تازه ترین آمار پرداخت تسهیلات کرونایی

تازه ترین آمار پرداخت تسهیلات کرونایی به گزارش کار و درآمد بنا بر اعلام اداره کل هدایت نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بیستم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ تابحال ۵۲۳ هزار و ۷۷۷ فقره ثبت نام در سامانه کارا با اشتغال ۹۷۸ هزار نفر انجام شده است.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع کرونا و تأثیر آن بر خیلی از کسب و کارها بخصوص صنوف خدماتی، دولت با وجود محدودیتهای مالی و کمبود منابع عمومی، برخی سیاست های مالی و پولی را برای پشتیبانی از بنگاههای صدمه دیده از کرونا در پیش گرفت.

سیاست پرداخت تسهیلات بانکی برای پشتیبانی از بنگاههای صدمه دیده از شیوع بیماری کرونا، با نرخ سود ۱۲ درصد در دستور کار دولت قرار گرفت و دولت کوشش کرد با استمهال بیمه ای، مالیاتی، زیرساختی انرژی و تمدید مجوزها به منظور حفظ و صیانت از بنگاهها گام بردارد.

دولت همینطور به منظور پشتیبانی از بیکاران، پرداخت مقرری بیمه بیکاری دوران کرونا برای شاغلان بیکار شده زیر پوشش بیمه الزامی را به مرحله اجرا گذاشت که حدود ۷۹۱ هزار نفر از این طریق مورد حمایت قرار گرفتند.

حسین محمودی، مدیر کل هدایت نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: تسهیلات درخواستی ثبت شده در سامانه کارا برابر ۱۸ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان است که ۱۰ هزار و ۸۲ میلیارد تومان از این مبلغ پرداخت شده است.

به گفته وی، بانک ها در پرداخت تسهیلات همکاری دارند و سامانه کارا همچنان فعال است و صاحبان کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا می توانند در آن ثبت نام کنند.

آنطور که مدیرکل هدایت نیروی کار وزارت کار گفته تسهیلات کرونا برای واحدهای صدمه دیده در نظر گرفته شده که در این راستا ۱۴ رسته اصلی و ۸۵۰ زیررسته شناسایی شدند و درحال دریافت تسهیلات هستند.

بر اساس گزارش معاونت اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بررسی سیاست پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا، در روند تسهیلات پرداختی به تفکیک رسته های ۱۴ گانه بیشترین سهم تسهیلات پرداختی به ترتیب به سه رسته حمل و نقل عمومی برون شهری (۳۶ درصد)، رسته مراکز

مجتمع های فرهنگی، آموزشی و هنری (۱۹، ۶) و رسته تولید و توزیع غذاهای آماده (۸.۳ درصد) متعلق می باشد که جمعا حدود ۶۴ درصد تسهیلات پرداختی را تشکیل می دهد.

همچنین اکثریت بنگاه های متقاضی تسهیلات از نوع کسب و کارهای خرد و کوچک هستند که متوسط اشتغال به ازای هر بنگاه ۴، ۳ نفر است.

پیش از این وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته بود در شرایط کرونا باید اعطای کمکهای مالی و پرداخت یارانه به مشاغل رسمی در حوزه کسب و کارها با جدیت بیشتری دنبال شود.

به اعتقاد عبدالملکی بیشتر اقدامات صورت گرفته در شرایط کرونا تأثیر کوتاه مدت داشته همچنان که در چارچوب اعطای تسهیلات وام یا بسته های معیشتی انجام شده است درحالی که باید در شرایط کنونی این مسأله را جدی و ریشه ای پیگیری کرد و نگاه دراز مدت به آن داشت.

کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی کرونا در گزارشی اعلام نموده بود که در دوره شیوع ویروس کرونا، بیشتر از ۴۰۰ هزار بنگاه صدمه دیده از کرونا موفق به دریافت تسهیلات ارزان شده و بیشتر از ۱.۸ هزار میلیارد تومان مقرری بیمه بیکاری پرداخت شده است.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، سامانه کارا به منظور ثبت نام همچنان فعال است و متقاضیان دریافت وام کرونا می توانند به نشانی https: //kara.mcls.gov.ir رجوع و مراحل ثبت نام خویش را دنبال کنند.
1400/08/04
21:50:13
5.0 / 5
243
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است