بدقولی وزارت راه داد رئیس اتاق تعاون را درآورد

بدقولی وزارت راه داد رئیس اتاق تعاون را درآورد کار و درآمد: رئیس اتاق تعاون ایران با انتقاد از عدم همکاری مسؤلان وزارت راه و شهرسازی در عرضه فرمت قرارداد مسکن کارگران از قاسمی خواست به این مسأله ورود کند تا کار ساخت مسکن کارگران که شش ماه است به تاخیر افتاده، هرچه زودتر آغاز شود.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، بهمن عبداللهی در نشستی درباره ساخت مسکن کارگران در شهرکهای صنعتی و آخرین اخبار از تفاهمنامه اتاق تعاون با وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: شش ماه قبل در حضور رئیس جمهور تفاهمنامه ای با وزارت راه و شهرسازی برای راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در جوار شهرکهای صنعتی منعقد کردیم که البته در چارچوب طرح ملی مسکن ادغام شد. یک ماه قبل هم تفاهمنامه ای در جهت بازسازی بافت های فرسوده منعقد شد که ۱۴۰ هزار واحد مسکونی را شامل می شود.

وی اضافه کرد: ما با انرژی بسیار و انگیزه بالا بعد از تفاهمنامه اولیه، سعی کردیم جزو نخستین گروه هایی باشیم که کار راه اندازی مسکن را شروع می کند و در این زمان مذاکرات و مکاتبات بسیاری با وزارت راه و شهرسازی داشتیم. هم اکنون آمار ۱۴۰ هزار نفر ثبت نام کننده در بخش مسکن کارگری را در اختیار داریم ولی متاسفانه باوجود پیگیری هایی که در چند ماه اخیر داشتیم و با این که آمادگی خویش را برای راه اندازی مسکن کارگران اعلام نموده بودیم، با بی مهری و کم لطفی مسؤلان وزارت راه و شهرسازی روبرو شدیم؛ به نحوی که فرمت قرارداد انعقادی را هنوز پس از شش ماه نتوانستیم در اختیار بگیریم تا قرارداد ببندیم و کار ساخت و ساز را شروع نماییم.

رییس اتاق تعاون ایران خاطرنشان کرد: با وجود آنکه درخواست تعیین تکلیف کردیم، متاسفانه پیگیری ها تا این لحظه به نتیجه نرسیده است؛ در حالیکه اگر مساعدت لازم صورت می گرفت درصد قابل توجهی از کار ساخت مسکن کارگری انجام شده بود. سوال ما از مسؤلان وزارت راه و شهرسازی این است که آیا تعهدی که به دولت دادند و قول و وعده ای که برای ساخت مسکن کارگری داده شده برای آنها مهم نیست؟ دادن فرمت قرارداد، کار شاقی نیست و یک تشریفات اداری است و بمحض انجام آن می توانیم کار ساخت و ساز را شروع نماییم ولی متاسفانه هنوز اسم اتاق تعاون بعنوان کارگزار درج نشده است؛ بنابراین از وزیر راه و شهرسازی درخواست می کنم که به این کار سرعت بدهند تا اتاق بتواند بعد از شش ماه به وظایف مندرج در تفاهمنامه و تعهدی که به دولت داده عمل کند.

عبداللهی در ادامه با تبریک روز جهانی تعاون به تعاونگران ایران و گرامی داشت یاد و خاطره شهید بهشتی و یاران وی، اظهار داشت: بخش تعاون ایران خویش را مدیون اندیشه های والای شهید بهشتی می داند چون که اصول ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی حاصل اندیشه های این بزرگوار بود.

وی اظهار داشت: با اینکه روز تعاون در ایران ۱۳ شهریور ماه نامگذاری شده است اما تلاش داریم که مناسبت تعاون در ایران را با مناسبت جهانی آن هماهنگ نماییم و روز تعاون در ایران را به شنبه اول ماه جولای تغییر دهیم؛ بنابراین مکاتباتی با شورای فرهنگ عمومی کشور که مسئول برنامه ریزی مناسبت های تقویمی کشور است، صورت داده ایم که امیدواریم که روز تعاون در ایران با روز جهانی تعاون انطباق یابد.

رئیس اتاق تعاون ایران در عین حال به تشریح عضویت اتاق تعاون در هیات مدیره اتحادیه جهانی تعاون پرداخت و اظهار نمود: این رویداد برای نخستین بار در تاریخ اتحادیه جهانی تعاون صورت گرفت و بخش تعاون ایران کرسی هیات مدیره ICA را از آن خود کرد در حالیکه بیشتر از ۱۱۰ کشور جهان در این رقابت حضور داشتند.

