رفع موانع بروکراسی به طرح نهضت ملی مسکن سرعت می دهد

رفع موانع بروکراسی به طرح نهضت ملی مسکن سرعت می دهد به گزارش کار و درآمد طرح نهضت ملی مسکن همچون طرح های دولت می باشد که تسریع در روند اجرای آن نقش بسیار مهمی در خانه دار کردن اقشار پایین دست جامعه دارد، هر چند که تأمین اراضی و هم تزریق آورده و همینطور مساعدت سیستم بانکی سه شاخص کلیدی در به سرانجام رساندن این طرح است، اما تسهیل موانع بروکراسی در این حوزه و سرعت بخشی به امور اداری این طرح در جایگاه خود می تواند نقش مهمی در تسریع اجرای این طرح داشته باشد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، آمار انتشار یافته تحولات بازار مسکن شهر تهران از جانب بانک مرکزی، زنگ خطر نوسانات این بازار را به صدا درآوده است. تشدید شکاف بین عرضه و تقاضای مسکن بطور قطع نقش موثری در تغییرات قیمت مسکن به دنبال خواهد داشت و همین مسئله ضرورت حمایت همه جانبه دولت از تولید مسکن که شاخص ترین آن طرح نهضت ملی مسکن می باشد را بیشتر از پیش ضروری می کند.
طبق آخرین آماری که وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده تا کنون عملیات ساخت یک میلیون و ۳۸۳ هزار و ۵۱۳ واحد نهضت ملی مسکن آغاز و برای اجرای یک میلیون و ۵۳۵ هزار و ۲۷۶ واحد هم تأمین زمین صورت گرفته است.
از طرفی این برنامه چالش هایی را پیش روی خود می بیند که توجه به رفع آنها می تواند دولت را در اجرای چهار میلیون واحد مسکونی ظرف چهار سال کمک نماید. طی حدود یک سال قبل که از آغاز به کار دولت سیزدهم می گذرد، کارشناسان همواره اشکالات پروژه نهضت ملی مسکن را گوشزد کرده اند. پایین بودن توان متقاضیان، عدم پایبندی سیستم بانکی به تکلیف ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی سالیانه در برابر این پروژه و رشد قیمت نهاده های ساختمانی، مهم ترین موانع پیش روی این طرح است.

یک کارشناس: خدمات زیربنایی و روبنایی دیده شود
درمورد راهکارهای اجرای طرح نهضت ملی مسکن، شهاب سعادت نژاد- بازرس انجمن انبوه سازان استان تهران به ایسنا اظهار داشت: اجرای بهینه طرح نهضت ملی مسکن در اراضی باکیفیت که امکان توسعه خدمات زیربنایی و روبنایی در آن وجود داشته باشد بطور قطع می تواند نقش موثری در خانه دار شدن اقشار پایین دست جامعه داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه همه دستگاههای مرتبط باید دست اندازهای طرح نهضت ملی مسکن را رفع کنند اظهار داشت: پیچیدگی های بروکراسی می تواند در راه طرح نهضت ملی مسکن، اختلال ایجاد نماید و سبب شود که حتی با وجود فراهم بودن همه شرایط این طرح به کندی پیش برود.
سعادت نژاد تصریح کرد: بعضی از انبوه سازان برای تمدید پروانه صلاحیت خود باید ماه ها در پیچ وخم بروکراسی زمان هدر دهند و وزارت راه بعنوان متولی اجرای این طرح باید تمهیداتی در نظر گیرد که تمدید و صدور پروانه اشتغال انبوه سازان بعنوان یکی ازارکان اصلی اجرای این طرح به سرعت صورت گیرد.

لزوم ارائه مشوق هایی به سازندگان افزایش انگیزه آنها
سعید لطفی – کارشناس مسکن هم درمورد راهکارهای تسریع اجرای پروژه نهضت ملی مسکن به ایسنا اظهار داشت: با عنایت به شکاف عرضه و تقاضای مسکن و همینطور افزایش نهاده های تولید مسکن به خصوص زمین، عرضه زمین صفر در چارچوب طرح نهضت ملی مسکن می تواند سبب شود که سازندگان و انبوه سازان برای ورود به این طرح انگیزه داشته باشند.
وی تصریح کرد: در سطح شهرها عوامل مختلفی نظیر گرانی زمین، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و همچین افزایش عوارض شهری از یک طرف و فروش نرفتن واحدهای ساخته شده به علت ناتوانی مالی متقاضیان سبب شده که زنگ خطر کاهش تولید مسکن به صدا درآید.
لطفی اضافه کرد: در چنین شرایطی فقط حمایت همه جانبه دولت از عرضه مسکن و تسهیل گری دراین زمینه می تواند در تقویت ساخت و ساز موثر باشد. در غیر این صورت تداوم کاهش تولید مسکن مشکلات این حوزه را به شدت افزایش خواهد داد و سبب خواهد شد که بحران مسکن به مرحله ای برسد تا هیچ نسخه نجات بخشی برای حل آن وجود نداشته باشد.
بنا بر این گزارش، دولت سیزدهم بر مبنای قانون جهش تولید و تأمین مسکن مصوب ۱۷ مرداد سال ۱۴۰۰ ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را در برنامه خود گنجانده است. حدود ۵.۵ میلیون نفر برای این طرح نام نویسی کرده اند که ۳.۶ میلیون نفر تایید شده اند. بنا بر اعلام وزارت راه و شهرسازی عملیات ساخت یک میلیون و ۳۸۳ هزار و ۵۱۳ واحد شروع شده است. از این تعداد ۹۵۴ هزار و ۲۳۸ واحد در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی و ساخت و ساز قرار دارند. تعداد ۴۲۹ هزار و ۲۷۵ واحد هم کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن شروع شده است. از روز ۱۵ تیرماه ۱۴۰۱ ثبت نام مرحله ی هفتم در سامانه طرح های جامع حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir شروع شده و تا تکمیل ظرفیت شهرها ادامه دارد.
تابحال ۵۵۹ هزار نفر در بانک مسکن برای واحدهای نهضت ملی مسکن افتتاح حساب کرده که میزان آورده آنان ۱۸ هزار میلیارد تومان بوده و از محل تسهیلات هم ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به حساب سازندگان پرداخت شده است. تعداد ۳۰۷ هزار و ۱۹۸ واحد نهضت ملی مسکن به بانک برای انعقاد قرارداد معرفی شده اند که از این تعداد ۱۰۴ هزار و ۴۰۰ واحد قراردادهایشان منعقد و مبلغ تسهیلات منعقد شده ۳۵ هزار میلیارد تومان است. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خواهد بود و زمان ساخت پروژه ۱۸ تا ۲۴ ماه تعیین شده است.
دولت از آغاز تشکیل بر ساخت چهار میلیون واحد مسکونی تاکید داشته است. با این وجود عدم تمکین سیستم بانکی و همینطور سرپیچی برخی دستگاه ها در واگذاری اراضی متعلق به خود سبب شده اجرای این طرح نسبت به هدف گذاری های تعیین شده با مشکلاتی همراه شود. هرچند وزیر راه و شهرسازی وعده داده که بطور قطع تا آخر این دولت، چهار میلیون واحد مسکونی ساخته شود اما به باور خیلی از کارشناسان به جهت اینکه قطار طرح نهضت ملی مسکن به حرکت درآید لازم است حتما نسبت به رفع موانع این طرح اقدام گردد.1401/05/02
23:19:06
5.0 / 5
208
تگهای خبر: اشتغال , بانك , تسهیلات , توسعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است