وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد:

ارز ۴۲۰۰ بیشترین خسارت را به کشاورزی ایران زد

ارز ۴۲۰۰ بیشترین خسارت را به کشاورزی ایران زد به گزارش کار و درآمد، وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: بالاترین خسارت ارز ۴۲۰۰ تومانی در ارتباط با بخش کشاورزی بود، ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان پرداخت گردید و در دنیا تجربه ای در این خصوص نیست و یک کار جدید بود که سبب شد سرمایه از بخش کشاورزی رفت چون سود در واردات بود.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سیدجواد ساداتی نژاد» در یک برنامه تلویزیونی در رابطه با تعرفه گذاری صادرات محصولات جالیزی تا خودکفایی کالاهای اساسی اضافه کرد: بزودی با مجلس شورای اسلامی روی موضوعی که طرح شد به جمع بندی می رسیم نظر اینست که عوارض باید روی محصولات پرآب باشد تا به اجرای الگوی کشت کمک نماید. حالا مذاکرات ادامه دارد تا در مهلت دوهفته ای به جمع بندی برسیم.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: فهرست محصولات پرآب بر در شورای قیمت گذاری تعیین شده و ابلاغ می شود نگاه اینست که صادرات و واردات برمبنای آب مجازی کنترل شود تا آب مجازی خارج نکنیم و بیشتر واردکننده آب مجازی باشیم. نگاه مجلس شورای اسلامی درست است و اعتقاد داریم شروع خوبی داشته ایم امکان دارد در مقدارش بحثی باشد که در سالهای آینده توسعه می یابد.
وی این اقدام دولت و مجلس در تعیین عوارض روی محصولات پرآب بر برای کاهش جذابیت صادرات مانند هندوانه دانست و اظهار داشت: البته این بدان معنا نیست که مردم هندوانه نخورند، بلکه تلاش داریم بخشی از محصولات آب بر را در خارج از کشور تحت کشت فراسرزمینی تولید و وارد نماییم که البته ظرفیت این طرح در اطراف کشور وجود دارد در همین سال اول شیوه نامه را ابلاغ کردیم و اهلیت سنجی شرکتهای علاقه مند را شروع کردیم.
کشت فراسرزمینی برای تولید محصولات آب بر
ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: ازاین رو کشت فراسرزمینی برای تولید محصولات آب بر شروع شده اما رقم قابل توجه نیست این بحث را در سال ۱۴۰۰ شروع کردیم و در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ آمده است که براین اساس اولویت واردات با کشت محصولات فراسرزمینی خواهد بود. حالا در اوکراین، قزاقستان، برزیل، ونزوئلا کار شروع شده و در بعضی از این کشورها درحال مذاکره هستیم.
وی در رابطه با ۰.۵ درصد تعرفه محصولات آب بر در قانون بودجه اظهار داشت: به نظر من این عوارض که در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ آمده است و اتفاق مثبتی است.
ایجاد رصدخانه کشاورزی
وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با ضایعات بخش کشاورزی اظهار داشت: عدد موجود ۲۵ تا ۳۰ درصد است که البته داده ها امکان دارد دقیق نباشد، این میزان ضایعات محصولات کشاورزی ۱۴ میلیارد مترمکعب یعنی ۷ برابر سد دز آب، کود، سم و بذر هدر می رود و به ضایعات تبدیل می شود.
وی افزود: مشکل داده و اطلاعات را در بخش کشاورزی داریم بزرگترین فرمانده کنترل در دنیا پس از حوزه نظامی، حوزه غذا است یعنی کشورهای قدرتمند در دنیا آمار دقیق حوزه غذا را دارند در کشورمان در حوزه آمار ضعف داریم همه برآوردهای تقریبی است ازاین رو یکی از محورهای دولت سیزدهم ایجاد رصدخانه کشاورزی ایران است تا وزیر کشاورزی روزانه آمار و اطلاعات را در اختیار داشته باشد تا کمبود یا بیش بودها در تولیدات کشاورزی نداشته باشیم.
ساداتی نژاد اضافه کرد: فاز اول رصدخانه تا آخر سال ۱۴۰۱ راه اندازی می شود و تا آخر دولت آمار سطح زیر کشت در همه محصولات را خواهیم داشت و حتی تولید در حوزه دامپروری و باغی را رصد خواهیم کرد.
رشد ۲۵ درصدی تولید برنج و ۳۰ درصدی جو
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در دولت سیزدهم در تولید برنج رشد ۲۵ درصدی و در تولید جو رشد ۳۰ درصدی را داشتیم. در بحث دیم اتفاق خوبی رخ داد ۱.۵ میلیون تن تولید دیم در ۲.۶ میلیون هکتار افزایش پیدا کرده است.
