انتشار لیست بدهکاران، آغازی برای شفافیت سیستم بانکی

انتشار لیست بدهکاران، آغازی برای شفافیت سیستم بانکی ایجاد شفافیت، ساماندهی وضعیت عرضه تسهیلات و برخورد با بدهکاران بانکی در اولویت کاری دولت قرار دارد به طوری که با ابلاغ وزیر اقتصاد به بانکها بر تسریع در اعلام لیست بدهکاران بانکی تاکید گردیده است، در این راستا برخی بانکها هم انتشار اسامی بدهکاران خویش را شروع کرده اند.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا، معضل بدهکاران بانکی و بخصوص ابر بدهکاران بانکی، همواره یکی از اشکالات اساسی و ساختاری در نظام اقتصادی کشور بوده اند که علاوه بر ایجاد بی انضباطی اقتصادی سبب شکل گیری فضای روانی منفی در جامعه می شود. در این راستا مقابله با آن، همواره مورد توجه بوده است.
بر این اساس، اواخر آبان ماه بود که وزیر امور اقتصادی و دارایی در توئیتی از بانک مرکزی خواست بانکها هر سه ماه اسامی بدهکاران بانکی را منتشر کنند.
سید احسان خاندوزی بانکها و موسسات اعتباری را مکلف کرد برای اطلاع عموم مشخصات تسهیلات گیرنده، توجیه بانک برای تخصیص منابع، مبلغ تسهیلات، میزان پرداخت، مانده بدهی، نرخ سود و نوع تضامین را اعلام کنند.
انتشار اسامی بدهکاران بانکی از این جهت اهمیت دارد که بیشتر از ۸۰ درصد تأمین مالی طرح ها و بنگاه ها توسط بانکها انجام می شود، ازاین رو نظارت بر روند تأمین مالی سیستم بانکی ضروری می باشد، باید از خلق پول جلوگیری شده و آثار تورمی آن هم حذف شود.
همچنین در مبحث بدهکاران بزرگ اقتصادی باید توجه داشته باشیم که خیلی از این افراد از ابتدا علاقه ای به پرداخت بدهی نداشته اند و این سرمایه ها را در کارهای غیرمولد و واسطه گری به کار بسته اند که نتیجه آن رشد تورم، عدم وصول سرمایه مردم و ورود سرمایه به بخش های غیرمولد بوده است. بدین ترتیب این اقدام سبب شده افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در بخش های تولیدی و ایجاد اشتغال هستند کار گذاشته شوند.
در تعریف وزارت اقتصاد از ابربدهکار بانکی، این واژه به افرادی اطلاق می شود که ۱۰ درصد از اندوخته بانکها را در چارچوب تسهیلات دریافت کرده در واقع دارنده تسهیلات کلان بانکی محسوب می شوند؛ ازاین رو افرادی که تسهیلات کلان دریافت کرده اند ولی اقساط آنرا به بانک پرداخت نکنند، بعنوان ابربدهکار بانکی شناخته می شوند.
موضوع انتشار ابربدهکاران بانکی در ارتباط با این دولت نیست و در دولت های گذشته هم این مورد مطرح بود، لیکن، اقدامات جدی برای این امر تابحال انجام نشده بود، اما تیم اقتصادی دولت سیزدهم و در راس آن وزارت اموراقتصادی و دارایی و شخص وزیر به صورت جدی پیگیر انتشار اسامی بدهکاران بانکی هستند.
بدین ترتیب در ایام گذشته بعد از وعده وزیر اقتصاد در بحث اعلام ابربدهکاران بانکی، الان بعضی از بانکها همچون مسکن، صنعت و معدن، کشاورزی، توسعه صادرات، تجارت، ملت و صادرات فهرست تسهیلات و تعهدات کلان خود پارسال را اعلام نمودند.
بررسی ها نشان داده است که بیشتر این بدهکاران بانکی حقوقی ها هستند.
بررسی گزارش بانک کشاوری نشان داده است خالص تسهیلات غیرجاری اسفندماه بانک کشاورزی در انتهای سال ۹۹ معادل ۹۵ میلیون میلیون ریال، مجموع تسهیلات و تعهدات بعلاوه قیمت تمام شده سهام بانک کشاورزی هم ۱۷۱ میلیون میلیون ریال بوده است.


