یك كارشناس مطرح كرد:

مشكل اشتغال فقط پول نیست!

مشكل اشتغال فقط پول نیست! كار و درآمد: به اعتقاد یك كارشناس حوزه كار مشكل بیكاری و اشتغال در كشور تنها پول نیست كه با اختصاص وام و تسهیلات آن را حل نماییم.او به دولت پیشنهاد كرد كه برای تامین منابع اشتغال، بنگاه های دولتی را به بخش خصوصی واگذار كند.علی اكبر لبافی در گفت وگو با ایسنا، درباره پیشنهاد جایگزین تبصره ۱۸ بودجه سال ۱۳۹۷ (افزایش قیمت حامل های انرژی) به منظور تامین منابع اشتغال در سال آینده ابراز عقیده كرد و اظهار داشت: شخصا معتقدم مشكل امروز اشتغال پول نیست و اینكه تصور نماییم اگر در یك شهر یا روستا پول تزریق نماییم تا اشتغال تولید شود، تصور اشتباهی است.

وی ادامه داد: مشكل امروز بازار كار و اشتغال كشور تنها توزیع منابع بانكی و تسهیلات نیست كه ما احساس نماییم در قالب پرداخت وام و تسهیلات در بخش روستایی و عشایری می توانیم مشكل بیكاری در كشور را حل نماییم.

این كارشناس حوزه كار با اشاره به تبصره ۱۸ بودجه سال ۱۳۹۷ اظهار داشت: به باعث این تبصره قرار بود قیمت حامل های انرژی افزایش یابد تا درآمد حاصله صرف اشتغالزایی در كشور شود ولی مجلس با این تبصره پیشنهادی مخالفت و منابع دیگری را جایگزین آن كرد كه آخرین پیشنهاد استفاده از كمكهای فنی و اعتباری بودجه های عمرانی است.

لبافی متذكر شد: كمكهای فنی و اعتباری به منابع ۲۰ درصدی بودجه عمرانی استانها اختصاص دارد ولی معتقدم نمی توانیم روی آن حساب نماییم. هم اكنون بودجه كل كشور از دو محل مالیاتها یا فروش نفت تامین می گردد كه ۸۰ درصد بودجه مربوط به هزینه های جاری است و تنها ۲۰ درصد به بودجه های عمرانی اختصاص دارد و ممكن است از این ۲۰ درصد هم سالی ۴۰ درصد تحقق پیدا كند بنابراین منابع پایداری برای اشتغال نیست كه بخواهیم روی آن حساب نماییم.

وی تصریح كرد: یكی از منابعی كه می توان برای تولید اشتغال در سال آینده پیش بینی نمود واگذاری بنگاه های دولتی به بخش خصوصی است. اگر دولت به سمت كوچك سازی برود و سرمایه های ثابتی كه در اختیار دارد بفروشد نتیجه بهتری می گیرد.

به گفته این كارشناس حوزه كار، امروز دولت ها گران اداره می شوند و هزینه یك فعالیت در بخش دولتی با بخش خصوصی متفاوت می باشد بنابراین دولت بخشهایی كه تملك دارد باید بفروشد و این مساله در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده تا دولت بخشی از شركتها و بنگاههایی كه زیان ده هستند به بخش خصوصی واگذار و آنها را سودده كند.
1396/11/19
13:34:49
5.0 / 5
4478
تگهای خبر: اشتغال , تسهیلات , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است