ادغام مسكن ملی با طرح نهضت ملی مسكن

مهلت ثبت نام در نهضت ملی مسکن احیانا تمدید می شود

مهلت ثبت نام در نهضت ملی مسکن احیانا تمدید می شود آنطور که معاون وزیر راه و شهرسازی گفته در صورت وجود متقاضی احتمال تمدید مهلت ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن که 15 آذرماه به انتها میرسد وجود دارد؛ محمودزاده همین طور اظهار داشت: بمنظور برخورداری همه متقاضیان مسکن از مزایای یکسان، طرح اقدام ملی با نهضت ملی مسکن ادغام شدند.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم با مصوبه شورای عالی مسکن، طرح اقدام ملی و طرح نهضت ملی مسکن در هم ادغام شدند. بنا بگفته محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ این ادغام با این هدف انجام شد تا همه ثبت نام شدگان از مزایای یکسان برخودار باشند. در مجموع در این دو طرح تا کنون بیش از ۳.۶ میلیون نفر ثبت نام کرده اند که سهم هریک از پروژه ها ۱.۸ میلیون نفر بوده است.
با مصوبه شورای عالی مسکن، طرح اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن در هم ادغام شدند، اظهار داشت: ادغام طرح ملی مسکن در نهضت ملی مسکن با این هدف انجام شد تا همه ثبت نام شدگان از مزایای یکسان برخودار باشند. در مجموع در این دو طرح که اکنون ادغام شدند بیش از ۳.۶ میلیون نفر در سامانه ثبت نام کردند.

احتمال تمدید زمان ثبت نام نهضت ملی مسکن
معاون وزیر راه و شهرسازی، امروز همین طور در یک برنامه تلویزیونی درباب مهلت ثبت نام اعلام نمود: اکنون مهلت ثبت نام تا ۱۵ آذر اعلام شده است که چنانچه تقاضایی وجود داشته باشد، تمدید خواهد شد برای اینکه بنا نداریم تا صف انتظار برای مسکن ایجاد شود.
محمودزاده با اشاره به این که اراضی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن تامین شده است، اظهار داشت: در هیچ شهری اگر تامین زمین انجام نشود ثبت نام مجددی نخواهیم داشت. قسمتی از اراضی شناسایی و تامین شده برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن که بخشی متعلق به وزارت راه و شهرسازی و بخشی متعلق به سایر دستگاه هاست، آن تعدادی که متعلق به سایر دستگاه هاست در مرحله تغییر کاربری، الحاق به محدوده و کارهای تخصصی است که در حال انجام می باشد.

مهلت معرفی اراضی ۴ میلیون واحد مسکونی حداکثر اختتام امسال است
معاون مسکن و ساختمان اشاره کرد: همکاران ستادی و استانی حداکثر تا اختتام دی ماه باید اراضی ۲ میلیون واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن را معرفی و مشکلات آنرا حل کنند و برای سقف ۴ میلیون واحد مسکونی نیز زمان تعیین شده برای استانها و ستاد حداکثر تا آخر سال جاری تعیین شده است.
محمودزاده اشاره کرد: تجاربی که از طرح های قبل وجود دارد در اجرای طرح نهضت ملی مسکن ملاک عمل قرار گرفته است. تمام پروژه ها در محیط های فنی و GIS جانمایی شده است. اطلاعات تکمیلی آنها نیز همزمان برای دستگاه های خدمات رسان همچون وزارت نیرو، خدمات گازرسانی و... ارسال شده است تا آنها نیز همزمان بتوانند برنامه ریزی های شان را انجام بدهند تا پس از اتمام پروژه های مسکونی خدمات همزمان آماده باشد.

سابقه سکونت و مالکیت خصوصی در شروط نهضت ملی مسکن اصلاح می شود
وی درباب شرایط ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن اعلام نمود: یکی از شروط فرم ج سبز بوده است و این که متقاضیان از اول انقلاب از امکانات دولتی برای زمین و یا وام های یارانه ای استفاده نکرده باشند. همین طور تاهل و سابقه ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا و عدم مالکیت خصوصی متقاضیان از اول فرودین ۸۴ از شروط اولیه بوده است که وزارت راه و شهرسازی مکلف شده است تا دو شرط از پنج شرط اولیه را اصلاح نماید.

