آغاز اصلاحات مدیریتی در پتروشیمی مسجد سلیمان به نفع مردم خوزستان

آغاز اصلاحات مدیریتی در پتروشیمی مسجد سلیمان به نفع مردم خوزستان عملکرد پتروشیمی مسجد سلیمان و گزارش های برخی نهادهای نظارتی در مورد عدم شفافیت در فرآیندهای مالی و درج اطلاعات مناقصه ها و مزایده ها، به برکناری مدیرعامل این پتروشیمی منجر گردید.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا، صندوق بازنشستگی کشوری سهامدار اصلی شرکت پتروشیمی مسجدسلیمان است. شرکتی که حالا بررسی ها و گزارش نهادهای نظارتی نشان از شبکه پیچیده فساد در این پتروشیمی دارد که سبب برکناری مدیرعامل آن شده است.
وجود جریانات مبهم و عدم شفافیت در فرآیندهای مالی در کنار عدم درج اطلاعات مناقصات و مزایده ها در سایت صندوق بازنشستگی حساسیت ها را نسبت به جریان فساد در پتروشیمی مسجدسلیمان بیشتر کرد و با وجود تاکیدات چندباره، مدیرعامل این شرکت برکنار شد.
به نظر می رسد، شبکه فساد گسترده ای از ساخت و خریدوفروش در پوشش پتروشیمی مسجدسلیمان برقرار بوده است. بررسی ها نشان می دهد، مالک دو پتروشیمی در اندیمشک و مسجدسلیمان، عمده فعالیتهای اقتصادی خویش را در دبی متمرکز کرده است.
تنها در یک مورد از فسادهای صورت گرفته، ملکی متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری در فرمانیه تهران به مساحت ۷۵۰۰ متر، در حالیکه در سال ۹۴، حدود ۸۶ میلیارد تومان قیمت گذاری شده بود، در سال ۹۶ بدون طی تشریفات قانونی به قیمت ۶۴ میلیارد تومان به فروش رفته است. در حالیکه به علت بزرگی معامله، برای انجام آن باید هیات مدیره تأمین اجتماعی بر آن صحه می گذاشت.
در موردی دیگر، مدیریت پتروشیمی مسجدسلیمان تنها با واگذاری ۴۰ درصد از سهام پتروشیمی کیمیا اندیمشک مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان به دست آورده است.
اما فساد تنها به خریدوفروش املاک نجومی محدود نبوده و علاوه بر این، از راه انعقاد قرارداد با شرکت «ارژنگ ستبر تاراز» متعلق فرزند و برادر مدیرعامل، آن هم به واسطه ترک تشریفات مناقصه، منافع مردم و بازنشستگان را در اختیار بستگان خود قرار داده است.
سازمان بازرسی همینطور موارد دیگری را هم در پرونده مدیرعامل پتروشیمی مسجدسلیمان مورد تاکید قرار داده است. در یک مورد عدم بازپرداخت مبلغ ۴۰ میلیارد تومان به شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری گزارش شده است.
واگذاری سهام پتروشیمی مسجدسلیمان به اشخاص ثالث بدون دریافت مجوز از صندوق، عدم توثیق وثایق در ارتباط با تسهیلات بانک صنعت و معدن بطوریکه تمام وثایق توسط صندوق تودیع شده است، تأسیس شرکت پتروپالایش بختیاری بدون دریافت مجوز از صندوق، عدم تعیین تکلیف ۱۷ درصد سهام شرکت ووهان که واگذار شده، عدم تعیین تکلیف آورده نقدی و ملک فرمانیه، انعقاد قراردادهای مختلف با شرکت ارژنگ ستبر تاراز متعلق به فرزند و برادر مدیرعامل از راه ترک تشریفات مناقصه، واگذاری اراضی شرکت به پتروپالایش بختیاری، پیش فروش عمده محصولات کارخانه بدون تولید مستمر و ایجاد تعهدات مالی کلان برای شرکت، اعلام خاتمه کار و تحویل قطعی پروژه و قبول تمامی تعهدات مالی توسط شرکت باوجود ناقص بودن اجرای پروژه توسط طرف چینی برخلاف مفاد قرارداد، وجود بدهی ۳۰۰ میلیون یوانی مدیرعامل به بانک و عدم درج در صورت های مالی سال ۹۶ و محرز بودن دین به بانک از دیگر تخلفاتی است که سازمان بازرسی آنرا گزارش کرده است.

بررسی ها نشان داده است این اقدامات به کام اعضای خانواده و نزدیکان مدیرعامل بوده است و منافع مردم و بازنشستگان گروگان فساد پیچیده بوده است.
با برکناری مدیرعامل پتروشیمی مسجدسلیمان که با تاکید و تأیید نهادهای نظارتی صورت گرفته، برخی جریانات رسانه ای با هدف سرپوش گذاشتن بر فساد گسترده، این برکناری را غیرقانونی عنوان کرده اند.
موضوعی که البته قابل پیشبینی بوده اما نه تنها کمکی به حل این پرونده نمی کند بلکه ابعاد فساد را بیشتر از گذشته گسترده خواهد نمود.


منبع:

1401/02/06
23:41:36
5.0 / 5
210
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تسهیلات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است