سهم ۲۷ درصدی بنزین از محصولات پالایشی کشور

سهم ۲۷ درصدی بنزین از محصولات پالایشی کشور به گزارش کار و درآمد سهم بنزین در سبد پالایشی ایران ۲۷ درصد است، در حالیکه این سهم در میانگین جهانی حدود ۲۴ درصد برآورد می شود که نشان دهنده موفقیت ایران در تولید محصولات سبک پالایشی است.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا، ایران چهارمین کشور دارنده ذخایر نفتی در جهان است و باآنکه بخشی از نفت خویش را صادر می کند اما حدود ۵۰ درصد از ظرفیت تولید نفت خویش را در پالایشگاه های داخلی به فرآورده هایی تبدیل می کند که علاوه بر تأمین نیاز داخل، صرف صادرات می شود.
در این میان، باآنکه متوسط رشد سالانه خوراک میعانات گازی به واسطه بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۷۷ درصد بیشتر شده اما ظرفیت پالایشگاه های نفت خام در پالایشگاه های کشور در سالهای گذشته ثابت بوده است.
بر اساس گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس منتشر نموده، این در شرایطی اتفاق افتاده که ایران با سخت ترین تحریم های اقتصادی رو به رو بوده و در دوران کاهش تقاضای خارجی نفت خام، از راه تبدیل نفت خام به فرآورده و با وجود اسناد بالادستی، اقدام لازم انجام نشده است.
در همین زمینه باآنکه سال ۹۸، پشتیبانی از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی به تصویب رسید، اما کار خاصی انجام شد.
با این حال، روند ارتقا الگوی پالایش کشور تا حد زیادی بخصوص در فرآورده های سبک مانند بنزین اصلاح شده است. باآنکه میانگین جهانی سهم بنزین از سبد محصولات پالایشی ۲۴ درصد در سال ۲۰۱۹ بوده، این عدد برای ایران ۲۷ درصد برآورد می شود.
بر اساس این گزارش، اما ایران در کاهش سهم محصولات سنگین تر پالایشی موفق نبوده که مهم ترین عامل آن پایین بودن شاخص پیچیدگی (ضریب نلسون) در پالایشگاه های کشور است.
ضریب نلسون در پالایشگاه های ایران در حالی روی عدد ۵ ایستاده که این رقم در میانگین جهانی ۷ و در کشورهای توسعه یافته ۹ است. با این وجود دسترسی نداشتن به فناوری روز، تحریم های سنگین ضد صنعت نفت ایران، نبود رگولاتوری بعنوان نهاد تنظیم گر و... در پایین بودن این شاخص در کشور نقش داشته است.
همین مبحث سبب شده تا باآنکه روند توسعه پالایشگاهی کشور رو به بهبود باشد، اما سهم نفت کوره در الگوی پالایشی کشور همچنان بالاست به صورتی که سهم نفت کوره که قرار بود تا آخر برنامه ششم توسعه به ۱۰ درصد برسد حالا معادل ۱۹.۷ درصد قرار دارد و روزانه ۶۴.۷ میلیون لیتر نفت کوره در کشور تولید می شود.
این اعداد نشان داده است ایران به تنهایی ۵ درصد از نفت کوره جهان را تولید می کند و این در شرایطی است که با عنایت به فناوری روز، میتوان این محصول را به فرآورده های گران تر مانند بنزین و گازوئیل تبدیل کرد تا علاوه بر افزایش توان اقتصادی کشور، با رشد صادرات، توان دیپلماسی کشور در منطقه و جهان را افزایش داد.
بی توجهی به تولید محصولات باارزش پالایشی در حالی است که در اسناد بالادستی کشور مانند سیاست های کلی نظام در بخش انرژی هم بر جایگزینی صادرات فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی به جای صادرات نفت خام و گاز طبیعی تاکید گردیده است.
همچنین در بند ۱۵ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، بر افزایش ارزش افزوده از راه تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز و افزایش صادرات فرآورده های نفتی تاکید گردیده است.
اما در عمل تغییری در میزان دریافت خوراک نفت خام در پالایشگاه های کشور رخ نداده است. با این وجود، یکی از برنامه های وزیر نفت در دولت سیزدهم، افزایش ظرفیت پالایشی کشور است.
جواد اوجی وزیر نفت با تکیه بر این که ظرفیت پالایش نفت و میعانات گازی باید افزایش پیدا کند، اظهار داشت: پیشبینی می شود که ظرفیت پالایشی کشور در ۴ سال آینده در این دولت، حدود یک و نیم برابر افزایش پیدا کند و تولید فعلی ۲.۲ میلیون بشکه در روز به سه و نیم میلیون بشکه در روز برسد.
وی تصریح کرد: در این عرصه، دو برنامه ارتقای کمی و کیفی پالایشگاه های کنونی و همینطور ایجاد ظرفیت پالایشی جدید با ساخت پترو پالایشگاه ها را در برنامه داریم.
اوجی افزود: در صورت توجه به مشوق هایی مانند قانون اعطای تنفس خوراک پالایشگاه ها، می توانیم برای سال آینده افزایش ظرفیت پالایشی مطلوبی را داشته باشیم.
وی همینطور اظهار داشت: برای ساخت پتروپالایشگاه ها ۸ سرمایه گذار، آماده هستند و تابحال مجوز تنفس خوراک برای یک میلیون و ۵۰۰ تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه داده شده است.
به گفته وزیر نفت پیشبینی شده است ظرفیت پالایشی کشور ظرف ۳ تا ۴ سال آینده ۵۰ درصد افزایش یابد و از روزانه ۲.۲ میلیون بشکه کنونی به ۳.۵ میلیون بشکه در روز برسد. ایران بیشتر از ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت اثبات شده و ظرفیت خوبی در حوزه بالادست داریم، بنابراین، افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز همزمان با افزایش ظرفیت تولید فرآورده های نفتی رخ خواهد داد.
به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا، همزمان با خروج یک جانبه آمریکا از برجام، صادرات نفت ایران و به دنبال آن درآمدهای ارزی با کاهش رو به رو شده بود اما صادرات فرآورده های نفتی توانست تا حد زیادی این کاهش درآمد را جبران کند.
صادرات فرآورده های نفتی فرصتی است که می تواند علاوه بر افزایش درآمدهای ارزی، امکان حضور فعال ایران در مناسبات منطقه ای را فراهم آورد.


منبع:

1400/08/21
21:59:41
5.0 / 5
233
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , درآمد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است