كارشناس اقتصادی در گفت و گو با كار و درآمد:

اقدامات و نظارت جدی بانک مرکزی سبب کاهش رشد نقدینگی شد

اقدامات و نظارت جدی بانک مرکزی سبب کاهش رشد نقدینگی شد یک کارشناس اقتصادی از عزم دولت سیزدهم در کنترل رشد نقدینگی اطلاع داد و اظهار داشت: نظارت جدی و اقدامات بانک مرکزی سبب کاهش آهنگ رشد نقدینگی در فروردین ماه سال جاری شد که این رویه باید تداوم یابد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا، بر مبنای آخرین اطلاعات داده ای از بانک مرکزی حجم نقدینگی در فروردین ماه سال جاری ۴۸۲۳ هزار میلیارد تومان رسید که در مقایسه با اسفندماه سال قبل ۰.۲ درصد از سرعت رشد نقدینگی کاسته شده بود.
«محمدعلی خادم» کارشناس اقتصادی در گفتگو با ایرنا در مورد کاهش آهنگ رشد نقدینگی عنوان کرد: رشد نقدینگی در سه سال قبل بویژه در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به ارقام بالایی رسید به صورتی که رشد آن روند بلندمدت را هم شکست و تأثیر قابل توجهی بر تورم گذاشت و باید این امر کنترل می شد.
وی ضمن اشاره به عزم دولت سیزدهم در کنترل رشد نقدینگی، اضافه کرد: رئیس کل بانک مرکزی کاهش رشد نقدینگی و افت شدید خلق پول بانکها را، مهار اضافه برداشت بانکها و خودداری دولت در استفاده از تنخواه خزانه بیان کرد.
این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: بانک مرکزی به دنبال تدوین آئین نامه کنترل ترازنامه بانک هاست و این امر تأثیر زیادی بر کنترل رشد نقدینگی دارد و باعث کنترل اضافه برداشت بانکها می شود.
خادم افزود: بانک مرکزی ظرفیت جدی برای کنترل نقدینگی دارد و آن آئین نامه کنترل مقداری ترازنامه بانک هاست. بانک مرکزی با استفاده از این ظرفیت، می تواند با بانک هایی که ناترازی خویش را می افزایند، برخورد کند.
وی تصریح کرد: رشد ترازنامه (رشد مانده تسهیلات) برخی از بانکها در دو ماه گذشته کمتر از عدد مشابه سال قبل بوده است. این اقدام در جهت نظارت جدی و اعمال نفوذ بانک مرکزی رخ داد که حتما باید تداوم داشته باشد.
کارشناس اقتصادی تصریح کرد: کنترل رشد نقدینگی اقدام مثبتی است و اگر ادامه داشته باشد، اثر جدی بر کنترل و رشد نرخ تورم خواهد داشت؛ درصورتیکه رشد ۴۰ درصدی نقدینگی پارسال کاهش پیدا کند و به کمتر از ۳۰ درصد برسد، اثر جدی بر کنترل نرخ تورم می گذارد.

1401/03/16
09:28:12
5.0 / 5
130
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است