وی افزود: مطابق برنامه ریزی سال آینده بالای ۵ میلیون هکتار از اراضی دیم را زیر پوشش و حمایت با ستاد اجرای فرمان امام قرار می دهیم. نگاه دولت پشتیبانی از کشاورزان است و مقام معظم رهبری در ابتدای سال به بحث خودکفایی، کاهش وابستگی و پشتیبانی از معیشت کشاورزان اشاره کردند.
پرداخت ۸۲ هزار میلیارد تومان به گندمکاران
ساداتی نژاد اضافه کرد: تا انتهای فصل برداشت ۸۲ هزار میلیارد تومان پول گندم پرداخت می نماییم این به تنهایی از پرداخت ۵ سال قبل بالاتر است و تابحال ۸۲ درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شده و مابقی ظرف چند روز آینده پرداخت می شود تا مطالبات به صفر برسد که نتیجه آنرا در سال زراعی جدید خواهیم دید.
وی افزود: هدف اینست که در بحث گندم نان به یک پایداری و خودکفایی برسیم گزارش ها نشان داده است در گذشته خودکفایی داشتیم اما حرکت سینوسی را در سالهای مختلف تجربه کردیم برنامه ریزی در دولت سیزدهم ثبات تولید گندم نان است که ۹ میلیون تن مصرف این محصول را در سال داریم با برنامه ریزی های صورت گرفته سال آینده بتوانیم این پایداری را در خودکفایی رقم بزنیم.
وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با زمان پرداخت یارانه ها به کشاورزان اظهار داشت: یارانه کشت را روی محصولات شروع کردیم و اعتقاد داریم که سیاست هایمان را از سیاست های قیمتی به سمت سیاست های غیرقیمتی (سیاست های حمایتی) ببریم که بتوانیم قیمت مصرف کنندگان و بازار را تحت کنترل داشته باشیم. ازاین رو در مورد سویا ۶ هزار تومان در ۶ میلیون تن در هکتار پرداخت یارانه را شروع کردیم. حالا در بحث در ارتباط با گندم ۱۵۰۰ تومان یارانه در نظر گرفته شده است که بخشی را به سمت یارانه پرداخت کود بذر خواهیم برد و به صورت طبیعی این پیش از فصل کشت خواهد بود.
وی عنوان کرد: پس از اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها قیمت خرید کلزا را ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین و مابه التفاوت را پرداخت کردیم البته کشت کلزا با همین یارانه کشت حمایت می شود.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: مبحث دیگر تأمین غذای با کیفیت، سالم، ارزان با منشأ داخلی است تمام آنچه که در حوزه کشاورزی در تأمین امنیت غذایی داشته باشیم در این شعار است که با رعایت الگوی کشت عملیاتی می شود، الگوی کشت مبحث قدیمی است از برنامه دوم توسعه در برنامه ها تکرار شده است. سال جاری بر مبنای قانون در شهریورماه الگوی کشت را برای استانهای کشور ابلاغ می نماییم امیدواریم از هفته آینده قطعی شود و ابلاغ نماییم اما مشکل تهیه الگوی کشت یا ابلاغ آن نبود، مساله اجرای الگوی کشت است.
وی افزود: بخش کشاورزی بخش خصوصی اقتصادی کشور است ازاین رو به جهت اینکه الگوی کشت را اجرا نماییم نمی توانیم دستور بدهیم. کشاورزی هم مانند همه حوزه های اقتصادی حاکم به اقتصادش نگاه می کند ازاین رو باید ابزار اجرایی داشته باشیم تا کشاورز را تشویق نماییم الگوی کشت را رعایت کند که یکی از این مشوق ها سیاست قیمتی است که همه دنیا استفاده می نمایند. در بحث گندم به این سمت حرکت کردیم که به شدت از این عملکرد و رویکرد دولت استقبال کردند. این موضوعی است که کمک می نماید به گندم و دانه های روغنی بر مبنای الگوی کشت حرکت شود.
بخشودگی آب بهای کشاورزی در ازای اجرای الگوی کشت و افزایش بهره وری
ساداتی نژاد اضافه کرد: مبحث دیگر که مدنظر رئیس جمهوری بود که بزودی با وزارت نیرو به جمع بندی می رسیم آب بهای بخش کشاورزی است ازاین رو هر کشاورز که الگوی کشت ابلاغی را رعایت کند به او بخشودگی آب بها خواهیم داد و بخشی را به سمت بهره وری خواهیم برد که هر دو لحاظ شود ازاین رو تلاش اینست که با مشوق های مختلف به این سمت حرکت نماییم البته مشوق ها باید مؤثر باشد.
