تهاتر زمین مشوق جدید نوسازی مسکن در بافت

تهاتر زمین مشوق جدید نوسازی مسکن در بافت کار و درآمد: شرکت بازآفرینی شهری ایران طرح جدیدی را ارائه کرده که طبق آن اگر مالک یک واحد مسکونی در بافت فرسوده تمایل داشت که واحد خودرا در اختیار مجری طرح نوسازی قرار دهد، به ازای آن یک قطعه زمین در یکی از شهرهای جدید یا زمینهای در اختیار وزارت راه و شهرسازی بصورت تهاتر دریافت و متناسب با نیاز خود بسازد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، بعد از تصویب ضوابط تشویقی ساخت و ساز در بافت فرسوده توسط شورای عالی معماری و شهرسازی، شرکت بازآفرینی شهری، مشوق دوم شامل تهاتر زمین در بافت با یک قطعه زمین متعلق به دولت را ارائه کرد.
آنطور که محمد آیینی ـ معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده اگر مالک یک واحد مسکونی در بافت فرسوده تمایل داشت که واحد خودرا در اختیار مجری طرح نوسازی قرار دهد به ازای آن یک قطعه زمین در یکی از شهرهای جدید یا زمینهای در اختیار وزارت راه و شهرسازی بصورت تهاتر دریافت و متناسب با نیاز خود بسازد.
این برنامه در حقیقت مکملی برای طرح سیاستها و ضوابط کالبدی متضمن تشویق نوسازی محله ای در بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری شمرده می شود که اواخر شهریورماه امسال به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی رسید و به زودی به مراجع صدور پروانه ابلاغ می شود.
آیینی همین طور با اشاره به اینکه دولت سیزدهم در سند تحول خود یکی از چهار چالش اصلی بخش مسکن و شهرسازی را چالش نوسازی بافت های فرسوده شهری و روستایی دانسته و برای آن راه حل و راهبرد تدوین کرده به رادیو تهران گفته است: در زمینه شهری راهبرد این است که با سیاست های تشویقی شهرسازانه توسعه گران را برای مشارکت با مردم و مالکان در نوسازی این بافت ها تشویق کنیم؛ برای اینکه غالب مالکان این واحدها از اقشار کم درآمد جامعه هستند و به تنهایی توانایی نوسازی و مقاوم سازی منازل خودرا ندارند.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تصریح کرد: ۱۶۶ هزار هکتار بافت هدف شامل بافت تاریخی، بافت فرسوده میانی و سکونتگاه های غیررسمی در کشور وجود دارد و ۲۳ درصد سطح شهرها را در بر می گیرد، اضافه کرد: متاسفانه یک سوم جمعیت شهری کشور در این مناطق ساکن هستند.
وی با اشاره به اینکه از این مقدار ۷۴ هزار هکتار بافت فرسوده میانی، ۳۲ هزار هکتار بافت تاریخی و ۵۹ هزار هکتار بافت حاشیه ای است، اظهار داشت: در ادوار دولت های گذشته تا کنون در حدود ۲۱۰ هزار واحد مسکونی بازسازی شده و به ازای آنها ۶۷۰ هزار واحد مسکونی جدید تولید شده است.
آیینی اشاره کرد: دولت سیزدهم در سند تحول خود یکی از چهار چالش اصلی بخش مسکن و شهرسازی را چالش نوسازی بافت های فرسوده شهری و روستایی دانسته و برای آن راه حل و راهبرد تدوین کرده است.
بگفته آیینی، شهرداری ها موظفند در این موارد برای صدور پروانه حداقل ۵۰ درصد الی ۱۰۰ درصد تخفیف بدهند که دولت این مبلغ را برای آنها جبران خواهد کرد؛ کما اینکه تا کنون میانگین تخفیف شهرداری ها بیش از ۸۲ درصد بوده است.
بدین سبب گزارش ضوابط کالبدی تشویقی نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، روز ۲۲ شهریورماه ۱۴۰۱ به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی رسید که همچون این مشوق ها می توان به اعطای یک یا دو طبقه تشویقی نسبت به تراکم طرح مصوب، تسهیل در ضوابط پارکینگ، امکان راه اندازی واحدهای مسکونی با زیربنای کمتر از حدنصاب و عدم احتساب مساحت بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی اشاره نمود.
منبع:

1401/07/05
14:00:05
5.0 / 5
317
تگهای خبر: توسعه , تولید , جامعه , درآمد
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است