كار و درآمد گزارش می دهد؛

ترمز رشد نرخ تورم در دولت سیزدهم کشیده شد

ترمز رشد نرخ تورم در دولت سیزدهم کشیده شد به گزارش کار و درآمد بررسی جزئیات نرخ تورم در دوران کوتاه فعالیت دولت سیزدهم با دولت گذشته نشان داده است که شتاب رشد نرخ تورم در شاخصهای مختلف سالیانه، ماهانه و نقطه ای کاهشی بوده و دولت سیزدهم توانسته ترمز این رشد را بکشد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا، سه ماه از استقرار دولت سیزدهم می گذرد؛ دولتی که از همان ابتدا پشتیبانی از معیشت و رفاه مردم را سرلوحه فعالیتهای خود قرار داد و رئیس جمهوری به تمام اعضای کابینه تصریح کرد که معیشت و سلامت مردم اولویت اصلی دولت سیزدهم است.
تیم اقتصادی دولت بارها در برنامه های خود، روش های مختلفی از کنترل قیمت ها را عرضه کردند و دست همکاری به سمت کارشناسان و صاحبنظران در این حوزه دراز کردند.
وزیر امور اقتصادی و داریی هم در سخنان خود افزایش قیمت ارز و فشار کسری بودجه را دلیل اصلی نرخ تورم دانسته و تاکید کرده است که این روند با اقداماتی همچون کنترل نوسانات نرخ ارز، دسترسی به ارزهای بلوکه شده و عدم استقراض از بانک مرکزی کنترل می شود.
بررسی آمارها نشان داده است که شتاب رشد نرخ تورم در دولت سیزدهم طی دو ماه گذشته در مقایسه با دولت قبل کاسته شده است. برای اثبات این مورد جزئیاتی از نرخ تورم در دو ماه پایانی دولت دوازدهم (خرداد و تیرماه) و دو ماه آغاز به کار دولت وقت (شهریور و مهرماه) عرضه می شود.
در این گزارش از نرخ تورم اعلامی مرکز آمار استفاده شده است.
شتاب رشد تورم سالیانه ۰.۴ درصد کاهش یافت
براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم سالیانه در خردادماه ۴۳.۲ درصد و تیرماه ۴۴.۲ درصد بود. براین اساس نرخ تورم سالیانه کل کشور در دو ماه پایانی خدمت دولت گذشته یک درصد رشد داشت. همینطور در این بازه زمانی نرخ تورم خوراکی ها ۲.۹ درصد و اقلام غیرخوراکی و خدمات ۰.۵ درصد رشد داشت.
در مقابل رشد یک درصدی نرخ تورم در دو ماه پایانی دولت گذشته، شتاب رشد نرخ تورم در شهریورماه و مهرماه (ماه های آغاز به کار دولت وقت) ۰.۴ درصد کاهش پیدا کرد.
در شهیریور و مهرماه نرخ تورم اقلام غیرخوراکی نه تنها رشد نداشت بلکه ۱.۲ درصد هم کم شد. نرخ تورم سالیانه اقلام غیرخوراکی در شهریورماه ۳۹.۵ درصد بود که این رقم در مهرماه به ۳۸.۳ درصد رسید.
توقف رشد نرخ تورم ماهانه در شهریور و مهرماه
نرخ تورم ماهانه، میزان تغییر قیمت اقلام مصرفی را در یک ماه نسبت به ماه قبل را نشان داده است. این شاخص در خردادماه ۲.۵ درصد و در تیرماه ۳.۵ درصد بود و رشد یک درصدی را ثبت نمود. نرخ تورم ماهانه خوراکی ها در خردادماه ۳.۲ درصد و در تیرماه ۳.۱ درصد شد.
نرخ تورم ماهانه کل در شهریورماه ۳.۹ درصد و در مهرماه ۳.۷ درصد بود. طبق اعلام مرکز آمار نرخ تورم ماهانه در دولت وقت نه تنها افزایش نیافت بلکه کاهش ۰.۲ درصدی را هم در این بخش شاهد بودیم. در این دوره (در شهریور و مهرماه) میزان تورم اقلام غیرخوراکی هم کاهش بود و از ۳.۳ درصد شهریورماه به رقم سه درصد در مهرماه کاهش یافت.
کاهش ۴.۵ درصدی تورم نقطه ای در ماه های گذشته
نرخ تورم نقطه ای هم از دیگر شاخصهای مهم در بحث اقتصادی می باشد که میزان نرخ تورم یک ماه را نسبت به مدت مشابه سال قبل بیان می کند. طبق داده های انتشار یافته مرکز آمار تورم نقطه ای خردادماه ۴۷.۶ درصد بود و این شاخص در تیرماه چهار درصد کاهش داشت. تورم نقطه ای اقلام خوراکی و غیر خوراکی هم در خرداد و تیرماه روند نزولی داشت.
براساس این گزارش میزان نرخ تورم خوراکی ها در خردادماه ۶۲.۳ درصد و در تیرماه ۵۶.۹ درصد بود یعنی ۵.۴ درصد کاهش داشت. اقلام غیرخوراکی هم در خردادماه و تیرماه به ترتیب ۴۰.۸ درصد و ۳۷.۴ درصد بود؛ در این شاخص هم کاهش ۳.۴ درصدی را شاهد بودیم.
روند نزولی نرخ تورم نقطه ای نه تنها در دولت جدید متوقف نشد بلکه شتاب بیشتری گرفت. طبق آمار نرخ تورم نقطه ای کل در شهریورماه (یک ماه بعد از فعالیت دولت جدید) ۴۳.۷ درصد بود و در دو ماه بعد ۴.۵ درصد کاهش پیدا کرد و به ۳۹.۲ درصد شد. نرخ تورم اقلام غیرخوراکی در شهریورماه ۳۵.۴ درصد بود یعنی در مقایسه با تیرماه ۲ درصد کم شد و این کاهش در مهرماه هم ادامه داشت و به رقم ۲۹.۵ درصد رسید یعنی ۷.۹ درصد کاهش داشت.
تورم بهداشت و حمل و نقل در دولت جدید کاهشی شد
بررسی آمارها نشان داده است که نرخ تورم بخش بهداشت در تیرماه (در دوران فعالیت دولت گذشته) نسبت به خردادماه ۶.۳ درصد بود در حالیکه این رقم در مهرماه نسبت به ماه پیش از آن (دوره تصدی دولت جدید) ۲.۴ درصد بود.
همچنین نرخ تورم حمل و نقل در دولت جدید ۱.۵ درصد شد در صورتی که در دولت قبل ۴.۲ درصد بود.
میزان تورم اجاره بها در دو ماه آغاز به کار دولت وقت ۳.۲ درصد شد که در مقایسه با دو ما پایانی دولت گذشته ۰.۸ درصد کاهش داشت.
منبع:

1400/08/18
21:12:23
5.0 / 5
134
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است