رییس انجمن انبوه سازان:

یک سال زمان را در قسمت مسکن از دست دادیم

یک سال زمان را در قسمت مسکن از دست دادیم کار و درآمد: به گزارش کار و درآمد، رئیس انجمن انبوه سازن استان تهران اظهار داشت: در یک سال و سه ماه گذشته با نوعی از دست دادن زمان در طرح نهضت ملی مسکن مواجه شدیم؛ به پیشنهادات سازندگان هم برای تأمین منابع مالی این پروژه توجه نشد و ما نتوانستیم با مسؤلان دور یک میز بنشینیم و صحبت نماییم.


ایرج رهبر در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: در هر وزارت خانه ای طبیعتا وقتی وزیری سر کار می آید از بدو ورود باید برنامه ی اجرایی طبق قوانین مصوب و تکلیفی که دولت بر عهده ی او گذاشته ارائه دهد. انتظار اینست که از نظر کارشناسان هم استفاده نماید. اما متاسفانه در بیشتر از یک سال قبل نه برنامه ی چندانی برای اجرای طرح جهش تولید و تأمین مسکن در این وزارت خانه وجود داشت و نه از نظرات کارشناسی استفاده شد.

به صنعت ساختمان چین و ترکیه اعتقاد داشتند
وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی مدت ها طول کشید تا برنامه بدهد. پس از تصویب قانون جهش تولید وتامین مسکن در مرداد ۱۴۰۰ با هدف ساخت سالیانه یک میلیون مسکن، مدت ها طول کشید تا وزارت راه و شهرسازی تیم مدیریتی خویش را بشناسد. مدتی که گذشت، گفتند سالیانه یک میلیون خانه را نمی توانیم بسازیم و در چهار سال چهار میلیون واحد می سازیم. پس از حدود یک سال اعلام نمودند به مردم زمین می دهیم تا خودشان خانه های یک طبقه بسازند. در حالیکه زمین کافی برای این ایده ی جدید وجود ندارد.
رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران تصریح کرد: وزیر راه و شهرسازی خیلی به استفاده از نیروهای خارجی در قسمت مسکن اعتقاد داشت و می گفت باید از فعالان صنعت ساختمان در چین و ترکیه کمک بگیریم. در حالیکه توان اجرایی در داخل کشور وجود دارد و فقط دولت باید از آنها حمایت و شرایط را تسهیل کند.
رهبر، مهم ترین پاشنه آشیل طرح نهضت ملی مسکن را نبود منابع مالی دانست و اظهار داشت: مشخص بود که نمی توان روی آورده متقاضیان حساب کرد. سیستم بانکی هم عملا منابع چندانی به این طرح اختصاص نداد. انبوه سازان در این شرایط اعلام نمودند که حاضرند سرمایه و توان فنی خویش را به اجرای پروژه نهضت ملی مسکن اختصاص دهند اما به پیشنهادات توجه نشد. اینکه در بدنه وزارت خانه مشاوره های اشتباه به مسؤلان داده می شد یا مسئله ی دیگری بود، ما اطلاع نداریم.
وی ضمن اشاره به رشد قیمت نهاده های ساختمانی خاطرنشان کرد: طی حدود دو سال قبل که طرح مسکن ملی شروع شده و بعد با نهضت ملی مسکن تلفیق شد به علت تعلل در اجرا، نهاده های ساختمانی گرفتار رشد قیمت شد. میلگرد از کیلویی ۴۰۰۰ تومان به ۲۰ هزار تومان رسید و سیمان هم که پاکتی ۱۷ هزار تومان بود به بالای ۵۰ هزار تومان و به تازگی به حدود ۷۰ هزار تومان رسیده است.
رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران بیان نمود: قرار بود تعاملی با وزارت صمت صورت گیرد تا قیمت مصالح ساختمانی با یک ثبات نسبی معقول همراه باشد. مبحث کارت مصالح ساختمانی به سازندگان یا خرید مستقیم از کارخانجات عنوان شد که هیچ کدام شکل اجرایی به خود نگرفت. در عوض، مصالح وارد بورس شد. ماهیت بورس، سودآوری است و در این فرایند مصالح ساختمانی با افزایش قیمت مواجه می شود.
به قول رهبر، کارخانه های تولید نهاده های ساختمانی انرژی ارزانقیمت دریافت می کنند و بنابراین باید مصالح را با قیمت معقولی به بخش ساخت و ساز بدهند. این انرژی که آنها استفاده می نمایند برای همه مردم است و باید به تأمین مسکن اقشار نیازمند کمک کنند.
وی با بیان اینکه امیدواریم هرکس مسئولیت وزارت راه و شهرسازی را بر عهده می گیرد به رفع موانع تولید مسکن اهتمام بورزد تصریح کرد: ما نتوانستیم یک مرتبه با مسؤلان دور یک میز بنشینیم و در رابطه با مشکلات صحبت نماییم. بیشتر از یک سال زمان را از دست دادیم. امیدواریم با آمدن وزیر جدید راه و شهرسازی کارها روی غلتک بیفتد.
ازاین رو گزارش، روز گذشته یکم آذرماه ۱۴۰۱ سید ابراهیم رییسی ـ رئیس جمهوری با استعفای رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی، به علت آن چه تشدید بیماری وزیر اعلام شده، موافقت کرد و شهریار افندی زاده بعنوان سرپرست وزارت خانه انتخاب شد.
منبع:

1401/09/02
14:57:27
5.0 / 5
238
تگهای خبر: بانك , تولید , سرمایه , سیستم
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است