رییس كانون انبوه سازان:

تجربه واگذاری زمین را قبلا هم داشتیم که موفق نبود

تجربه واگذاری زمین را قبلا هم داشتیم که موفق نبود به گزارش کار و درآمد، رئیس کانون انبوه سازان اظهار داشت: در دهه های ۶۰ و ۷۰ هم مشابه طرح فعلی واگذاری زمین به خانوارها را داشتیم که خیلی از زمین ها هنوز هم به مرحله ی ساخت نرسیده است؛ ازاین رو مشکل اصلی، کمبود زمین نیست بلکه ناکارآمدی مدلهای تأمین مالی و فرآیندهایی است که منجر به تولید مسکن می شود.


سید محمد مرتضوی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: در کلانشهرها، مراکز استان ها و شهرهای بزرگ که تقاضای اصلی برای مسکن وجود دارد برای ساخت و ساز باید فرآیندهایی شامل صدور پروانه، عقد قرارداد با سازندگان، آماده سازی زمین و غیره طی شود که تجربه یک سال قبل نشان داده است در این عرصه ها گرفتار ضعف برنامه ریزی هستیم. اگر مشکل با تأمین زمین حل می شد که تا کنون برای یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن تأمین زمین صورت گرفته اما عموما منجر به ساخت نشده است.

این طرح در بعضی استان ها درحال اجرا است
وی ادامه داد: الان در بعضی مناطق کشور واگذاری زمین توسط شورای مسکن استان اجرا می شود. به این صورت که به برخی از خانوارها به صورت دو خانواده یا چهار خانواده زمین واگذار می شود. دولت با هدف تسهیل امور ساخت و ساز، طرح واگذاری زمین را ارائه کرده اما معضل فعلی در بخش تولید مسکن، کمبود زمین نیست بلکه کارآمد نبودن سیاست ها و برنامه ها به منظور افزایش ساخت و ساز است.
رئیس کانون انبوه سازان تصریح کرد: تجربه ی اقدام اخیر را در دهه ۶۰ و ۷۰ داشتیم که بر مبنای قانون زمین شهری، دولت تملک هایی را در حاشیه شهرها صورت می داد و قطعات زمین به تعاونی های مسکن یا خانواده ها واگذار می کرد. در آن بخش هم توفیق چندانی حاصل نشد و خیلی از زمین ها هنوز هم بلاتکلیف مانده و منجر به ساخت مسکن نشده است.
مرتضوی با بیان اینکه به نظر می آید دولت می خواهد بخشی از ناکارآمدی مدل تأمین مالی پروژه نهضت ملی مسکن را از راه واگذاری زمین جبران کند اظهار داشت: معتقدم عدم استقبال سازندگان ناشی از قیمت های نامتعارفی که برای پروژه نهضت ملی مسکن تعیین شده، دولت را به این سمت سوق داد که کار راحت تری را انجام دهند. بدین صورت که زمین هایی را به گروههای دو تا چهارنفره واگذار و مشکل را به شکلی حل کنند.

متقاضیان نهضت ملی مسکن قادر به پرداخت اقساط و تأمین آورده نیستند
رئیس کانون انبوه سازان با بیان اینکه مشکل اصلی به تأمین نقدینگی پروژه های نهضت ملی مسکن برمی گردد اظهار داشت: تسهیلات بانکی، ساز و کاری را می طلبد و مشکلات خاص خویش را دارد. با عنایت به مبلغ قابل توجه اقساط این واحدها متقاضیان از عهده ی پرداخت آن برنمی آیند. در بخش آورده هم کمتر کسی می تواند ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان بیاورد و متقاضیان در هر مرحله گرفتار ریزش می شوند.
مرتضوی خاطرنشان کرد: انبوه سازان پیشنهاد داده اند تا سقف ۳۰ درصد از منابع طرح نهضت ملی مسکن را در ازای تهاتر زمین، تأمین کنند. این طرح احتیاج به زیرساخت ها، خدمات و سرانه هایی شامل فضای سبز، ورزشی، آموزشی، درمانی، تفریحی و غیره دارد که اگر نباشد همانند مسکن مهر، سکونت مردم گرفتار مشکل خواهد شد. سازندگان حاضرند بخشی از منابع این طرح ها را تأمین کنند.
ازاین رو گزارش، روز یکشنبه ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۱ آیین نامه اجرایی تخصیص زمین و مسکن به خانوارها بعد از تولد فرزند سوم و بیشتر از سوی هیات وزیران به تصویب رسید. بر مبنای آئین نامه یاد شده، وزارت راه و شهرسازی (به نمایندگی از دولت) مکلف است به منظور تأمین مسکن خانوارها بعد از تولد فرزند سوم و بیشتر، یک قطعه زمین حداکثر به مساحت ۲۰۰ متر مربع منطبق با ضوابط حدنصاب تفکیک بر مبنای طرح های هادی روستایی یا طرح های جامع شهری مصوب یا واحد مسکونی برای ساکنین در روستاها یا شهرهای کمتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت به صورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر در شهر و روستای محل سکونت فقط برای یک مرتبه و برپایه هزینه آماده سازی زمین در زمان واگذاری به صورت فروش اقساطی با ۲ سال تنفس و ۸ سال تقسیط بدون اعمال تخفیف واگذار کند.
منبع:

1401/06/29
12:03:18
5.0 / 5
87
تگهای خبر: آموزش , بانك , تسهیلات , تعاونی
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است