نماینده كارگران در شورای عالی كار:

منطقه ای شدن دستمزد ۱۴۰۱ بعید است

منطقه ای شدن دستمزد ۱۴۰۱ بعید است به گزارش کار و درآمد نماینده کارگران در شورای عالی کار با اعلان اینکه با تعیین مزد منطقه ای یا مزد صنایع مخالف نیستیم، اشاره کرد: خواسته ما تعیین مزد واقعی برمبنای هزینه های سبد معیشت کارگران است. وی احتمال تعیین دستمزد 1401 به شیوه منطقه ای را بعید دانست و اظهار داشت: زیرساختها هنوز آماده نیست و این کار نیاز به کار مطالعاتی و کارشناسی دقیق و جامع دارد.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، سیصد و یکمین نشست شورای عالی کار با حضور وزیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان تشکل های کارگری و کارفرمایی انجام شد.

در این جلسه، حجت الله عبدالملکی ـ وزیر کار ـ با اشاره به تاکید دولت بر پشتیبانی از اقشار محروم و کم درآمد خصوصاً قشر کارگری، اظهار داشت: تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۱مهم و لازم است و قانون، معیار و مبنای مزد عادلانه است.

همچنین گزارشی از طرف موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی ارائه شد که تاکید وزیر کار این بود که روش ها و نتایج گزارش با جزییات در اختیار نمایندگان کارگری و کارفرمایی قرار گیرد.

وی رفاه مردم را اولویت جدی وزارتخانه متبوع خود عنوان کرده و اضافه کرد: باتوجه به تاکید رییس جمهور همه امور در دولت سیزدهم با پیوست عدالت تهیه و انجام می شود.

پیش از این نیز، علی حسین رعیتی فرد ـ معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ یکی از راه های تحقق عدالت اجتماعی را تنظیم روابط بین کارگر و کارفرما ذکر کرده و اظهار داشته بود: دولت در تلاش است تورم را کنترل کند تا نتیجه آن بر سفره کارگران اثرگذار باشد.

به اعتقاد وی، در بحث تعیین حقوق و دستمزد سال آینده با تنظیم روابط میان کارگر و کارفرما می توان به نتایج خوبی دست یافت و دغدغه های معیشتی را کم کرد.

در همین راستا، هادی ابوی ـ نماینده کارگران در شورای عالی کار ـ در گفت و گو با ایسنا، ضمن تشریح جزئیات برگزاری نشست شورای عالی کار اظهار داشت: در این جلسه، درباره روش شناسی اصلاح قانون کار بحث کردیم و دو گروه کارگری و کارفرمایی دیدگاههای خودرا بیان نمودند.

وی افزود: موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی گزارشی از بررسی ابعاد مزد منطقه ای ارائه کرد که کارفرمایان معتقدند بودند باید به داوری گذاشته شود ولی وزیر کار از گزارش حمایت کردند و به همین دلیل قرار شد تا جلسات کمیته دستمزد تا ۱۵ بهمن ادامه پیدا کند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود: یکی از عناوینی که در جلسه مورد تاکید کارفرمایان قرار داشت این بود که برمبنای منطقه و صنایع مختلف تعیین مزد صورت گیرد ولی گروه کارگری اعلام نمود که بند یک ماده ۴۱ قانون کار را هم مدنظر قرار بدهند که در آن اشاره شده دستمزد، برمبنای تورم اعلامی بانک مرکزی تعیین شود.

ابوی اشاره کرد: طبق گزارش موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی وضع معیشت کارگران شاغل به سمت نزولی پیش رفته و فقیرتر شده اند پس تاکید ما این است که در تعیین حداقل دستمزد تنها تورم امسال ملاک عمل قرار نگیرد و شرایط اقتصادی و تورم سال آینده که قابل پیش بینی نیست مورد توجه واقع شود.

ابوی با اعلان اینکه نمایندگان کارگری با تعیین مزد منطقه ای یا مزد صنایع مخالف نیستند، اضافه کرد: خواسته ما تعیین مزد واقعی برمبنای هزینه های سبد معیشت کارگران است.

وی احتمال تعیین دستمزد ۱۴۰۱ به شیوه منطقه ای را بعید دانست و اظهار داشت: زیرساختها هنوز آماده نیست و این کار نیاز به کار مطالعاتی و کارشناسی دقیق و جامع دارد.

از جمله محورهای نشست شورای عالی کار، تاکید بر رعایت ماده ۴۱ قانون کار، استخراج آمار و اطلاعات مورد نیاز از مراکز آماری، ارائه گزارشی از روند اجرای طرح پژوهشی با موضوع مزد منطقه ای توسط نماینده موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی و بررسی وضعیت فقر و نابرابری در فاصله سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۸ بود.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، در این جلسه همین طور گزارشی از تحقیق و پژوهش در مورد نحوه محاسبه حداقل دستمزد برحسب صنایع و مناطق کشور توسط موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی ارائه شد که از طرف شرکای اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

منبع:

1400/10/20
12:59:26
5.0 / 5
109
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , حقوق , درآمد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است