وی عنوان کرد: در حوزه صادرات و عوارضی که برای صادرات می گذاریم مطلوبیت به کالا می دهیم به صورت مثال کشت گیاهان آب بر یکی از موضوع هایی است که در الگوی کشت دیده می شود به هر حال کشت راهبردی را تقویت نماییم و آب برها را پایین بیاوریم و صادرات را با عوارض محدود نماییم که این مورد را با مجلس داریم که بزودی حل خواهد شد که هدف قانون از عوارض آب مجازی این بود که گیاهان آب بر عملاً از عوارض برخوردار باشند تا بتوانیم در جهت اجرای الگوی کشت حرکت نماییم یا عوارضی که تعیین می شود. تلاش اینست که مشوق های مختلف را کنار الگوی کشت بگذاریم اعتقاد داریم کشاورزان با همراهی می کنند تا در طول سنوات الگوی کشت را اجرایی نماییم.
تولیدکنندگان صنعت دام و طیور؛ به دنبال اصلاح نظام یارانه ای غیرتمندانه پای مردم ایستادند
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: نگاه دولت سیزدهم در حوزه تولیدات کشاورزی بعنوان بخش راهبردی برای کشور برای حفظ پایدار امنیت غذایی است. البته برای تمام دنیا این گونه است چونکه جنگ اوکراین امنیت غذایی را سردست گرفت یعنی تا پیش از این کسی احساسی به امنیت غذایی نداشت اما جنگ نشان داد چالش بزرگی است که همه کشورها و دولت ها در این حوزه تلاش کردند.
وی افزود: طبیعتاً پیش از این برنامه ریزی های لازم را کرده بودیم ازاین رو با جنگ اوکراین بسیاری از کشورها گرفتار کمبود و صف و سهمیه بندی شدند باوجود این که بحران اوکراین صورت گرفت و خودمان در کشور اصلاح اقتصادی داشتیم گرفتار چالش نشدیم که این به نگاه در عرصه تولید برمی گردد انصافاً تولیدکنندگان ایرانی در بخش کشاورزی واقعاً باغیرت پای مردم ایستادند.
ساداتی نژاد ضمن تقدیر و تشکر از تولیدکنندگان صنعت دام و طیور اظهار داشت: در اصلاح نظام اقتصادی بیشترین فشار روی صنعت دام و طیور کشور بود و هست و اینها مردانه پای سفره و امنیت غذایی مردم ایستادند البته مصرف کنندگان هم به تولید ایرانی تعصب دارند که بیشترین تعامل بین تولیدکننده و مصرف کنندگان بوده است.
تحویل لایحه آبخیزداری در دو هفته آینده
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: تدوین لایحه آبخیزداری یک لزوم بود و کار را شروع کردیم دلیلش اینکه از دو هفته بیشتر شده برای این بود که بتواند جامعیت داشته باشد. آنرا با نخبگان دانشگاهی به اشتراک گذاشتیم تا نظرات جامعی را علاوه بر نظرات سازمان منابع طبیعی و پژوهشکده آبخیزداری دریافت نماییم.
وی افزود: آنچه را که به دولت می بریم در زمینه مردمی سازی کار آبخیزداری است تقریبا سالی بین ۱ تا ۱.۵ میلیون هکتار آبخیزداری در سال بر مبنای اعتبارات موجود انجام می دهیم یعنی تابحال ۳۵ میلیون هکتار در طول سالهای گذشته آبخیزداری انجام داده ایم و ۹۰ میلیون هکتار حوزه های آبخیز باقی مانده است که باید کار انجام بدهیم. اگر با همین معیار حرکت نماییم با تورم هزینه ها و اعتبارات، سنوات زیادی را می طلبد به صورتی که امکان دارد ۷۰ سال دیگر این امر محقق نشود. در حالیکه هر سال شاهد سیل هستیم ازاین رو عملکرد با طبیعت در تضاد است در حالیکه با آبخیزداری می توانیم خاک را حفظ نماییم و آب را نفوذ بدهیم.
ساداتی نژاد افزود: با اجرای این طرح کشاورز از منابع آبی مناسب و پایدار بهره مند می شود ازاین رو به جهت اینکه در ۱۰ سال بتوانیم جمع نماییم باید عدد را به ۸ تا ۱۰ میلیون هکتار برسانیم که منابع مالی زیادی می خواهد در شرایط فعلی نمی توانیم با اعتبارات سازمان برنامه و بودجه حرکت نماییم. ازاین رو باید به سمت مردمی کردن این پروژه گام برداریم.