وی با اشاره به اینکه بخش تعاون تنها منحصر به کشور ما نیست، اضافه کرد: فعالان بسیاری در حوزه تعاون از تمام قاره ها و کشورها فعالیت دارند که جلوتر و پیشروتر از ما در حوزه تعاون هستند. بیشتر از ۱.۲ میلیارد نفر از جمعیت جهان در تعاونی ها فعالیت دارند و ۱۲ درصد اشتغال دنیا متعلق به بخش تعاون است؛ بنابر این بخش تعاون بخش کوچکی نیست.

عبداللهی بابیان این که اتحادیه جهانی تعاون در آسیا پاسفیک، اروپا، آمریکا و آفریقا اتحادیه قاره ای دارد و ۱۳۰ سال قبل تشکیل شده است، اظهار نمود: الان ۱۱۲ کشور عضویت این اتحادیه را عهده دار و یک پنجم جمعیت دنیا در این اتحادیه ذینفع هستند البته در سالهای گذشته کشور ما عضو اتحادیه بوده است ولی چندان در مدیریت اتحادیه صاحب نقش نبوده است. البته با اقداماتی که طی چند سال گذشته صورت گرفت برای نخستین بار در حوزه آسیا توانستیم عنوان عضویت در هیات مدیره اتحادیه جهانی تعاون را به دست آوریم.

رییس اتاق تعاون افزود: با عنایت به فعالیتهای گسترده ای که در حوزه بین المللی انجام داده بودیم پیشنهاد کردیم که در انتخابات اتحادیه جهانی تعاون هم نامزد شویم. با عنایت به این که اعلام آمادگی و ثبت نام کردیم، لازم بود فعالیتهای ما متناسب با این هدف صورت گیرد، بنابراین در سه ماه گذشته رایزنی ها و سفر های مختلفی انجام شد و ایده های خویش را نسبت به چگونگی اداره تعاونی ها به اتحادیه جهانی تعاون عرضه کردیم که مورد استقبال واقع شد. حتی کشور هایی که از نظر سیاسی با ما همسو نیستند از دیدگاه ها و کاندیداتوری ما استقبال و حمایت کردند و پس از سه ماه نهایتا در ۳۰ اردیبهشت ماه و هفته گذشته انتخابات مجمع جهانی تعاون در سویا اسپانیا برگزار شد و خوشبختانه اتاق تعاون ایران موفق شد با نتیجه ای چشم گیر در بین رقبا جزو منتخبان هیئت مدیره قرار گیرد؛ در حالیکه کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس و فرانسه که چندین دوره عضو بودند، انتخاب نشدند.

وی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره دستاوردهای عضویت اتاق تعاون ایران در مجمع جهانی تعاون اظهار نمود: این عضویت با چند دستاورد برای ایران همراه خواهد بود؛ اول استفاده از تجارب و ظرفیت ها و علومی که در کشورهای عضو بخصوص در حوزه تعاون وجود دارد و انتقال فناوری ها و تکنولوژی های در ارتباط با داخل کشور و دوم آموزش تعاونگران از راه این تجارب و ارتقاء سطح کمی و کیفی بخش تعاون ایران؛ هرچه میزان استفاده از دانش روز بیشتر شود به شکوفایی بیشتر اقتصاد کشور و بخش تعاون منجر می شود.

عبداللهی، توسعه همکاریهای اقتصادی و ایجاد بازارهای جدید برای تولیدات داخلی را از دیگر دستاوردها عنوان نمود و اظهار داشت: تعامل با ۱۱۰ کشور دنیا می تواند ظرفیتهای بزرگی پیش روی ما بگشاید و شناسایی بازار کشورهای هدف برای تولیدات کشاورزی، صنعتی و غیرصنعتی ما، بازار سازی خوبی همراه داشته باشد.

رییس اتاق تعاون ایران، در انتها از انتقال تجارب و دانش روز تعاونی های جهان به ایران، شناسایی بازارهای هدف و کمک به صادرات بخش تعاون و جذب کمک سازمان های بین المللی به تعاونی ها در ایران بعنوان مهم ترین برنامه های اتاق تعاون ایران در طول چهار سال عضویت در اتحادیه بین المللی تعاون نام برد.

منبع:

1401/04/06
12:24:09
5.0 / 5
226
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است