روستاییان منتظر گوشه چشم سازمان برنامه هستند

روستاییان منتظر گوشه چشم سازمان برنامه هستند به گزارش کار و درآمد با گذشت ۱۰ روز از خبر موافقت سازمان برنامه و بودجه با پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی، هنوز این مورد شکل اجرایی به خود نگرفته و این در شرایطی است که حدود نیمی از فصل گرما و مناسب ساخت و ساز به پایان رسید.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، ۱۰ روز قبل بود که اکبر نیکزاد ـ رئیس بنیاد مسکن به ایسنا خبر داد به دنبال ایجاد وقفه در نوسازی واحدهای روستایی، رئیس جمهور به مسؤلان سازمان برنامه و بودجه دستور داد نسبت به پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی اقدام نماید که سازمان برنامه هم موافقت کرده است.
این موافقت ضمنی بعد از پی گیری های مکرر رسانه ای و مسؤلان بنیاد مسکن صورت گرفت. آن طور که نیکزاد گفت احیانا تا آخر هفته آخر خردادماه دستورالعمل پرداخت این وام به بانکها ابلاغ می شود. اما بررسی ها از بنیاد مسکن نشان داده است هنوز این مورد محقق نشده است.
حدود هفت ماه از مصوبه ۲۵ آبان سال ۱۴۰۰ درمورد وام ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد می گذرد. گفته می شود مشکل اصلی پرداخت این تسهیلات، مابه التفاوت نرخ سود آن است. تسهیلات مسکن روستایی ۵ درصد است که دولت باید مابه التفاوت آن تا رقم ۱۸ درصد را تضمین کند. این مبلغ حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان می شود که تأمین آن در شرایط فعلی دشوار است.
با این وجود برخی روستاییان در تماسهای مکرر با رسانه ها از افزایش قیمت نهاده های ساختمانی ابراز نگرانی می کنند. هم اکنون وام روستایی ۱۰۰ میلیون تومان است که به قول روستاییان، رقم قابل توجهی از هزینه های ساخت را پوشش نمی دهد. حتی بنا به اذعان مسؤلان بنیاد مسکن وام ۲۰۰ میلیون تومانی هم حدود ۵۰ درصد هزینه های ساخت را در برمی گیرد.
تعلل در پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی در حالی اتفاق افتاده که نرخ تورم سالیانه نهاده های ساختمانی بنا بر اعلام مرکز آمار در زمستان گذشته به ۵۵ درصد رسیده است. هم چنین سه ماه از فصل مناسب ساخت و ساز به پایان رسیده و اگر تابستان هم تمام شود در خیلی از مناطق کشور انجام ساخت و ساز امکان پذیر نیست. در شرایط فعلی روستاییان حدود سه ماه زمان دارند تا واحدهای خویش را به مرحله فونداسیون و اسکلت برسانند که با اوضاع کنونی بعید به نظر می آید وام بموقع به دست آنها برسد.1401/04/05
11:52:45
5.0 / 5
215
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , سازمان , مسكن
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است