بازگشت ۵۴۳ تعاونی به چرخه فعالیت

بازگشت ۵۴۳ تعاونی به چرخه فعالیت کار و درآمد: معاون وزیر کار با اشاره به وجود 141 هزار تعاونی فعال در کشور از بازگشت 543 واحد تعاونی به چرخه فعالیت در جریان اجرای نهضت احیا در کشور آگاهی داد.



به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، سیاست فعال سازی واحدها و کارخانه های تعطیل شده و راه اندازی مجدد خطوط تولید، از اولویت های مهم دولت سیزدهم بشمار می رود.

به اعتقاد کارشناسان و فعالان حوزه کار، یکی از اقدامات شایسته و موثری که دولت با جدید در دستور کار قرار داده و درحال پیگیری است، موضوع فعال سازی مجدد کارخانه ها و بنگاه هایی است که از گردونه تولید خارج شده اند.

به زعم آنها، احیای کارخانه های تعطیل و راکد، اشتغال مجدد نیروهای کار را به همراه داشته و زمینه بازگشت نیروهای بیکار شده به چرخه فعالیت و رونق تولید و اشتغال را فراهم می آورد.

در راستای اجرای نهضت احیا، فعال سازی تعاونی هایی که به دلیلهای گوناگون همچون نبود نقدینگی، ناتوانی در پرداخت تسهیلات بانکی و برخی مشکلات حقوقی و مالی گرفتار رکود شده و تعطیل باقی مانده بودند نیز در دستور کار قرار گرفته است.

آنطور که مهدی مسکنی - معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته طی تفاهم نامه ای که با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به امضا رسید، مقرر شده واحدهای تعاونی تولیدی هم در طرح نهضت احیا و راه اندازی مجدد واحدهای تولیدی و صنعتی راکد و نیمه فعال احیا شوند.

وی با اعلان اینکه نزدیک به ۱۵۰۰ تعاونی در پروسه نهضت احیا قرار گرفته اند، می گوید: بر طبق گزارش هایی که از ۳۰ استان کشور دریافت شده ۵۴۳ تعاونی غیرفعال و دارای قابلیت احیا شناسایی و وارد چرخه فعالیت شده اند.

به گفته معاون وزیر تعاون همچون علل غیر فعال شدن تعاونی ها در کشور، مسایل مالی و حقوقی است و خیلی از تعاونی های غیرفعال مربوط به بخش مسکن هستند که ماموریت آنها به انتها رسیده است.

نگاه به نظام های اقتصادی و اجتماعی خیلی از کشورهای جهان نشان میدهد که ایجاد و پشتیبانی از بنگاه های کوچک و متوسط یکی از اولویت های اساسی در برنامه های توسعه اقتصادی این کشورها محسوب می شود. این بنگاه ها با وجود آنکه به سرمایه گذاری کمتری نیاز دارند، بازدهی بیشتر داشته و در ایجاد اشتغال و درآمد نقش آفرین هستند. برمبنای آمارها هم اکنون از ۲۴۲ هزار تعاونی ثبت شده در کشور نزدیک به ۱۴۱ هزار تعاونی فعال می باشند.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، تقویت و پشتیبانی از بنگاه های کوچک و متوسط همچون راهکارهای پشتیبانی از تولید ملی و رشد و رونق اقتصادیست به همین دلیل تعاونی ها به عنوان بنگاه های کوچک و زودبازده نقش به سزایی در رشد و توسعه اقتصادی، ایجاد اشتغال پایدار، توزیع عادلانه درآمد، افزایش راندمان و رونق تولید دارند و بوسیله کارهای تعاونی، کیفیت و سطح زندگی مردم نیز ارتقا می یابد.




1401/10/30
15:52:30
5.0 / 5
253
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است