فرصتی كه برای سفرهای دریایی ایران به قطر از دست رفت

هیاهوی بسیار برای هیچ!

هیاهوی بسیار برای هیچ! کار و درآمد: به گزارش کار و درآمد، در حالیکه در ماه های گذشته مسؤلان وزارت راه و شهرسازی بارها از تلاش جهت راه اندازی خطوط دریایی برای بازی های جام جهانی اطلاع داده بودند، در نهایت اعلام گردید سفرهای دریایی برای جام جهانی، لغو شده است تا فرصت خوبی که برای توسعه سفرهای دریایی در کشور پیش آمده بود و امکان سفر ارزان برای تماشای بازی های جام جهانی عملا بدون نتیجه بماند.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، بعد از شیوع کرونا از اسفندماه سال ۱۳۹۸، راه سفر به کشورهای مختلف بسته شده بود؛ همچون سفرهای دریایی از ایران به قطر و عمان که قبل از کرونا بعنوان مقاصد جدید در دستورکار قرار داشتند، اما شیوع این بیماری در دنیا وقفه ای در این حوزه ایجاد کرد. با فروکش کردن این بیماری، سفرها هم از سر گرفته شدند و بعد از آن هم از زمستان سال قبل و با مطرح شدن مسابقات جام جهانی قطر، مذاکره جهت راه اندازی خط کشتیرانی دوحه دومرتبه در دستور کار قرار گرفت.
البته چالش هایی همچون نرخ سوخت شناورها هم در این میان مطرح بود که برای حل این مشکل، سازمان بنادر و دریانوردی با وزارت نفت و میراث فرهنگی وارد مذاکراتی شد تا سوخت را مانند سفرهای دریایی داخلی، با قیمت یارانه ای به شناورها عرضه نماید و با عنایت به هزینه سفرهای خارجی، این سفرها صرفه اقتصادی داشته باشد و رستم قاسمی -وزیر راه و شهرسازی- اعلام نمود که مبحث تردد به قطر در جام جهانی هم در دستور کار قرار گرفته است.
بدین ترتیب از فروردین ماه سالجاری، از جانب مسؤلان وزارت راه و سازمان بنادر و دریانوردی اعلام گردید که مساله تعمیرات اساسی و لایروبی اسکله مسافری بوشهر انجام شده و راه اندازی خط کشتیرانی مسافری و آماده سازی بنادر مسافری دو کشور ایران و قطر هم در دستور کار قرار گرفته و در نهایت با موافقت قطر، امکان جابه جایی مسافران در روزهای جام جهانی فراهم خواهد شد.
همینطور مردادماه، اعلام گردید همه چیز برای انجام سفرهای دریایی در روزهای جام جهانی درحال آماده سازی است و به حضور بخش خصوصی و خطوط کشتیرانی بستگی دارد و و در نهایت مهرماه و کمتر از دو ماه مانده به شروع بازی های جام جهانی، وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود که به علت هزینه های بالای اقامت در قطر، کشتیرانی از بوشهر و کیش تدارک دیده شده تا مردم بتوانند بامداد بازی را ببیند و عصر به ایران برگردند.
با این حال، هفته گذشته و در فاصله کمتر از دو هفته مانده به بازی های جام جهانی، در حالیکه قیمت بلیت پروازهای ایران به قطر اعلام شده بود و خبری از فروش بلیت های کشتی از بوشهر به دوحه نبود، مهدی فرمهینی فراهانی -سرپرست اداره کل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی- به ایسنا اطلاع داد که قطر نمی تواند امکان انتقال زمینی مسافر را از بنادر این کشور به دوحه فراهم آورد و بنابراین سفرهای دریایی ایران برای جام جهانی قطر لغو شده است.
بعد از این اظهارات بود که سید عزت الله ضرغامی -وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی- هم لغو سفر دریایی به قطر را تایید کرده و گفت با وجود این که کشتی سانی آماده مسافرگیری و حرکت به سمت کشور قطر است، اما دولت قطر به علل مشکلات داخلی خودش امکان پهلو گرفتن کشتی و شناورهای ایرانی را ندارد و مسؤلان قطری از به وجود آمدن این شرایط و این که نمی توانند توریست دریایی جذب کنند، عذرخواهی کردند.
باآنکه سازمان بنادر می گوید علت لغو سفرهای دریایی به قطر، تصمیم های فراتر از وزارت خانه های است که امیر قطر گرفته، اما این که در یک سال قبل بارها از جانب وزارت راه و شهرسازی اعلام گردید که هماهنگی برای سفرهای دریایی به قطر انجام شده و الان در فاصله کمتر از دو هفته مانده به آغاز بازی های جام جهانی، این برنامه حذف شده و راه اندازی خط بوشهر-قطر به پس از جام جهانی موکل شده و وعده سفرهای ارزان یک روزه به قطر برای تماشاگران ایرانی هم به جایی نرسیده، حائز اهمیت می باشد.
منبع:

1401/08/23
11:59:52
5.0 / 5
357
تگهای خبر: اقتصاد , پرواز , توسعه , سازمان
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است