کارگران و حقوقی که در چند روز اول تمام می شود

کارگران و حقوقی که در چند روز اول تمام می شود خوزستان یک فعال کارگری اظهار داشت: حقوق کارگران، کفاف یک خانوار کارگری را نمی دهد و در چند روز اول تمام می شود و به آخر ماه نمی رسد.هوشنگ درویش در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: با عنایت به شرایط اقتصادی کشور و همینطور وضعیت تورم بخصوص در قیمت کالاها، روز به روز سفره خانوارهای کارگری کوچکتر می شود و خانوارهای کارگری در شرایط دشوار اقتصادی و معیشتی هستند.

وی اضافه کرد: در شرایط اقتصادی فعلی، وضعیت معیشتی و حقوق کارگران خوب نیست؛ حقوق کارگران بطور قطع کفاف زندگی آنها را نمی دهد اما خیلی از کارفرماها همین حقوق های ناچیز را هم یا سر وقت به کارگر نمی دهند و یا با تاخیر چند ماهه پرداخت می کنند.

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خوزستان اظهار داشت: کمیته های مزدی و شورایعالی کار در تعیین حقوق کارگران، باید بر مبنای ماده ۴۱ قانون کار و تبصره های آن عمل کنند و حقیقت های جامعه و نرخ تورم واقعی که مرکز آمار و بانک مرکزی اعلام می کند را مبنای تعیین حقوق و دستمزد کارگران قرار دهند.

درویش اظهار داشت: حقوق کارگران، کفاف یک خانوار کارگری را نمی دهد و در چند روز اول تمام می شود و به پایان ماه نمی رسد.

وی اضافه کرد: وقتی قیمت کالاها روزانه افزایش می یابد اما حقوق کارگران ثابت است و آن هم با نرخ تورم واقعی فاصله دارد، بطور قطع شرایط این که حقوق یک کارگر به همراه زن و بچه به انتهای ماه برسد و کافی باشد، بسیار دشوار است.

این فعال کارگری خاطرنشان کرد: اگر در طول یکسال قیمت اقلام مصرفی یک خانوار تغییر نکند و دستمزد کارگران برپایه ماده ۴۱ قانون کار و تبصره های آن تعیین شود، شرایط حقوق شاید بشکلی باشد که یک کارگر بتواند حقوق خویش را به آخر ماه برساند اما با وضعیت فعلی چنین چیزی ممکن نیست.

درویش با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور را روزانه همه مردم لمس می کنند، افزود: تورم و وضعیت دشوار اقتصادی، روی همه اقشار بخصوص خانواده های کارگری فشار وارد کرده است. در این حوزه مسؤلان دولت باید شرایط تورم کشور را بشکلی کنترل کنند که شکاف میان حقوق کارگران و تورم روز به روز بیشتر نشود.
1400/08/02
12:46:53
5.0 / 5
237
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , جامعه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است