از سوی معاون اول رییس جمهوری

ضوابط صرفه جویی انرژی در ساختمان ها ابلاغ گردید

ضوابط صرفه جویی انرژی در ساختمان ها ابلاغ گردید محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری مصوبه هیات دولت درباره «ضوابط صرفه جویی انرژی در ساختمان ها» و اصلاحیه آئین نامه اجرایی تعیین ارزیابی تجربه پیمانکار را برای اجرا ابلاغ نمود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، هیات وزیران در جلسه ۱۹ آبان و در جهت تکلیف مقرر در قانون برنامه ششم توسعه در خصوص اتخاذ تدابیر لازم از جانب دولت برای کاهش سالانه ۵ درصد از تلفات انرژی در بخش ساختمان بعنوان بزرگ ترین بخش مصرف کننده انرژی در کشور، هیئت وزیران «ضوابط صرفه جویی انرژی در ساختمان ها» را به تصویب رساند.
ارتقای کیفیت ساخت و سازها از راه بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی، ارتقای رده انرژی ساختمان ها از راه اعمال تشویقات و تنبیهات (گازبها و تعرفه برق) و استفاده از ظرفیت قانون هدفمندی یارانه ها با هدف افزایش بهره وری انرژی در ساختمان ها، همچون علل مصوبه یاد شده است.
بر این اساس، دستگاههای اجرایی مندرج در قانون خدمات کشوری موظفند به منظور کسب رده انرژی ذکر شده در مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان (رده انرژی EC)، نسبت به مطالعه، طراحی، اجرا و نظارت بر رعایت این مبحث توسط شرکتهای ذی صلاح برای ساختمان های جدیدالاحداث خود اقدام نمایند.
همچنین وزارت راه و شهرسازی موظف است با استفاده از خدمات شرکتهای ذی صلاح مبحث ماده (۴) قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در قالب قوانین و مقررات، نسبت به کنترل و نظارت عالیه ساختمان های جدیدالاحداث بخش خصوصی به منظور اطمینان از رعایت کامل الزامات مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان اقدام نماید. شرکتهای یاد شده هم موظفند گزارش نظارت خویش را به واحدهای ذی ربط وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها ارائه کنند.
ارایه آخر کار به ساختمان های جدید الاحداث از آغاز سال ۱۴۰۱ منوط به رعایت مبحث (۱۹) مقررات ملی ساختمان می باشد و به منظور آگاهی مردم از تلفات انرژی در ساختمان ها، وزارت کشور از راه شهرداری ها موظف است از آغاز سال ۱۴۰۱ نسبت به درج رده انرژی در گواهی آخر کار ساختمان های جدیدالاحداث و نصب پلاک آن در ورودی در ساختمان ها اقدام نماید.
دولت همینطور دستگاههای اجرایی مندرج در قانون خدمات کشوری را موظف کرد با استفاده از شرکتهای ذی صلاح حسب مورد نسبت به ممیزی انرژی و بازرسی فنی و دریافت برچسب انرژی طبق استانداردهای مصوب و ابلاغی از جانب سازمان ملی استاندارد ایران برای ساختمان های درحال بهره برداری خود اقدام و نتیجه را به همراه طرح های بهینه سازی لازم به وزارت خانه های نفت، نیرو و راه و شهرسازی اعلام کنند.
از ابتدای سال ۱۴۰۲ ساختمان های دارای حداقل رده انرژی / برچسب انرژی مشمول تخفیف (پاداش صرفه جویی) معادل ۵ درصد گاز بها و تعرفه برق خواهند شد و به ازای هر رتبه ارتقای رده انرژی/ برچسب انرژی مشمول ۲/۵ درصد تخفیف بیشتر می شوند و در صورت عدم کسب رده انرژی / برچسب انرژی از آغاز سال ۱۴۰۱ برای ساختمان های جدید الاحداث دستگاههای اجرایی و بخش خصوصی افزایش گازبها و تعرفه برق ۳۰ درصدی و برای ساختمان های در حال بهره برداری دستگاههای اجرایی افزایش گازبها و تعرفه برق ۲۰ درصدی اعمال خواهد شد.
آیین نامه اجرایی تعیین ارزیابی تجربه پیمانکار اصلاح و ابلاغ شد
هیات وزیران همینطور در جلسه ۱۹ آبان، با هدف پیشبینی ساز و کار حمایتی لازم برای پیمانکارانی که در سالهای اخیر به واسطه مشکلات ناشی از تحریم با کاهش فعالیت روبرو بوده اند، موادی از آئین نامه اجرایی تعیین ارزیابی تجربه پیمانکار را اصلاح کرد.
جلوگیری از سواستفاده احتمالی برخی متصدیان و انحراف ارزیابی کیفی از اهداف قانونی «آیین نامه اجرایی تعیین ارزیابی تجربه پیمانکار» و هم ضرورت توجه بیشتر به تشخیص های کارشناسی و مدیریتی دستگاه مناقصه گذار، از دیگر علل اصلاح آئین نامه یاد شده است.
بر این اساس، ارزیابی تجربه پیمانکاران (سابقه اجرایی) مطابق اطلاعات در ارتباط با تعداد و نوع کارهای مشابه انجام شده در رشته و زمینه کار در ۱۰ سال قبل تعیین می شود، ازاین رو حداکثر امتیاز در صورتی احراز می شود که ۴ کار مشابه با حجم معادل یا بیشتر از مبحث مناقصه توسط پیمانکار اجرا شده باشد و برای مقادیر کمتر، امتیاز تجربه به تناسب کاسته می شود. همینطور ارزیابی حُسن سابقه در کارهای قبلی، مطابق امتیاز ارزیابی کارفرمایان کارهای قبلی در ۱۰ سال گذشته، ملاک تعیین امتیاز مورد اشاره خواهد بود.
ارزیابی توان مالی پیمانکاران هم بر مبنای اطلاعات حداکثر ۱۰ سال قبل تعیین می شود. علاوه بر این، ارزیابی توان فنی و برنامه ریزی به استناد حداکثر امتیاز در ارتباط با برنامه ریزی و کنترل پروژه در صورتی احراز می شود که در سوابق ۱۰ ساله گذشته پیمانکار، حداقل دو پروژه بدون تأخیر غیر مجاز (تا تحویل موقت) وجود داشته باشد.
معاون اول رئیس جمهوری این مصوبه هیات وزیران را برای اجرا ابلاغ نمود.


منبع:

1400/08/24
21:07:33
5.0 / 5
479
تگهای خبر: توسعه , خدمات , سازمان , شركت
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است