معاون وزیر صمت:

نرخ تسهیلات بانکی صنایع به ۴۰ درصد افزایش یابد

نرخ تسهیلات بانکی صنایع به ۴۰ درصد افزایش یابد خراسان رضوی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلان اینکه در وضعیت تحریم آن بخشی که توانست کشور را نجات دهد، تولید و فعالان اقتصادی بود، اظهار داشت: حالا تسهیلات بانکی برای بخش صنعت رقمی حدود 30 درصد است که باید این رقم به 40 درصد افزایش یابد.علی رسولیان عصر امروز، ۲۶ تیر، در مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در نمایشگاه بین المللی مشهد اظهار نمود: امسال در روز ملی صنعت و معدن پس از گذشت بیش از ۲ سال اعمال محدویت های کرونائی مراسمی باشکوه تر از سالهای قبل برگزار گردید. همین طور امسال پس از چندین سال رییس جمهور در مراسم روز ملی صنعت و معدن حضور داشت. حضور آقای رئیسی به این معناست که او نگاه و توجه ویژه ای به بخش تولید دارد.

وی اضافه کرد: در روز ملی صنعت و معدن وزارتخانه ابتکاری به خرج داد و از فعالان اقتصادی درخواست نمود ظرفیت های خویش را اعلام و مشکلات و راهکارهای آنرا نیز عنوان کنند. خوشبختانه نزدیک به ۵۳ واحد نکات خوبی را بصورت کتبی مطرح نمودند و ۱۵۷ راه حل نیز ارائه شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ضمن اشاره به افزایش تورم امسال خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که بیشتر فعالان اقتصادی به آن اشاره کرده اند، مساله تورم بوده است. امسال چندین عامل بر افزایش تورم تاثیر گذاشت. علاوه بر نقدینگی عوامل دیگری همچون جنگ اوکراین و روسیه نیز بر تورم اثرگذار بوده است، به صورتی که این مساله تورم در سطح جهان را ۳۰ درصد افزایش داده و اثرات آن بر کشور ما نیز آشکار است.

رسولیان با اشاره به اینکه حذف ارز ترجیحی نیز از دیگر عوامل موثر بر افزایش تورم در کشور بود، اظهار داشت: پایه واردات کشور و تجاری ارز ۴۲۰۰ بود که به ارز ETS تغییر یافت. دولت برای رفع آثار سوء این ارز ۲ راه حل اتخاذ نمود که یکی کاهش سود تجاری اقلام و راه حل دیگر کاهش حقوق گمرکی از چهار به یک درصد برای کالاهای پایه بود.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مهم ترین مشکلات بخش خصوصی مساله تامین مالی است، افزود: حدودا بخش عمده ای از واحدها با مشکل تامین مالی در حوزه سرمایه در گردش، بازسازی و به روزسازی ماشین آلات و... مواجه اند. برمبنای برآوردهای صورت گرفته سرمایه در گردش باید خصوصا در بنگاه های کوچک نسبت به سال قبل سه برابر افزایش یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اظهار نمود: باید به سرمایه در گردش و تامین نقدینگی برای واحدهای تولیدی توجه و برای آن راه حل ارائه شود. یکی از این راه حل ها تعریف زنجیره تامین مالی است که بخش زیادی از بنگاه های اقتصادی می توانند از این مساله بهره مند شوند. انتظار این است که بانکها توجه بیشتری به بخش صنعت و معدن داشته باشند.

رسولیان با اشاره به اینکه بخش صنعت و معدن حدود ۴۰ درصد تولید ناخالص ملی کشور را به خود اختصاص داده، اضافه کرد: بعلاوه ۴۵ درصد از اشتغال کشور نیز بر عهده این بخش است اما تسهیلات بانکی برای فعالان صنعت و معدن رقمی حدود ۳۰ درصد است.

وی بیان نمود: هم اکنون ورزات صنعت، معدن و تجارت فاکتورهای مهم تولید را شناسایی کرده است. یکی از مهم ترین موضوعات در این حوزه شفافیت است که برای تحقق آن برنامه های خوبی در این حوزه در حال انجام می باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ضمن اشاره به الکترونیکی شدن فرایندها برای متقاضیان شهرک های صنعتی و صنایع خاطرنشان کرد: از شروع امسال کل فرایندهای واگذاری پروانه بصورت الکترونیک در حال انجام می باشد و آن بخشی هم که قابل واگذاری بوسیله سایت نیست، بوسیله مزایده واگذار می شود. این مزایده ها هدفمند است؛ یعنی چارچوب آن مشخص است.

رسولیان با تکیه بر لزوم توجه به فراهم سازی زیرساخت هایی مانند تامین آب و برق برای صنایع اظهار داشت: امسال صنایع کوچک با همکاری بخش های مختلف در تولید برق نزدیک به ۵۰۰۰ مگاوات و در کمتر از یک سال قبل در ایجاد ۹۰ پست برق مشارکت داشته اند. همین طور برای تامین آب صنایع تمام نقاط صنعتی را شناسایی کرده ایم تا آب را بصورت پایدار تامین نماییم.

وی ضمن اشاره به وضعیت واحدهای صنعتی راکد بیان نمود: واحدهای راکد ظرفیت بالایی در کشور دارند. بیشتر واحدها با موفقیت توسط بخش خصوصی فعال و احیا شده است. هم اکنون بیش از ۳۱ درصد واحدهای راکد را فعالان اقتصادی در کشور احیا کرده اند.
1401/04/27
13:40:30
5.0 / 5
584
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است