هفت راه حل دولت و مجلس برای ساماندهی بازار اجاره

بار مستاجرین سبک می شود؟

بار مستاجرین سبک می شود؟ کار و درآمد: مجلس و دولت در قالب طرحی برای کنترل بازار مسکن و اجاره بها هفت راه حل برای ساماندهی این بازار ارائه داده اند که همچون آن می توان به رفع تعارض منافع مشاوران املاک، افزایش وام ودیعه و افزایش ملک استیجاری اشاره نمود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، همزمان با سه اقدام دولت برای کنترل بازار اجاره، مجلس نیز طرحی را تحت عنوان «طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها» در دستور کار دارد که چهار مورد آن برای مساعدت با اقشار اجاره نشین تنظیم شده است.
رفع تعارض منافع مشاوران املاک، افزایش تسهیلات اجاره بها، افزایش عرضه ملک استیجاری بوسیله تکمیل سامانه های اطلاعاتی و تغییر ساز وکار مالیات بر درآمد اجاره برای پشتیبانی از مستأجران پیش بینی شده است.
همین طور بنا بگفته علی خضریان ـ نماینده مجلس، سعی شده تا با قانون گذاری در مواردی چون گرفتن عوارض از اراضی معطل مانده، کاهش ریسک و افزایش سهولت معاملات و تکمیل سامانه های اطلاعاتی املاک بصورت غیرمستقیم در طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها، بر نرخ اجاره اثرگذاری مهمی صورت گیرد.
«طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها» حاصل یک کار فشرده ۱۶ ماهه است که با همکاری کمیسیون عمران مجلس، کارشناسان مرکز تحقیقات و وزارت راه و شهرسازی تنظیم شده و اکنون جهت بررسی و تصویب به صحن علنی مجلس آمده است.
بیشتر بخوانید
دریافت کد رهگیری رایگان قرارداد اجاره چگونه است؟ از جانب دیگر دولت سیزدهم سه برنامه شامل تعیین سقف مجاز افزایش اجاره بها در تهران به میزان ۲۵ درصد و سایر شهرها ۲۰ درصد، پرداخت وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان و ثبت قرارداد توسط مالکان و مستاجرین و دریافت کد رهگیری رایگان اجاره را پیگیری می کند که هر سه برنامه به مرحله اجرا رسیده است.
سال قبل تکالیف و استثناهایی برای موجران تعیین شد. بنا بگفته مهدی سادات ـ مشاور وزیر راه و شهرسازی، تلاش شد تا قوانینی وضع شود که به نفع مستاجرین نیز باشد. سال قبل هفتاد درصد قرار دادها به نفع مستاجرین تمام شده است.
از حدود دو هفته قبل بازار مسکن در بخش خرید و فروش به آرامش رسیده است. درباب بازار اجاره به سبب انتظارات تورمی و جاماندگی این بخش از افزایش قیمت مسکن نوساناتی دیده می شود که نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی امیدوارند با تحقق برنامه ها بازار اجاره سر و سامان بگیرد.
باتوجه به اثرگذاری برخی مشاوران املاک بر قیمت مسکن و اجاره بها لازم است تا این صنف سر و سامان بیشتری پیدا کند. به دلایلی همچون وابستگی قیمت مسکن و اجاره به حق الزحمه بنگاهها و وکالت یک مشاور املاک بر دو طرف معامله که موجب تعارض منافع می شود واسطه های ملکی گاهی از دلیلهای ایجاد ‌پریشانی در بازار ملک هستند. در هفته های اخیر برخوردهایی با مشاوران املاک متخلف و فاقد مجوز در شهرهای تهران و پردیس انجام شده است. طرح ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها نیز می تواند به قوانین و مقررات مربوط به دفاتر املاک سر و شکل بهتری بدهد.
منبع:

1402/03/06
14:56:11
5.0 / 5
310
تگهای خبر: تسهیلات , درآمد , فروش , قانون
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است