در كمیسیون عمران انجام شد

ارائه گزارش وزیر صمت درباب قیمت و نحوه توزیع مصالح ساختمانی

ارائه گزارش وزیر صمت درباب قیمت و نحوه توزیع مصالح ساختمانی کار و درآمد: سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به نقل از وزیر صنعت، معدن و تجارت آگاهی داد که به زودی تمام مصالح ساختمانی در سامانه جامع تجارت ثبت خواهد شد.


عبدالجلال ایری در گفت و گو با ایسنا، ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور بهم رساندند و گزارشی از قیمت و نحوه توزیع مصالح ساختمانی خصوصاً فولاد و سیمان و همین طور نحوه تامین آنها برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی به اعضای کمیسیون ارائه کردند. بر طبق این گزارش مدیریت زنجیره تامین مصالح ساختمانی، مدیریت نقدینگی ساخت مسکن و تامین مالی زنجیره ای، سه گام اساسی وزارت صمت برای مدیریت بازار مصالح ساختمانی است.
ایشان سپس اظهار نمود: طبق گفته وزیر صمت، به زودی تمام مصالح ساختمانی در سامانه جامع تجارت ثبت خواهد شد؛ از فوائد این اقدام، الزام به شفافیت در معاملات، افزایش درآمدهای مالیاتی دولت، قابلیت رصد میزان مصرف نقدینگی و قابل پیش بینی شدن کمبودهای احتمالی است. یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در این نشست ایجاد معاملات فروش آتی در بورس است. هم اکنون قیر در فروش آتی ۱۲ ماهه عرضه می شود و این مهم باید برای سایر مصالح ساختمانی نظیر سیمان و فولاد نیز اجرائی شود.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه اشاره کرد: هم اکنون ظرفیت تولید سالانه سیمان در کشور ۸۰ میلیون تن و میزان مصرف داخلی آن حدود ۶۰میلیون تن است و تولید سالانه فولاد در کشور ۳۰ میلیون تن بوده و میزان مصرف آن حدود ۱۰ میلیون تن است. ظرفیت تامین مصالح مورد نیاز برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی وجود دارد. اگر تقاضا یک دفعه افزایش پیدا کند، در بازار بدون کنترل تلاطم ایجاد می شود، اما ایجاد پروسه عرضه محصولات در بورس و فروش آتی مصالح ساختمانی از التهابات احتمالی جلوگیری خواهدنمود.
منبع:

1400/07/21
10:00:55
5.0 / 5
80
تگهای خبر: تولید , درآمد , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است