وزیر كار:

۳ بودجه برای تحقق زیست بوم اشتغال نیاز است

۳ بودجه برای تحقق زیست بوم اشتغال نیاز است کار و درآمد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در دولت سیزدهم نگاه زیست بومی به مقوله اشتغال وجود دارد و این زیست بوم با همکاری و هماهنگی دستگاه ها طراحی شده که برای تحقق آن احتیاج به سه بودجه در سال ۱۴۰۱ داریم.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حجت الله عبدالملکی» امروز (سه شنبه) در جلسه صحن علنی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: به سه بودجه در تحقق این زیست بوم نیاز است که در سالهای قبل هم بوده و مبحث جدیدی نیست و درخواست داریم که به آن تاکید شود.
وی اضافه کرد: ۳۲ هزار میلیارد تومان به صورت هزینه ای نیاز است که سال جاری در تبصره ۱۸ قانون بودجه هم دیده شد، همینطور ۱۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مورد نیاز است به همین میزان هم سرمایه گذاری بخش خصوصی برای تحقق بیشتر از یک میلیون شغل خواهد بود.
عبدالملکی افزود: همینطور ۳۳۰ هزار میلیارد تومان هم برای تقویت نظام تأمین اجتماعی نیاز داریم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: به جهت اینکه زیست بوم اشتغال محقق شود باید همه چرخ دنده های آن منظم کار کنند، نظام هماهنگ باید بین بخش های مختلف و دستگاه باشد و مانند یک ساعت قطعات آن دقیق کار کنند.
رونمایی از زیست بوم اشتغال
وی ضمن اشاره به این که زیست بوم اشتغال در اولین جلسه شورایعالی اشتغال در ششم آبان ماه با ۲۱ بند کلی به تصویب رسید اظهار داشت: راهبرد اصلی ما برای ایجاد اشتغال، تقویت بخش های تولید و بهره ور است، ازاین رو دستگاه ها موظف می باشند که تمرکز کنند.
عبدالملکی بیان داشت: در دبیرخانه شورایعالی اشتغال بین همه اجزای زیست بوم هماهنگی ایجاد می نماییم تا چرخ اقتصاد بچرخد، در همین راستا با ۴۰ دستگاه مذاکره انجام شده و الان هم درحال اجراست.
وی تصریح کرد: در این حوزه درحال توسعه آموزش های عمومی و تخصصی، همکاری و هماهنگی دستگاه ها و نهادهای انقلابی در مناطق محروم برای ایجاد اشتغال هستیم که در این حوزه ۵۰۰ هزار فرصت شغلی برای کمیته امداد برای سال آینده در نظر گرفته شده است.
به گفته وزیر تعاون، هماهنگی بین وزارت کشور و شهرداری ها برای فضای کسب و کار و فروش، اصلاح نظام آموزش عالی و مهارتی با اولویت های منطقه ای اشتغال انجام شده است، ضمن این که از جانب وزارت کشور برش اشتغال برای استانداران ابلاغ می شود.
وی با تکیه بر این که بانک مرکزی موظف شده است سازوکارهای هدایت نقدینگی را انجام دهد، اظهار داشت: از جانب بانک مرکزی، اعتبارات پیشنهاد شده به بانکها ابلاغ می شود.
عبدالملکی اضافه کرد: ۲۲ رسته در سطح ملی، هشت رسته در سطح استانی و سه رسته در هر ناحیه در نظر گرفته شده است و با وزارت امور اقتصادی و دارایی توافق شده که بهبود فضای کسب و کار را به صورت ویژه و اختصاصی پیگیری کند.
سهم ایجاد فرصت های شغلی در دستگاههای مختلف
وی ضمن اشاره به ایجاد فرصت های شغلی در نهادهای مختلف، اظهار داشت: بخش صنعت موظف به ایجاد ۴۵۰ هزار، جهاد کشاوری ۱۵۰ هزار، معاونت علمی ریاست جمهوری ۲۵ هزار، وزارت وزش و جوانان ۳۷ هزار و ۵۰۰، وزارت راه و شهرسازی ۹۶ هزار، کمیته امداد امام خمینی (ره) ۲۵۰ هزار، بنیاد شهید و امور ایثارگران ۱۵ هزار، بسیج سازندگی ۴۱۰ هزار، وزارت بهداشت و درمان ۱۰۰ هزار، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲۰ هزار، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ۳۰۰ هزار و اتاق تعاون ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در سال ۱۴۰۱ هستند.