بانک ملت نیز به منظور شفافیت گزارشی از صورت های مالی این بانک را منتشر نموده است. برپایه این گزارش، در بند ۸ خالص تسهیلات به تفکیک طبقات تسهیلات جاری تا آخر خردادماه پنج میلیارد و ۳۴۱ میلیون میلیون ریال، خالص تسهیلات به تفکیک طبقات سررسید گذشته ۱۴ میلیون و ۶۹۰ هزار میلیون ریال، خالص تسهیلات به تفکیک طبقات معوق ۲۳ میلیون و ۲۷۷ هزار میلیون ریال ریال است.


بانک ملت در جدول دیگری بدهکاران اعتبارات اسنادی پرداخت شده در خرداد ۱۴۰۰ را ۱۵ میلیون و ۷۵ هزار میلیون ریال، بدهکاران بابت ضمانت نامه های پرداخت شده را ۱۰ میلیون میلیون ریال، بدهکاران موقت پرداخت شده را ۱۵۲ میلیون و ۵۶۳ میلیون ریال اعلام نموده است.


بانک صادرات از دیگر بانک هایی است که بنا به تکلیف بانک مرکزی اسامی بدهکاران بانکی را اعلام نمود. بدین ترتیب در گزارش شفافیت مالی در بند ۱۶ خود اعلام نمود که مانده بدهکاران موقت پارسال ۱۲۲ میلیون و ۸۶۳ هزار میلیون ریال، مانده بدهکاران بابت ضمانت نامه های پرداخت شده ۶ میلیون و ۵۰۵ هزار میلیون ریال، مانده بدهکاران بابت اعتباری اسنادی پرداخت شده ۳۳۸ میلیون و ۱۸۲ هزار میلیون ریال است.


بررسی گزارش بانک مسکن در ارتباط با صورت های مالی تعهدات مشتریان، تسهیلات اعطایی، طرف تعهدات مانده در انتها شهریورماه ۱۴۰۰ در مجموع ۳۷۸ میلیون و ۹۳۷ هزار میلیون ریال است.براساس آخرین آمار اعلامی از جانب وزارت اقتصاد، مطالبات غیر جاری کل شبکه بانکی کشور تا آخر شهریور ۱۴۰۰ به حدود ۲۳۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.
بی اعتمادی سپرده گذاران به سیستم بانکی در صورت عدم مقابله با بدهکاران بانکی
کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی درباره ضرورت انتشار لیست ابربدهکاران بانکی به خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: عدم معرفی بدهکاران بانکی و عدم مقابله با آنها باعث بی اعتمادی سپرده گذاران به سیستم بانکی و مهاجرت سپرده آنها به بخش های غیرمولد و واسطه گری می شود.
«آلبرت بغزیان» اضافه کرد: در سیستم بانکی وضعیت بدهکاران بانکی را رصد می کنند وچنانچه موفق به دریافت بدهی از این افراد نشوند آنها را به بانک مرکزی واگذار می کنند اما این که تابحال لیستی از بدهکاران بانکی منتشر نشده نشان داده است که برخی بانکها تابحال علاقه ای به برخورد با این افراد نداشته اند.
وی خاطرنشان کرد: در مبحث بدهکاران بزرگ اقتصادی باید توجه داشته باشیم خیلی از این افراد از ابتدا علاقه ای به پرداخت بدهی نداشته اند و این امر سبب شده افرادی که به دنبال سرمایه گذاری و وام گیرنده واقعی بوده اند کنار گذاشته شوند.
بغزیان اظهارداشت: وقتی بدهکاران بانکی، بدهی خویش را پرداخت نمی کنند منابع بانکی بین چند بدهکار قفل می شود و سپرده گذاران نه تنها دیگر تمایل به افزایش سپرده خود نزد بانکها ندارند بلکه سرمایه خویش را وارد بازار ارز، سکه و مسکن می کنند و در نتیجه شاهد رشد تورم در این بخش ها خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه خلاء قانونی در برخورد با بدهکاران بانکی وجود ندارد و بانکها حسابرس داخلی، معاونت نظارت و اعتباری دارند و ارقام و میزان تسهیلات و پرداخت ها در هیات مدیره بررسی می شود، اظهار داشت: مشکل در اجرای قانون است و سیستم بانکی ما همواره بر بانک مرکزی مسلط بوده و به آن امر و نهی می کند.منبع:

1400/09/20
15:37:00
5.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است