وزیر كار اعلام كرد:

تعیین دستمزد عادلانه با در نظر گرفتن سه جانبه گرایی

تعیین دستمزد عادلانه با در نظر گرفتن سه جانبه گرایی كار و درآمد: وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به پیشنهادات ۱۰ گانه برای تولید نهادسازی های اجتماعی اظهار داشت: مزد عادلانه از دیگر پیشنهادات من برای گفت و گوی اجتماعی است.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، علی ربیعی در نشست تخصصی گفت و گوی اجتماعی سه جانبه با اشاره به اینكه ما نیاز داریم در بسیازی از مسائل در گفتگوهای اجتماعی نظراتمان به یكدیگر نزدیك شود اظهار داشت: منظور مواضع مشترك نیست بلكه منافع مشترك است یعنی نقطه ای كه همه از آن نفع ببرند.
وی با اشاره بر ضرورت گفت و گوهای اجتماعی بر لزوم نهاد سازی برای این گفت وگوها تصریح كرد و اضافه كرد: باید در دل تشكل ها و اتحادیه ها مذاكرات افقی و عمودی شكل بگیرد و نتیجه این مذاكرات راهكارهایی برای خروج از مشكلات باشد. در ایران سنت دیرین قانون كار و تشكل های كارگری وجود دارد اما هنوز نهاد سازی مناسب برای گفت و گوی اجتماعی شكل نگرفته است و در این زمینه باید تالارهای گفت و گو درست نماییم و در كنار اتحادیه ها و تشكل ها جایگاهی برای گفت و گو و تبادل نظر تولید نماییم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه در جامعه باید بیشتر از تعداد خروجی ها از محیط كار، ورودی به بازار كار داشته باشیم خاطرنشان كرد: اتحادیه ها، صنوف و تشكل ها باید شرایط جذب نیروی كار را بیشتر فراهم نمایند.
این عضو كابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینكه یكی از این نهادها شورایعالی كار است كه این شورا باید موثرتر عمل كند اضافه كرد: شورایعالی اشتغال و شورایعالی حفاظت فنی هم از شوراهای عالی داری ظرفیت نهاد سازی برای گفت و گوی اجتماعی هستند ضمن اینكه هیات امنای تامین اجتماعی هم در این زمینه دارای ظرفیت است.
ربیعی یاداور شد: امیدوارم در سال ۹۷ در مورد گفت و گوی اجتماعی، آنچنان نهاد سازی نماییم كه دستخوش تغییر نشود و من این كار را وظیفه اخلاقی خود می دانم؛ امیدوارم گفت وگوهای اجتماعی ذیل این چهار نهادی كه گفتم بعنوان یادگاری از ما باقی بماند.
پیشنهادات ۱۰ گانه وزیر كار برای نهادینه شدن گفتگوهای اجتماعی
وی با اشاره به اینكه برای رئوس موضوعات گفت و گو های اجتماعی سه جانبه پیشنهاداتی ۱۰ گانه دارم اظهار داشت: مورد اول اینكه شكستن منابع تامین اجتماعی به نفع ما نیست. من وقتی از تامین اجتماعی صحبت می كنم از آن بعنوان نظامی كه از فقر جلوگیری می كند یاد می كنم و امیدوارم تامین اجتماعی مقاومت اجتماعی را بالا ببرد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی ادامه داد نظام تامین اجتماعی باید ریسك زندگی مردم را بكاهد و در شرایطی كه عرضه و تقاضا نیروی كار متناسب نیست باید كاركردش مناسب باشد.
وی با اشاره به اینكه مقام معظم رهبری دستور دادند سیاست های تامین اجتماعی در دستور كار مجمع تشخیص مصلحت قرار بگیرد اظهار داشت: با این وجود تشكل های كارگری و كارفرمایی می توانند پیشنهادات خویش را به مجمع ارسال نمایند.
ربیعی روابط كار را بعنوان دومین راس از رئوس موضوعات گفت و گوهای اجتماعی بر شمرد و تصریح كرد: اختلافات بین كارگر و كارفرما باید در چارچوب روابط كار حل شود و همینطور نظام روابط كار باید پویاتر باشد.
ربیعی گسترش تشكل ها را بعنوان سومین مبحث مطرح كرد و اضافه كرد: تشكل ها برای چانه زنی هستند نه محلی برای منازعه؛ در این زمینه ما باید در كیفی كردن آنها بكوشیم و تشكل های كارگری و كارفرمایی باید حمایت و نهاد سازی شوند.
وزیر كار در بخش دیگری از اظهاراتش به حداقل دستمزد نیروی كار اشاره نمود و اضافه كرد: مزد عادلانه از دیگر پیشنهادات من برای گفت و گوی اجتماعی است. ما هر سال بدون هیچ گونه ذهنیت و پیش داوری دیدگاه ها را بررسی می نماییم و تلاش می نماییم به یك نقطه نظر مشترك برسیم.
وی ادامه داد: به نظرم در مورد دستمزد ظرفیت های قانونی را باید بیشتر ببینیم و خود این مورد می تواند محور گفت و گوی اجتماعی باشد.
ربیعی به ضرورت گفت و گوی اجتماعی پیرامون كاهش حوادث ناشی از كار بعنوان پنجمین پیشنهاد نام برد و اظهار داشت: برای كاهش حوادث ناشی از كار باید گفت و گو و همكاری نماییم تا هم قوانین و مقررات را در این زمینه اصلاح نماییم و هم محیط كار را از عوامل خطر پاكسازی نماییم.
وزیر تعاون، كار ورفاه اجتماعی گفت سه برنامه مهم فقر زدایی، تولید اشتغال و تعادل در صندوق ها را از مهم ترین اقدامات وزارت تعاون، كار ورفاه اجتماعی در دولت دوازدهم برشمرد و مهارت آموزی را بعنوان ششمین پیشنهاد خود مطرح كرد و اظهار داشت: این امر مستلزم در خواست كارفرمایی و پذیرش جامعه كارگری است.
وی با اشاره به اینكه با افزایش بهره وری و مهارت، قیمت تمام شده كاسته می شود و زمینه تولید و غنی سازی مشاغل هم افزوده می شود خاطرنشان كرد: تولید امنیت سرمایه و شغل بعنوان هفتمین پیشنهاد من برای گفت و گوی اجتماعی سه جانبه است چون كه مطالعات نشان داده است زمانی كه افراد به شغل دست پیدا می كنند نكته ای كه بیش از شغل برای آنان اهمیت ایدا می كند امنیت شغلی و امنیت از آینده است.
ربیعی سیاست های توسعه اشتغال و بازار كار را بعنوان هشتمین پیشنهاد خود مطرح كرد و اظهار داشت: حركت از ركود به رونق نهمین پیشنهاد ماست و تثبیت شغل را هم بعنوان دهمین پیشنهاد مطرح می نماییم.

1396/11/25
13:08:59
5.0 / 5
4406
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است