وزارت راه سابقه مالکیت خصوصی را در شروط نهضت ملی به ۵ سال کاهش می دهد
محمودزاده افزود: اصلاح دو شرط از این شروط به وزارت راه و شهرسازی تفویض شده است که حتما صورت خواهد گرفت. ابتدا سابقه سکونت است که برای همه شهرهای کشور ۵ سال محاسبه نمی گردد خصوصاً افرادی که از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک می روند زمان به ۲ تا ۳ سال تقلیل خواهد یافت. همین طور درباب سابقه مالکیت خصوصی نیز برمبنای بخشنامه قبل باید حداقل بیش از ۱۶ سال مالکیت نداشته باشند که این حداکثر به ۵ سال کاهش می یابد.
وی تصریح کرد: افرادی که در سنوات گذشته ملک مسکونی خودرا از دست داده و برمبنای بخشنامه امکان ثبت نام نداشتند برمبنای شرایط جدید امکان بهره مندی از طرح های حمایتی را پیدا می کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی یکی از خاصیت های مهم این طرح را مبلغ وام و سود تسهیلات برشمرد و اظهار داشت: این طرح و تسهیلاتی که برای آن در نظر گرفته شده است برمبنای دهک های درآمدی و توان خانوار است. برای دهک های اول تا سوم که هدف اصلی این پروژه هستند تا سقف ۸۰ درصد قیمت مسکن به وسیله تسهیلات فراهم می شود و ۲۰ درصد آورده خانوار است. همین طور ۲۰ درصد برای دهک های اول تا سوم کمک هایی است که بوسیله دستگاه های حمایتی به خانوارها ارائه می شود.
محمودزاده اضافه کرد: برای دهک های متوسط جامعه تسهیلات بین ۵۰ تا ۶۰ درصد قیمت واحد مسکونی را در برمی گیرد و مابقی آورده متقاضیان است. همین طور آورده متقاضیان در ۵ مرحله به حساب سازندگان واریز می شود.
معاون مسکن و ساختمان با اشاره به این که نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد است درباب جزییات آن اعلام نمود: تسهیلات در تهران و شهرهای جدیدی که پوشش جمعیتی تهران در آنها ثبت نام می کنند ۴۵۰ میلیون تومان، ۴۰۰ میلیون تومان در کلانشهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت، ۳۵۰ میلیون تومان برای مراکز استانها، ۳۰۰ میلیون تومان برای سایر شهرهای کشور و در روستاها تا ۲۵۰ میلیون تومان است. این تسهیلات با کارمزد ۱۸ درصد است و از طرف شورای پول و اعتبار ابلاغ گردیده است.
محمودزاده توضیح داد: برای آنکه این تسهیلات در استطاعت خانوارها باشد صندوق ملی مسکن که نهاد شکل گرفته برمبنای قانون جهش تولید مسکن می باشد مابه التفاوت این تسهیلات را پرداخت می کند. هدف گذاری اصلی این پروژه برای خانه دار کردن اقشار کم درآمدی است بخش عمده ای از سود تسهیلات بانکی توسط این صندوق ضمانت و پرداخت می شود.

مجموع ساخت و بازپرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن ۲۰ ساله است
معاون وزیر راه و شهرسازی مجموع ساخت و بازپرداخت تسهیلات را ۲۰ ساله برشمرد و درباب قیمت تمام شده واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن اعلام نمود: خودمالکان به شکل ویژه تسهیلات را به تعداد واحدی که بخواهند بسازند دریافت خواهند کرد. در بافت فرسوده با تخفیف بیشتر با هدف تشویق ساخت و ساز، مالکان در سامانه می توانند تقاضا کنند و از ۲۰ آذرماه می توانند ثبت نام کنند و با معرفی وزارت راه و شهرسازی تسهیلات را دریافت نمایند.
محمودزاده با تاکید بر این که دولت هیچ واحد مسکونی را نمی سازد و تنها نظارت و نقش حمایتی دارد، اظهار داشت: سیاست وزارت راه و شهرسازی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت این است که پلاک به واحدهای کوچک واگذار شود. بدین سبب قیمت تمام شده متفاوت می باشد. میانگین متراژ واحدهای مسکونی ۷۵ متر است.
معرفی مالکان حقوقی یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد خالی به سازمان امور مالیاتی
وی درباب معرفی یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد به سازمان امور مالیاتی کشور و مهلت ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان اظهار داشت: در سامانه ملی املاک و اسکان دو دسته از اطلاعات وجود دارد که یکی برمبنای قانون سال ۹۴ و دیگری برمبنای ماده ۵۴ مکرر که آذرماه سال قبل به تصویب مجلس رسید، است.

خانه های خالی فصلی به سازمان امور مالیاتی معرفی می شود
محمودزاده تصریح کرد: اطلاعات سامانه برمبنای تغییراتی که انجام می شود به سازمان امور مالیاتی اعلام خواهد شد و این سامانه، دائمی و فصلی است. وزارت راه و شهرسازی به شکل دائمی و فصلی هر مسکنی که برمبنای قانون بیش از ۱۲۰ روز خالی باشد را به سازمان امور مالیاتی معرفی می کند.
وی اشاره کرد: در اولین مرحله برای گرفتن مالیات از خانه های خالی سعی کردیم تا از واحدهای حقوقی شروع نماییم تا این اطمینان برای خانوارها ایجاد شود تا در سامانه اطلاعات خود وارد کنند.1400/09/11
14:38:07
5.0 / 5
454
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , تولید , جامعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است