توضیحات قالیباف درباره مصوبه سران قوا برای ساماندهی اجاره بها

توضیحات قالیباف درباره مصوبه سران قوا برای ساماندهی اجاره بها کار و درآمد: رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات طرح ساماندهی اجاره بهای مسکن در مجلس، توضیحاتی از روند مصوبه اخیر سران قوا درباره ساماندهی اجاره بها به نمایندگان ارائه داد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس و قبل از رای گیری برای کلیات طرح ساماندهی اجاره بهای مسکن و در پاسخ به محمد حسین آصفری نماینده مردم اراک که با استناد به اصل ۱۱۰ قانون اساسی پرسید که با توجه به این که سران قوا در موضوع اجاره بها ورود کردند، آیا مجلس می تواند به این مساله ورود کند؟ اشاره کرد: جهت اطلاع مردم عزیز عرض می کنم که در اوایل اردیبهشت ماه مجلس این نگرانی را داشت که باتوجه به در پیش بودن شروع فصل تابستان و فرا رسیدن موعد اجاره های املاک و جابجایی مستاجرین، باتوجه به وضعیت تورم موجود احیانا مشکلاتی برای مستاجرین که موعد قراردادشان فرا می رسد پیش می آید؛ به همین دلیل طراحان طرح در همان زمان با من صحبت کردند و دو فوریت طرح مذکور از همان زمان در جریان قرار گرفت.
وی اضافه کرد: بعد از تصویب تقاضای بررسی طرح بصورت دو فوریت و ارجاع آن به کمیسیون تخصصی باتوجه به تبدیل موضوع اجاره مسکن به مسئله در سطح جامعه، موضوع در جلسه سران قوا عنوان شد و وزارت راه و شهرسازی پیشنهادی چهار ماده ای ارائه داد که مورد بحث قرار گرفت.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در جلسه شورای عالی اقتصادی سران قوا من گفتم که ضرورتی ندارد که درباره ۴ ماده پیشنهادی وزارت راه بحث نماییم بلکه با توجه به این که قیمت گذاری از اختیارات دولت می باشد و شورای عالی اقتصادی می تواند در آزمون کمک نماید به همین دلیل ماده ۱ و پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در آن شورا تصویب گردید و سقف افزایش اجاره بها برای تهران و کلان شهرها ۲۵ درصد و برای سایر شهرها ۲۰ درصد و این که کدام آنلاین نمی توانند تمدید شوند، تصویب و ابلاغ گردید.
قالیباف اظهار نمود: باتوجه به آنکه قبل از طرح موضوع اجاره مسکن در جلسه شورای عالی سران قوا طرح مجلس رای آورده بود، حالا با طرح موضوع در جلسه شورای عالی سران دو فوریت طرح نمایندگان مجلس دیگر عملاً منتفی شده است. بنا شد تا مواد مطرح شده در طرح پیشنهادی نمایندگان در کنار موارد مورد نظر نمایندگان در کمیسیون عمران مورد رسیدگی قرار بگیرد و ما مجموعه حلقه مسکن را در کشور بصورت اصولی پیش ببریم.
وی اشاره کرد: همکاران من در مجلس زحماتی درباب موضوع مسکن کشیدند؛ طرح جهش تولید مسکن کار افق طولانی مدت ما را با ۴ میلیون مسکن حل کرد و بحث مربوط به مالیات خانه های خالی در حقیقت دو میلیون خانه احتکاری را مجبور می کند که وارد بازار مسکن شود.
قالیباف در تذکری به وزارت راه و شهرسازی درباره اجرای قانون مالیات مسکن اظهار داشت: در اینجا تذکری به وزارت راه و شهرسازی دارم که با وجود راه اندازی سامانه مربوط به مالکیت و استفاده از املاک خالی، عملاً برمبنای خوداظهاری تنها از چند صد خانه خالی بجای چند صد هزار خانه خالی مالیات دریافت شده است که به نظر می آید وزارت راه باید دراین زمینه جدی تر عمل کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تمدید تصویب سقف افزایش اجاره بهای مسکن برای سومین سال متوالی از زمان شروع شروع بیماری کرونا در کشور اظهار داشت: باید بپذیریم که این تصمیم مقطعی است و دقیق نیست و در خیلی موارد مشکلات اجتماعی به وجود می آورد و ما این را متوجه هستیم؛ بدین سبب بنظر می رسد مجلس باید گام دیگری بردارد و قانون اجاره داری را که جایش در زنجیره مسکن خالی است، مورد توجه قرار دهد؛ بدین سبب با توجه به این که قسمتی از طرح کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی در جلسه شورای عالی سران قوا به تصویب رسیده است برمبنای اصل ۱۵۳ بخشنامه داخلی مجلس من به عنوان رییس مجلس این حق را دارم که طرح را بدون رای گیری به کمیسیون ارجاع دهم و کمیسیون جزییات آنرا در راه قانون اجاره داری بررسی کند و عجله نکنیم تا کاری پخته انجام دهیم. پیش از زمستان قانون اجاره داری را در دستور کار قرار دهیم تا از تصمیمات ناقصی که منجر به ایجاد مشکل می شود، پرهیز کنیم؛ بدین سبب کلیات را به رای می گذاریم و موضوع را جهت ادامه رسیدگی به کمیسیون ارجاع می دهیم.
پس از اظهارات رییس مجلس کلیات طرح کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی با ۱۱۴ رای موافق، ۹۷ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۱۶ رای گرفتن شده به تصویب رسید و بدین سان رسیدگی به موضوع به کمیسیون عمران ارجاع شد تا بصورت دو شوری مورد رسیدگی قرار بگیرد.
منبع:

1401/04/02
11:09:29
5.0 / 5
18
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , تولید , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است