وزیر تعاون اظهار داشت: در دبیرخانه شورایعالی اشتغال در کنار توافقنامه های شغلی برای همه نهادها و دستگاه ها برنامه ریزی و اقدامات عملیاتی مشخص شده است، همینطور برای تک تک استان ها و شهرستان ها برنامه های اشتغال تحت نظارت این وزارت خانه در نظر گرفته شده است.
دسترسی نمایندگان به برنامه اشتغال در استان ها
وی با اشاره به اینکه همه نمایندگان دسترسی و رصد بر برنامه های اشتغال خواهند داشت، اظهار داشت: نمایندگان می توانند برنامه اشتغال حوزه استانی خویش را رصد و برنامه ها را ببیند و از دستگاههای مربوطه و متولی پیگیری کنند.
عبدالملکی عنوان کرد: در دبیرخانه شورایعالی اشتغال پلتفرمی برای استان ها به تفکیک دستگاه ها تهیه شده که در مرحله اجراست و در این پلت فرم و سامانه، اطلاعات بارگزاری می شود.
وی ضمن اشاره به رشد ۷۵ درصدی فرصت های اشتغال، اضافه کرد: در مدت ۹۷ روز فعالیتم در دولت سیزدهم از ۲۰۰ هزار فرصت شغلی که ثبت شده بود، حالا به ۳۰۰ هزار و ۱۵۵ مورد افزوده شده است که امیدواریم تا آخر سال به عدد خوبی برسیم.
وزیر کار، اظهار داشت: سامانه کاریابی هم به صورت پایلوتی عملیاتی شده است و از آخر آذرماه افرادی که جویای کار هستند می توانند به سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رجوع و مشخصاتشان را ثبت کنند و در مقابل موسسه ها و کارفرماها هم مراجعه نموده و این گونه بازار کار تکمیل می شود.
۹.۷ میلیون نفر شاغلان کم درآمد
وی با اشاره به اینکه در حوزه اشتغال با ۵ گروه مخاطب در ارتباط هستیم اظهار داشت: بیکاران مطلق ۲.۴ میلیون نفر، بیکاران ناقص و ناپایدار ۲.۲ میلیون نفر، ناامیدشدگان از کار ۲ میلیون نفر، شاغلان کم درآمد ۹.۷ میلیون نفر و شاغلان غیررسمی و ۴.۵ میلیون نفر هستند که در مجموع ۱۴ میلیون نفر را می سازند که بعضی از این افراد در هر دو گروه شاغلان غیررسمی و کم درآمد مشترک اند.
عبدالملکی اضافه کرد: جمعیت بیکار و شبه بیکار۶.۷ میلیون هستند نرخ مشارکت حالا ۴۱ درصد و نرخ بیکاری مطلق و رسمی ۹.۶ درصد است که شامل جوانان بین ۱۸ تا ۳۵۵ نرخ ۱۷.۶ درصد است.
وی اضافه کرد: همینطور جوانان در رده سنی بین ۱۵ تا ۲۹ ساله که درحال آموزش و تحصیلات نیستند حدود ۴۰ درصد هستند که در استانهای غربی، شمال و سیستان و بلوچستان زندگی می کنند.
برنامه های اشتغال جزیره ای در گذشته
وزیر کار با انتقاد از اجرای برنامه های اشتغال به صورت جزیره ای، اظهار داشت: برنامه های اشتغال بسیاری در کشور اجرا شده است، اما به صورت جزیره ای اعلام شده و سیستم بانکی دنبال وام دادن بدون تکمیل زنجیره های دیگر بوده است، همینطور ده ها هزار میلیارد تومان هزینه شده اما مسئله اشتغال همچنان باقی مانده است.
وی تصریح کرد: ما در زیست بوم اشتغال ارتباط بین اشتغال و تولید را فراهم نموده ایم، ازاین رو افزایش تولید سبب ایجاد فرصت های شغلی می شود که در این حوزه ۱۰ مولفه همچون افزایش تولید از فعال سازی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل، سرمایه گذاری جدید، تأمین مالی و نقدینگی، حلقه فروش و بازاریابی، نوآوری و فناوری در تولید و توسعه صنایع، تأمین زیرساخت های انرژی، صدور مجوزها، بحث مالیات و سایر موارد باید فعال شوند.
عبدالملکی ضمن اشاره به راه اندازی بانک جامع اشتغال ایرانیان، اظهار داشت: به جهت اینکه عنصر اشتغال و نیروی کار را آماده نماییم احتیاج به بانک جامع داریم که در این حوزه کارهای خوبی انجام شده است.
وی اضافه کرد: سامانه ای بین کار و کارفرما بوجود آمده است، همینطور مشاوره و ترویج آموزش های فنی و مهارتی را توسعه داده ایم.


منبع:

1400/09/09
11:48:26
5.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است