اتصال نیروی کار ماهر به کارفرما با تعاونی های کاریابی

اتصال نیروی کار ماهر به کارفرما با تعاونی های کاریابی به گزارش کار و درآمد، معاون وزیر تعاون، کارآمدترین الگوی حل مشکل اشتغال پایدار را اقتصاد تعاون دانست و از اتصال نیروهای کار ماهر به کارفرمایان از راه تشکیل تعاونی های کاریابی اطلاع داد.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، با عنایت به آنکه یکی از مهم ترین چالش های امروز کشور، بیکاری جوانان است میتوان با استفاده از الگوهای شناخته شده مختلف به اشتغال آفرینی و ایجاد فرصتهای شغلی برای جوانان جویای کار اقدام نمود.

در حال حاضر بخش تعاون همچون بخش های کلیدی اقتصاد کشور به حساب می آید که با تجمیع امکانات، منابع و سرمایه های خرد مردم در چارچوب مشارکت جمعی می تواند نقش بسزایی در توسعه فعالیتهای اقتصادی، افزایش رفاه و بهبود زندگی اجتماعی افراد داشته باشد.

به اعتقاد کارشناسان، تعاونی ها توان اشتغالزایی بالایی دارند و از راه بنگاه های تعاونی میتوان کسب و کارهای کوچک و متوسط را راه اندازی و بر مبحث بیکاری غلبه کرد درصورتیکه خیلی از کشورها بر پایه اقتصاد تعاونی توانسته اند به رشد و تعالی اقتصادی دست یافته و زمینه افزایش تولید ناخالص داخلی و بهره وری در قسمت های مختلف را فراهم نمایند.

در همین راستا، معاونت امور تعاون و معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار، تفاهمنامه همکاری مشترکی با هدف ایجاد و تقویت تعاونی خدمات اشتغال و کاریابی تحت عنوان "پایگاه مردمی اشتغال آفرین" به امضا رساندند.

این تفاهمنامه اهداف گوناگونی دارد که اتصال نیروی کار ماهر به کارفرما از راه تعاونی کاریابی از مهم ترین اهداف آن به حساب می آید.

مهدی مسکنی - معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با تاکید بر مردم سپاری امور با الگوی تعاون، اقتصاد تعاون را کارآمدترین الگوی حل مشکل اشتغال پایدار در کشور می داند.

وی ضمن اشاره به جزئیات تفاهمنامه مذکور می گوید: به باعث این تفاهمنامه در مرحله اول بعنوان الگوسازی این طرح در چارچوب ۳۰ تعاونی در استانهای تهران، هرمزگان، آذربایجان غربی، خوزستان، گلستان و خراسان جنوبی اجرا می شود.

معاون وزیر تعاون، مردم را محور اصلی اشتغال آفرینی در دولت سیزدهم عنوان کرده و تاکید دارد که در این راه از تمام ظرفیت های موجود شامل سازمان های مردم نهاد، گروه های جهادی، مساجد و هیات های مذهبی استفاده خواهد شد.

مسکنی، توسعه بخش تعاون در سطح استانها، کاهش تصدیگری دولتی، مردمی کردن اقتصاد و ایجاد اشتغال پایدار با استفاده از الگوی تعاون را از نگاههای معاونت امور تعاون وزارت کار عنوان می کند.

گزارش مرکز برنامه ریزی و اطلاعات راهبردی وزارت کار از آمار تعاونی های فعال کشور از آن حکایت می کند که تعداد کل تعاونی های فعال درحال بهره برداری و در دست اجرا در کشور تا آخر سال گذشته، بیشتر از ۹۹ هزار واحد بوده که از این تعداد ۶۹ هزار و ۲۹۱ تعاونی درحال بهره برداری و ۲۹ هزار و ۸۰۴ تعاونی در دست اجرا هستند.

همچنین بیشترین تعداد اعضای تعاونی متعلق به تعاونی های سهام عدالت و بیشترین تعداد شاغلان متعلق به تعاونی های گرایش مسکن بوده است.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، به اعتقاد تحلیل گران اقتصادی بخش تعاون از ظرفیتهای اقتصادی و اجتماعی بالایی برخوردار می باشد و سهم بسزایی در رشد و توسعه اقتصادی، تولید ناخالص داخلی، ایجاد اشتغال مولد و پایدار و تجمیع سرمایه های خرد مردمی دارد؛ ازاین رو درصورتیکه رشد و توسعه تعاونی ها به اندازه ای باشد که اکثریت مردم را در برگیرد، به توزیع عادلانه ثروت، حذف شکاف طبقاتی و کاهش نرخ بیکاری در جامعه منجر خواهد شد.
1401/08/30
10:29:31
5.0 / 5
398
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است