تحرک نسبی بازار مسکن در آذرماه

تحرک نسبی بازار مسکن در آذرماه به گزارش کار و درآمد اطلاعات غیررسمی نشان داده است بازار مسکن شهر تهران در آذرماه به لحاظ حجم عرضه و تقاضا با تحرک حدود ۳۰ درصد روبرو شده و متوسط قیمت ها در عین حال که از کانال ۳۲ میلیون تومان در هر متر مربع فراتر نرفته مقدار اندکی افزایش پیدا کرده است.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، بررسی ها از رونق نسبی بازار مسکن شهر تهران در آذرماه سال جاری حکایت دارد. طرف تقاضا تحت تأثیر نزدیک شدن به ماههای پایانی سال بعنوان مهم ترین عامل محرک در کنار عواملی همچون انتظار برای بهبود وضعیت اقتصادی، مقاومت بازار مسکن نسبت به کاهش قیمتها و ارزیابی ها از رسیدن قیمتها به کف، وارد بازار شده و تقاضای بالقوه در آذرماه حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است. همین مسئله به افزایش حدود نیم درصدی قیمت نسبت به آبان ماه منجر گردیده است.
آذرماه سال جاری اغلب مناطق شمالی تهران با مقدار اندکی افزایش و برخی مناطق جنوبی با کاهش قیمت نسبت به آبان ماه مواجه گشتند. نرخهای پیشنهادی هر متر مربع بر مبنای اطلاعات به دست آمده از آگهی های سامانه کیلید ۳.۴ درصد افزایش پیدا کرده و رشد قیمت بر مبنای وزن دهی به مناطق مطابق معاملات قطعی ۰.۴ درصد بوده است.
بر طبق این اطلاعات، آذرماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران ۳۲.۹ میلیون تومان بوده که در مقایسه با ماه قبل ۰.۴۳ درصد افزایش پیدا کرده است. این در شرایطی است که میانگین نرخهای پیشنهادی در آذرماه بر مبنای آگهی های سامانه مذکور ۵۱.۷ میلیون تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به آبان ماه ۳.۴ درصد افزایش پیدا کرده است.
بازار در حالی با تحرک نسبی روبرو شده که عرضه و تقاضا حدودا به یک میزان افزوده شده است. آذرماه سال جاری تعداد آگهی های سامانه مذکور ۲۳ درصد افزایش پیدا کرده و در سوی مقابل، میزان بازدید از آگهی ها با رشد ۳۰ درصدی روبرو شده است. ماه پیش از آن هم معاملات قطعی در تهران ۳۳ درصد نسبت به مهرماه افزوده شده بود.
نمایه های مذکور از آن حکایت می کند به همان میزان که تمایل برای خرید افزایش پیدا کرده، نخستین گروه از سفته بازان شب عید نسبت به عرضه واحدهای خود اقدام نموده اند. این افراد کسانی هستند که عموما آپارتمانهای زیر قیمت را طی یک سال قبل خریداری نموده اند و با عنایت به ثبات نسبی قیمتها در ۹ ماه گذشته چشم انداز جهشی برای بازار نمی بینند. بویژه این که در یک سال گذشته قیمت مسکن حدود ۴۰ درصد از تورم عمومی عقب مانده است.


در مورد وضعیت این روزهای بازار مسکن باید گفت بازار کماکان با یک سوم ظرفیت معمول به کار خود ادامه می دهد. از طرفی با این که قیمتها با افزایش چندانی مواجه نشده اما در مقابل کاهش هم مقاومت نشان داده است. ظاهرا بازار در کانال ۳۲ میلیون تومان درحال کف سازی است.
جدا از افزایش خریدهای مصرفی در فاصله چهار ماه مانده به پایان سال، به نظر می آید یک عامل محرک در ایام پایانی آذرماه بر افزایش تمایل برای خرید مسکن موثر بوده است. روز ۲۳ آذر سال ۱۴۰۰ بانک مسکن هزینه دریافت وام اوراق که الان تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان در تهران است به نصف کم کرد. به دنبال این خبر، قیمت هر برگه اوراق تا میانگین ۱۱۱ هزار تومان افزوده شد اما در ادامه کاهش پیدا کرد و روز یکم دیماه به ۸۷ هزار تومان رسید. بر این اساس زوجین تهرانی با پرداخت حدود ۴۲ میلیون تومان، وام ۴۸۰ میلیون تومانی را دریافت خواهند کرد که حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد خانه های ارزانقیمت در مناطق جنوبی تهران را پوشش می دهد.
پیشبینی ها از بازار مسکن در ماههای پیش رو حکایت از آن دارد که بازار ظرفیت رشد سنگین قیمت را ندارد. امکان دارد ریزنوساناتی در حدود ۵ درصد تا آخر سال اتفاق بیفتد اما رشد غیرمترقبه قیمت دور از ذهن خواهد بود.
عباس زینعلی ـ کارشناس بازار مسکن ـ می گوید: من تحرک فعلی بازار املاک را رونق نمی بینم؛ چون که مصرف کننده واقعی قدرت خرید ندارد و تا وقتی که این توان ایجاد نشود ظرفیتی در بازار به وجود نخواهد آمد. بعضی از فعالان اقتصادی در بازارهای موازی امکان سرمایه گذاری را ندارند تا بتواند سود قابل توجهی ببرند، بنابراین برای افزایش یا تثبیت سرمایه در شرایط تورمی به سمت مسکن آمدند.
زینعلی با اشاره به اینکه مذاکرات هسته ای در سرنوشت بازار مسکن اثرگذار خواهد بود اضافه کرد: اخباری که از نزدیک شدن به زمان مذاکرات شنیده می شود در تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در تمامی بازارها اثرگذار است. به هر حال بخش قابل توجهی از نقدینگی کشور به صورت سپرده گذاری مردم در بانک ها است که در صورت نتیجه بخش بودن برجام می تواند بیرون برود و به هریک از بازارهای مسکن، بورس، طلا، ارز یا ارزهای دیجیتال ورود کند.
منبع:

1400/10/03
18:48:16
5.0 / 5
295
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است