ایجاد بیشتر از ۴۵۰۰ شغل توسط تعاونی های محیط زیست

ایجاد بیشتر از ۴۵۰۰ شغل توسط تعاونی های محیط زیست به گزارش کار و درآمد بر مبنای آمارها، از مجموع ۲۸ هزار تعاونی خدماتی در کشور ۳۲۴ تعاونی در زمینه خدمات زیست محیطی فعال می باشند و با تشکیل تعاونی های زیست محیط توسط وزارت تعاون برای ۴۵۷۴ نفر اشتغالزایی شده است.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارها ۳۰ درصد از کل شرکتهای تعاونی تشکیل شده در ارتباط با بخش خدمات و نوع جدید هستند. تعاونی های خدماتی گستره عظیمی از تعاونی ها را شامل می شوند که خدمات حوزه بهداشت و درمان، خدمات آموزشی و مهارت آموزی، خدمات کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی، خدمات زیست محیطی، خدمات بیمه ای و فراورده های لبنی همچون آنها به حساب می آید.

یکی از گرایش های این بخش از خدمات، تعاونی های محیط زیست است که با زیرمجموعه هایی شامل تعاونی های ایجاد فضای سبز و پاکسازی محیط زیست، بازیافت، ضایعات، خدمات مطالعاتی و تحقیقاتی، خدمات مهندسی زیست محیطی، خدمات آموزش محیط زیست، جمع آوری نخاله های ساختمانی و نظایر آن فعالیت دارند.

در سال های اخیر تفاهمنامه های گوناگونی میان وزارت تعاون و برخی دستگاههای اجرایی همچون سازمان محیط زیست در مورد تاسیس تعاونی های ایجاد فضای سبز، تعاونی های بازیافت ضایعات، تعاونی های خدمات مهندسی زیست محیطی و تعاونی های طبیعت گردی یا اکوتوریسم با هدف مشارکت مردم در محافظت از محیط زیست به امضا رسیده است.

جعفر امیرآبادی زاده ـ مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ همچون اهداف تشکیل تعاونی های خدمات محیط زیست را ترویج و تحکیم مشارکت عمومی، انجام فعالیت های گسترده در بخش محیط زیست و ایجاد اشتغال برای کارجویان و فارغ التحصیلان می داند.او می گوید: الان از مجموع ۲۸ هزار شرکت تعاونی خدماتی در کشور، ۳۲۴ شرکت تعاونی خدمات زیست محیطی فعالند و با عنایت به این که بخش خدمات برای اشتغال و جذب نیروی انسانی بیکار دارای ظرفیت های بسیار است، میتوان از ظرفیت تعاونی های محیط زیست برای اشتغالزایی و جذب فارغ التحصیلان بهره برد.

آنطور که مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت کار گفته، وزارت تعاون تابحال با تشکیل تعاونی های محیط زیست برای ۴۵۷۴ نفر اشتغالزایی بوجود آورده است.

امیرآبادی زاده معتقد است: تخریب محیط زیست دیگر هزینه قابل قبول برای رشد اقتصادی به نظر نمی آید ازاین رو محیط شناسان نسبت به تخریب محیط زیست همچون افزایش گرمای زمین، فرسایش خاک و آلودگی آب به مواد شیمیایی اخطار می دهند و این عوامل را نتیجه توسعه ناپایدار ذکر می کنند در حالیکه توجه به تعاونی ها و گسترش آنها می تواند به سلامت محیط زیست منجر شود.

در حال حاضر وسعت و تنوع فعالیتهای خدماتی در کشور سبب شده که احتیاج به گسترش شرکتهای تعاونی خدماتی، بیشتر از گذشته احساس و زمینه یابی برای ایجاد آنها تبدیل به یک اجبار شود.

به اعتقاد کارشناسان، بخش خدمات برای اشتغال و جذب نیروی انسانی بیکار، دارای ظرفیت های فراوانی است و هر یک از گرایش های آن می تواند اشتغالزایی بالایی را به نمایش بگذارد.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، تعاونی ها بعنوان تشکل های مردمی می توانند نقش موثری در آگاه سازی مردم نسبت به ضرورت حفظ محیط زیست ایفا کنند. بدون شک آموزش و ایجاد آگاهی در میان اعضای تعاونی ها، تعلیم و تربیت کشاورزان در استفاده صحیح از کودهای شیمیایی، حشره کش ها و سمومات، آموزش و تشویق مردم به توسعه برنامه های جنگلبانی و معرفی محصولات سالم به مصرف کننده همچون زمینه های آگاهی بخشی تعاونی های محیط زیست به حساب می آید که نقش سازنده ای در نهادینه کردن مسایل در ارتباط با محیط زیست ایفا می کنند.
1401/05/05
08:42:09
5.0 / 5
408
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , اقتصاد , بیمه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است