نرخ بیکاری 9 و دو دهم درصد شد

نرخ بیکاری 9 و دو دهم درصد شد نرخ بیکاری در بهار سال جاری با افزایش ۰.۴ درصدی به ۹.۲ درصدی رسیده است.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، مرکز آمار ایران نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در بهار ۱۴۰۱ را منتشر نموده است.

بر اساس این گزارش، در بهار سال جاری، ۴۰.۹ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. نرخ مشارکت اقتصادی هم نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۴۰۰) ۰.۵ درصد کاسته شده است.

جمعیت شاغلان ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۵۷۸ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۹۸ هزار نفر کاهش دارد.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله از آن حکایت می کند که ۲۴، ۰ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ۱۴۰۱ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۴۰۰) ۱.۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

در گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز، ۱۶، ۶ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند این نرخ نسبت به بهار ۱۴۰۰، یک افزایش دارد.

گزارشی از سهم جمعیت دارای اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر هم از این حکایت دارد که ۹.۷ درصد جمعیت شاغل، به علل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند. این در شرایطی است که ۴۰.۳ درصد از شاغلان ۱۵ ساله و بیش تر، بیشتر از ۴۹ ساعت در هفته کار کرده اند.

بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی هم نشان داده است که بخش خدمات با ۵۱، ۲ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۲.۷ درصد و کشاورزی با ۱۶.۰ درصد قرار دارند.

منبع:

1401/04/15
14:29:32
5.0 / 5
213
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است