نهضت ملی مسکن در گام دوم

نهضت ملی مسکن در گام دوم کار و درآمد: طرح نهضت ملی مسکن با روی کار آمدن وزیر جدید وارد مرحله ی تازه ای شده است. واگذاری زمین برای ساخت واحدهای خودمالکی، استفاده از ظرفیت بخش های خصوصی و دولتی، فروش زمین بصورت اقساطی به سازندگان، استفاده از طرح های ابتکاری در استانها و فراخوان به بانکها برای ورود جدی تر به این پروژه از مهم ترین راه حل ها برای تسریع آنست.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، بتازگی مهرداد بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی در نشست با مدیران استانی وزارت راه و شهرسازی از آنها خواسته تا ابتکارات حداکثری را در راستای پیشبرد طرح نهضت ملی مسکن به کار ببرند و تاکید کرده که در این صورت به مدیران، اختیارات حداکثری نیز داده می شود.
او از مدیران خواست تا از ظرفیت همه ی بخش های عمومی و خصوصی در استانها برای به پایان رسیدن طرح های نهضت ملی مسکن بهره گیرند.
از جانب دیگر تلاش ها برای افزایش ظرفیت زمین این طرح ادامه دارد. تا حالا برای ۲.۴ میلیون واحد مسکونی زمین تامین شده است. مسئولان سازمان ملی زمین و مسکن در کارگاه آموزشی تامین زمین که در حاشیه جلسه با مدیران اجرائی طرح نهضت ملی مسکن برگزار شده به نیاز فوری شهرهای کشور برای تامین زمین در قالب توافقات با بخصوصی تاکید کرده اند.
درآمدزایی و فروش اقساطی بوسیله مزایده و تامین هزینه های زیرساخت های مسکن، واگذاری زمین در زمینه قانون جوانی جمعیت و کاربری های عمومی و مزایده املاک سازمان ملی زمین و مسکن همچون محورهای این کارگاه آموزشی بود.
برمبنای آخرین آمار از ۳.۶ میلیون متقاضی واجد شرایط طرح نهضت ملی مسکن تا کنون ۸۰۵ هزار متقاضی در بانک مسکن افتتاح حساب کرده، حدود ۵۱۰ هزار واحد به مرحله ی تعریف پروژه رسیده و قرارداد پرداخت وام ۲۰۴ هزار واحد منعقد شده است.
موضوع افزایش سقف تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن به ۵۰۰ میلیون مطرح شده که شورای عایل مسکن و شورای پول و اعتبار مورد بررسی قرار گیرد؛ چونکه گفته می شود هم اکنون هزینه ساخت مسکن به حدود ۸ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است.
در چند ماه اخیر بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و طرح های خودمالکی تاکید گردیده است. طبق این برنامه به مردم زمین واگذار می شود تا مبادرت به ساخت واحدهای ویلایی کنند.
یکی از چالش های طرح، کمبود منابع بانکی است. بجز بانک مسکن تا کنون سایر بانکها تمایل چندانی به عمل تعهدات خود در حوزه تامین سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان طرح نهضت ملی مسکن ندارند. دراین زمینه وزارت راه و شهرسازی از حدود یک ماه قبل به بانکها برای ورود جدی تر به این حوزه فراخوان داده است.
منبع:

1401/11/06
13:47:32
5.0 / 5
238
تگهای خبر: آموزش , بانك , تسهیلات , درآمد
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است