كارشناسان و مسئولان معتقدند

مسیر مهار تورم از بازار مسکن می گذرد

مسیر مهار تورم از بازار مسکن می گذرد کار و درآمد: به گزارش کار و درآمد، کارشناسان و مسؤلان معتقدند با عنایت به وزن مسکن در سبد هزینه ی خانوار شاید مهم ترین اقدام برای تحقق شعار سال، کنترل تورم در بازار مسکن باشد که در این حوزه دولت سیزدهم برنامه های متنوعی شامل طرح نهضت ملی مسکن، اهدای زمین و مسکن به خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر، تأمین خانه برای اقشار ضعیف و اجرای سه طرح مالیاتی در حوزه مسکن و ساختمان را در دستور کار دارد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی، شعار سال ۱۴۰۲ را «مهار تورم و رشد تولید» اعلام نمودند. کنترل تورم در بازار مسکن، هدفی است که دولت سیزدهم از راه برنامه های متنوعی دنبال می کند. در این خصوص وزارت راه و شهرسازی می خواهد در سال ۱۴۰۲ به طرح نهضت ملی مسکن شتاب بیشتری بدهد. در کنار این هدف، اهدای زمین و خانه به متراژ حداکثر ۲۰۰ متر به خانوارهای دارای سه فرزند، مالیات خانه های لوکس، خانه های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه هم توسط دولت پیگیری خواهد شد.
مهرداد بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی گفته است: در سال۱۴۰۲ روند اجرای پروژه های مسکن شتاب بیشتری خواهد گرفت. پارسال هم روند تأمین زمین پیگیری و ۲۸ هزار هکتار برای ساخت مسکن حمایتی تأمین شد.
تابحال حدود ۹۰۰ هزار نفر برای دریافت تسهیلات نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند. این طرح از راه تسهیلات و آورده متقاضیان اجرا می شود. یکی از چالش ها آن است که متقاضیان از توان بالایی در تأمین آورده برخوردار نیستند. در این حوزه بذرپاش بیان نمود: با روش هایی به دنبال حل مشکل افزایش قیمت تمام شده واحدهای نهضت ملی مسکن هستیم تا آورده متقاضیان کاهش پیدا کند.
از سوی دیگر در حالیکه طرح نهضت ملی مسکن در آستانه ی ورود به سومین سال اجرا قرار دارد خلاء سیستم بانکی در این طرح مشهود است؛ سیستم بانکی موظف است سالیانه ۲۰ درصد از تسهیلات خویش را به بخش مسکن اختصاص دهد. اما آن طور که روح الله اکبری ـ دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی می گوید بانکها در سال ۱۴۰۰ که طرح نهضت ملی مسکن شروع شد کمتر از ۵ درصد به بخش مسکن وام دادند. در سال دوم این عدد رشد داشته اما هنوز کمتر از ۱۰ درصد است و در واقع سیستم بانکی به حدود نیمی از تکلیف خود عمل کرد.
با این وجود مسؤلان دولتی می گویند که با روش هایی مثل مشارکت انبوه سازان و پای کار آمدن تعداد بیشتری از بانکها به دنبال جبران عقب ماندگی ها هستند.
بیشتر بخوانید
متقاضیان مسکن ملی پای کار آمده اند
اواخر سال قبل دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی خبری را اعلام نمود که شاید بتواند منجر به تقویت پروژه نهضت ملی مسکن شود. روح الله اکبری بیان نمود: در مورد طرح نهضت ملی مسکن روی بحث استفاده از سایر ظرفیت ها همچون یوزانس کوتاه مدت، فاینانس و تهاتر کار می نماییم. چون که با عنایت به پروژه های زیربنایی دولتی نمی شود فقط از یک روش استفاده نمود. یکی از موضوعات مطرح شده بحث تهاتر نفت می باشد. رویکرد آن است که باید از ابزارهای دیگر مثل فاینانس و یوزانس کوتاه مدت هم بهره ببریم. پس از سفر اخیر دولت به چین گروه ها و شرکتهای مختلفی به کشور ما می آیند و ما با رعایت منافع ملی و مصالح مردم درحال تعامل با این شرکت ها هستیم تا بتوانیم روی تعدادی واحد به نتیجه برسیم.
بر مبنای آخرین آماری که روز ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ اعلام گردید از شروع اجرای پروژه نهضت ملی مسکن تابحال حدود ۸۹۴ هزار و ۱۶۸ نفر در بانک مسکن افتتاح حساب کردند. از این افراد ۲۲۵ هزار و ۳۳۳ نفر بیشتر از ۴۰ میلیون تومان، ۶۹ هزار و ۹۶۳ نفر بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان، ۲۱۵ هزار و ۴۲۷ نفر تا ۳۰ میلیون تومان پرداخت کردند و مابقی بدون واریزی هستند.
قیمت مسکن در شهر تهران به میانگین ۵۵ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است. این رقم را مرکز آمار در دیماه ۱۴۰۱ اعلام نمود و گزارش بهمن و اسفند منتشر نشد.
اما اگر می خواهیم تورم کنترل شود حتما باید مسکن بسازیم؛ چونکه مسکن بیشترین وزن را در تورم دارد. این صحبت معاون وزیر راه و شهرسازی است. به قول هادی عباسی اصل، راه اندازی مسکن تمام شاخصهای اقتصاد کلان را بهبود می بخشد. اگر در دولت قبل رشد اقتصادی صفر بود، به این علت است که ساخت مسکن متوقف شده بود. اگر می خواهیم تورم کنترل شود حتما باید مسکن بسازیم؛ چونکه مسکن بیشترین وزن را در تورم دارد.
مهدی روانشادنیا ـ کارشناس بازار مسکن هم مهمترین راهکارهای تثبیت بازار مسکن را کنترل تورم عمومی و افزایش ساخت و ساز دانست و اظهار داشت: در خارج از بخش مسکن حتما باید تورم و رشد قیمت ارز مهار شود. در قسمت درونی مسکن هم راهی جز تولید وجود ندارد. این تولید باید در تناسب با تقاضا قرار گیرد که هم اکنون بخش عمده ای از تقاضا برای واحدهای کوچک متراژ متمرکز شده است.
به قول وی مردم معمولاً تحولات بازار ارز را نماگری از تورم آتی تلقی می کنند و در چنین مواقعی به خرید کالاهایی می پردازند که قابلیت حفاظت از سرمایه ی آنها در مقابل تورم را دارد. بر این اساس نوسانات قیمت ارز که از مهرماه شروع شد تغییراتی در انتظارات تورمی به وجود آورد که به سوق یافتن سرمایه ها به سمت بازار مسکن انجامید.
به هر ترتیب برآوردها نشان داده است کشور ایران سالیانه به حدود یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد. هم اکنون حدود ۵۰۰ هزار واحد تولید می شود. کسری واحد مسکونی، فشار به بازار مسکن را بالا می برد و اقشار اجاره نشین را در تنگنا قرار می دهد. اگر دولت بتواند طرح نهضت ملی مسکن را در ریل مناسبی قرار دهد و ۵۰۰ هزار واحد را به تولید موجود اضافه کند میتوان به آرامش بازار مسکن امیدوار بود.
منبع:

1402/01/02
13:16:04
5.0 / 5
204
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تسهیلات , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است