتی با نرخ سود ۵ درصد همانند واحد های مسکونی مخصوص دهک های پایین ساخته خواهد شد که مجموع آنها ۲ میلیون واحد مسکونی بوده که طی ۲ سال آینده ایجاد می شود.
وی، شناور بودن تسهیلات برای دهک های مختلف و اقشار با درآمدهای متفاوت را یکی از نکات بسیار مهم قانون جهش تولید و تأمین مسکن عنوان و ضمن اشاره به گزارش معاون وزارت راه و شهرسازی در مورد شبکه مشارکت اجتماعی تأمین مسکن، خاطرنشان کرد: برای تأمین مسکن گروههای کم درآمد، کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی مشارکت می کنند، همینطور برای تأمین مسکن گروههای با درآمد متوسط هر کدام از وزارت خانه های دفاع، آموزش و پرورش، کار، جهاد کشارزی و وزارت نیرو و سازمان صدا و سیما، بنیاد شهید و امور ایثارگران، اتاق تعاون و سازمان راهداری برای ساخت تعداد واحد مسکونی مشخصی مشارکت خواهند کرد. از طرفی کارگزاران و تأمین کنندگان زمین و منابع مالی هم مشخص شده که در آن نام ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، قرارگاه سازندگی حضرت خاتم الانبیاء(ص)، بسیج سازندگی و اتاق تعاون به چشم می خورد.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: در این جلسه، در مورد منابع مالی مورد نیاز برای ساخت واحدهای مسکونی قانون جهش تولید و تأمین مسکن هم گزارشی از جانب محمود زاده معاون شهرسازی وزارت راه عرضه شد. از طرفی، گزارشی در مورد برنامه این وزارت خانه جهت کاهش دوره انتظار برای خرید یک واحد آپارتمان ۷۵ متری عرضه شد. بر طبق این گزارش، دوره انتظار خرید مسکن برای دهک اول درآمدی ۱۷۸ سال بوده که با برنامه های وزارت راه و اجرای قانون جهش تولید و تأمین مسکن در سالهای آینده به ۲۵ سال خواهد رسید. این برنامه برای تمامی دهک های درآمدی طراحی و اجرایی می شود.
ایری اظهار داشت: در نشست امروز گزارشی در مورد سهم هزینه مسکن از کل هزینه های خانوار شهری و روستایی عرضه شد که بر مبنای آن سهم هزینه تأمین مسکن در روستاها ۱۸ درصد، در شهرها حدود ۳۶ درصد و استانهای بزرگ ۴۱.۵ درصد و در کلانشهرها این رقم بالای ۶۰ درصد است.
وی خاطرنشان کرد: مصوبات پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی جهت پرداخت تسهیلات ساخت مسکن، برای تهران ۴۵۰ میلیون تومان، شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون، مراکز استان ها ۳۵۰ میلیون، سایر شهرها ۳۰۰ میلیون و مسکن روستایی هم ۲۵۰میلیون است. طبق گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، ثبت نام برای دریافت مسکن های قانون جهش تولید مسکن از هفته آینده شروع می شود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: دستور کار دوم کمیسیون عمران مجلس دعوت از معاون فنی مهندسی ناجا بود تا به مناسبت هفته نیروی انتظامی گزارشی را از عملکرد مجموعه تحت مدیریت خود ارائه نماید. همچون اقدامات این مجموعه، معافیت اماکن انتظامی از پرداخت عوارض نوسازی شهرداری، تأمین زمین جهت راه اندازی ساختمان های راهور و کلانتری در شهرهای بالای پنج هزار نفر از راه شهرداری ها و راه اندازی و نگهداری راه های مرزی در ۱۶ استان بود. در ادامه پیشنهاد و درخواست هایی هم برای ارتقای اعتبارت مجموعه خود در بودجه سال آینده داشتند.

1400/07/18
23:17:30
5.0 / 5
102
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است