مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران:

پرداخت مطالبات نخلداران و کشاورزان خوزستانی در اولویت است

پرداخت مطالبات نخلداران و کشاورزان خوزستانی در اولویت است به گزارش کار و درآمد معاون وزیر جهادکشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: پرداخت مطالبات نخلداران و کشاورزان خوزستانی دراولویت این سازمان قرار دارد و به زودی پرداخت مطالبات آنها که حدود 700میلیارد ریال است شروع خواهد شد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا اسماعیل قادری فر روز دوشنبه در جریان بازدید از مراکز خرید تضمینی خرمای استعمران در شادگان و آبادان اضافه کرد: در گام نخست و کوتاه مدت سازمان تعاون روستایی، حاصل دسترنج کشاورزان در این شرایط تنش آبی و خشکسالی با حذف واسطه ها با رویکرد خرید تضمینی جمع آوری شده و در انبارها و سردخانه ها نگهداری می شود که ظرف ۱۰ روز کاری آینده همه محصول موجود در این انبارها جمع آوری شده و به سرعت در بازارهای هدف به فروش خواهد رسید.
ایشان سپس با بیان این مطلب که اولویت نخست ما پرداخت مطالبات نخلداران و کشاورزان خوزستانی است گفت: گام دوم فراهم آوردن امکانات، انبارها و فضاهای لازم برای محصول تولیدی کشاورزان است که تا سال زراعی آینده با همکاری مدیران استانی و شهرستانی این مهم محقق خواهد شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: ما در زنجیره ارزش محصول مهم خرما که یکی از کلیدی ترین تولیدات کشاورزان جنوب کشور است هیچ ورودی نداشتیم ولی این نوید را می دهیم که با همکاری دانشگاه های منطقه از ظرفیت علمی نخبگان بومی منطقه بهره برده تا بتوانیم مرکز نوآوری زنجیره ارزش خرما را ایجاد نماییم.
قادری فر همین طور ضمن اشاره به لزوم تزریق نوآوری به زنجیره ارزش خرما بیان داشت: باید بتوانیم در حوزه کشت، داشت، برداشت و آبیاری خرما، صنایع تبدیلی و در زمینه تجاری و فروش این محصول مهم از حداکثر توان نخبگان بومی استفاده نمائیم و با بهره گیری از نوآوری در زنجیره ارزش بتوانیم ارزش افزوده بیشتری را از این محصول و نعمت بزرگ خدادادی ببریم.
رئیس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ادامه اضافه کرد: هوشمندسازی زنجیره تولید، تامین و توزیع یکی از برنامه های محوری است که در ابلاغ وزیر جهاد کشاروزی به سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران دیده شده، متاسفانه وجود دلال ها و واسطه هایی که حاصل دسترنج کشاورزان را می خرند و گاهی از مزرعه تا سفره حدود ۷۰۰ درصد ارزش افزوده در قیمت ایجاد کرده و عمده آن به جیب همین دلالان می رود و به ضرر تولید کننده و مصرف کننده است را به کمک کسب و کارهای نوین و ایجاد زنجیره ارزش برطرف می نماییم.
قادری فر گفت: باید به نقش اتحادیه ها، تشکل های مردمی و تعاونی های روستایی اهمیت دهیم، اگر بتوانیم پشتیبانی و حمایت درستی داشته باشیم خود اتحادیه های کشاورزی که متشکل از همین مردم، کشاورزان و نخلداران هستند وارد کار شده و منجر به حذف واسطه ها و دلالان و کاهش سوداگری خواهد شد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ادامه ضمن اشاره به بازارهای هدف صادراتی تصریح کرد: خرمای استعمران خوزستان بهترین بازار را در آسیای جنوب شرقی، هند، چین و پاکستان دارد اما به دلایلی نتوانسته ایم زمینه صادرات پایدار را برای این کشورها فراهم نماییم.
وی افزود: نگاه صادرات محور به تولیدات کشاورزی بعد از تامین نیاز داخلی یکی از هدف گذاری های سازمان تعاون روستایی در سال های آتی خواهد بود.
قادری فر ضمن اشاره به خرید تضمینی و حمایتی برمبنای مصوبه شورای قیمت گذاری عنوان کرد: الگوی کشت قراردادی موضوع بسیار مهمی است که در برنامه های پیشنهادی وزیر جهاد کشاورزی به مجلس شورای اسلامی است و برنامه های آن متعاقبا" اعلام خواهد شد.
وی به پرداخت مطالبات نخلداران خوزستانی اشاره و بیان کرد: همه تلاش خودرا به کار خواهیم بست تا بمحض دریافت اولین وجوه از بازرگانان، پرداخت مطالبات شروع شود.
به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا خرمای استعمران درجه ۱ از قرار هرکیلوگرم ۹۲ هزار ریال، درجه ۲ از قرار هرکیلوگرم ۷۸هزارو ۲۰۰ ریال و قیمت خرمای استعمران درجه سه از قرار هرکیلوگرم ۶۰هزار خریداری می شود.
بنا بر اعلام سازمان جهادکشاورزی خوزستان، کل خرمای استعمران تولید خوزستان حدود ۱۴۶ هزار تن است که از این مقدار بیش از ۸۵ هزار تن به ارزش ۱۰۰میلیون دلار به خارج از کشور صادر خواهد شد.
برداشت خرما در خوزستان از دهم شهریور ماه بصورت پراکنده و غیرمتمرکز از سطح ۳۶هزار و ۷۰۰هکتار از نخیلات بارور استان شروع شده و تا آبان و قبل از شروع بارندگی های پاییزی ادامه خواهد یافت.
مساحت کل نخیلات بارور و غیربارور خوزستان ۴۲ هزار و ۵۰۰هکتار است.
سازمان جهادکشاورزی خوزستان پیش بینی کرده امسال ۲۳۵ هزار تن انواع خارک، رطب و خرما برداشت شود که نسبت به سال زراعی گذشته پنج هزار تن افزایش دارد.
شادگان، بهبهان، کرانه شرقی اروندرود، ۲ سوی رودخانه بهمشیر در آبادان، دشت آزادگان، خرمشهر، هویزه، حمیدیه، اهواز، کارون، ماهشهر و هندیجان از کانون های اصلی تولید خرما در خوزستان هستند.
خرما دارای بیشترین ارزش افزوده در میان محصولات کشاورزی خوزستان است.
بخش زیادی از نخیلات جنوبی خوزستان خصوصاً آبادان و خرمشهر در جریان جنگ تحمیلی از بین رفت و بخشی نیز بر اثر شوری و کمبود آب به شدت لطمه دید.
امسال نیز بخش زیادی از نخیلات مناطق جنوبی و مرکزی خوزستان با تنش آبی و شوری آب رو به رو بودند.


منبع:

1400/07/19
11:07:46
5.0 / 5
108
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است