اتصال وزارت جهاد کشاورزی به پنجره واحد تا آخر شهریورماه
وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با اتصال دستگاه ها به پنجره واحد تا آخر شهریورماه اظهار داشت: جزو وزارت خانه هایی هستیم که وضعیت خوبی داریم سر موقع این کار انجام می دهیم مانند مجوزها که رتبه اول را کسب کردیم تا آخر شهریورماه این فرآیند صورت می گیرد.
وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی خدمات زیاد و متنوعی را در بخش های مختلف انجام می دهد ازاین رو تلاش داریم در این بخش جز وزارت خانه های اول باشیم.
ایجاد ۸۰ هزار هکتار گلخانه در دولت سیزدهم
ساداتی نژاد اظهار داشت: در سال اول دولت در بخش کشاورزی با قدرت حرکت کردیم و حمایت ها را ادامه خواهیم داد قطعا شرایط مطلوبی را خواهیم داشت چند مأموریت جدید داریم که اولویت کشت محصولات اساسی و خودکفایی در شکر، پنبه، دانه های روغنی است.
وی افزود: سال جاری تلاش داریم محصولات آب بر را از فضای باز به سمت گلخانه ها سوق بدهیم این سیاستی است که برنامه ریزی می نماییم تا فضا را به کشت کالاهای اساسی باز نماییم البته در فاز اول به ۱۰۰ هزار هکتار گلخانه نیاز داریم این در شرایطی است که حالا میزان گلخانه ها بین ۲۰ تا ۲۳ هزار هکتار است یعنی ۸۰ هزار هکتار گلخانه در کشور باید ایجاد نماییم.
وی از سرمایه گذاران در حوزه ایجاد گلخانه ها دعوت کرد و اظهار داشت: مبحث بعدی تولید علوفه مرتعی است با عنایت به بذوری که در سازمان تحقیقات کشاورزی کار شده در مراتع کم بازده بخش زیادی را تولید نماییم و علوفه را از حوزه آبی به مراتع کم بازده منتقل نماییم و همینطور دیم را بعنوان یک حوزه تولیدی مهم قرار داده ایم.
وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: نگاه اینست که کشت سبزی و صیفی به گلخانه ها منتقل شود تا با بالاترین بهره وری در گلخانه ها تولید شود. حدود ۵ استان ۵۲ درصد گندم کشور را تولید می کنند اینها قطب های مهمی برای هستند سال جاری خوزستان به تنهایی ۱۹ درصد گندم کشور را تولید کرد.
وی از بانک کشاورزی و شورای پول و اعتبار برای تضامین کشت قراردادی تقدیر نمود و اظهار داشت: این قرارداد را بانکها بعنوان وثیقه قبول می کنند و تسهیلات عرضه می دهند.
وی با بیان اینکه کشاورزی قراردادی مدرن ترین نوع تولید برای اراضی خرد است اضافه کرد: تلاش داریم در این دولت ۲۰ درصد کشاورزی ایران را به سمت کشاورزی قراردادی ببریم و از صنعت غذا دعوت می نماییم در این فرآیند به کمک کنند.
مردمی سازی یارانه ها در آینده ظرفیت های خویش را نشان می دهد
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها در آینده ظرفیت های خویش را نشان داده است. بالاترین خسارت از ارز ۴۲۰۰ تومانی در ارتباط با بخش کشاورزی بود، در دنیا بخش کشاورزی یارانه بگیر است اما این یارانه را یا به انتهای حلقه مصرف کننده یا به ابتدای حلقه تولیدکننده یا طول زنجیره می گیرد اما ارز ۴۲۰۰ تومانی را به واردکنندگان پرداخت کردیم و در دنیا تجربه ای در این خصوص نیست و یک کار جدید بود این سبب شد سرمایه از بخش کشاورزی رفت به علت این که سود در واردات بود این ضربه به بخش کشاورزی بود.
وی افزود: ارز ۴۲۰۰ تومانی رقابت را از بخش کشاورزی برد ازاین رو کیفیت مهم نبود و مصرف کننده نمی توانست پیام برای تأمین نیاز خود به تولیدکننده بدهد. کار کشاورزی در ایران ظرفیت اقتصادیش را از دست داد بنابراین تغییر کاربری اراضی کشاورزی از سال ۹۷ سرعت گرفت چونکه کشاورزی اقتصادی نبود.
وی براین باور است که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نظر می آید در آینده شاهد شرایط مطلوب در بخش کشاورزی باشیم و این بخش رونق خوبی پیدا کند.منبع:

1401/06/17
19:39:31
5.0 / 5
225
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تسهیلات , توسعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است