در نامه ای مطرح شد

اعتراض معاون رئیس جمهور به دبیرکل سازمان ملل

اعتراض معاون رئیس جمهور به دبیرکل سازمان ملل کار و درآمد: به گزارش کار و درآمد، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در واکنش به تصویب و اجرای قانون ممنوعیت پوشیدن لباس اسلامی برای دختران در مدارس فرانسه در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد این اقدام را محکوم نمود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، انسیه خزعلی معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور زنان و خانواده در واکنش به تصویب و اجرای قانون ممنوعیت پوشیدن لباس اسلامی برای دختران در مدارس دولتی فرانسه در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد، رئیس شورای حقوق بشر و رئیس کمیسیون مقام زن، این اقدام را باعث نقض آزادی های فردی و آزادی های مذهبی و فشار حداکثری و آزار و اذیت اقلیت های دینی دانست. متن کامل نامه انسیه خزعلی به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای آنتونیو گوترش، دبیر کل محترم سازمان ملل متحد، جناب آقای والکاو بالک، رئیس محترم شورای حقوق بشر، سرکار خانم ماتو جوینی، رئیس محترم کمیسیون مقام زن موضوع: تصویب و اجرای قانون ممنوعیت پوشیدن لباس اسلامی برای دختران در مدارس دولتی فرانسه چنان که مستحضر هستید، در ایام اخیر گزارشاتی در خصوص اجرایی کردن قانون منع ورود دختران مسلمان با پوشش اسلامی به مدارس فرانسه واصل گردیده است. این جانب بعنوان معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور زنان و خانواده، ضمن ابراز نگرانی، اعتراض خویش را نسبت به اجرای این قانون که ناقض اصول بنیادین و اساسی حقوق بشر و حقوق اساسیِ جامعه‌ی چندمیلیونیِ مسلمان فرانسه برای بیان آزادانه‌ی عقاید و انجام اعمال مذهبی است، اعلام می نماییم. این اقدام، نه تنها موجبات نقض آزادی های فردی و آزادی های مذهبی را فراهم نموده بلکه فشار حداکثری و آزار و اذیت اقلیت های دینی را به دنبال خواهد داشت. حق بر آموزش یکی از حقوق مصرح در اسناد بین المللی همچون اعلامیه جهانی حقوق بشر و سایر اسناد مورد تاکید سازمان ملل همچون میثاقین، کنوانسیون حقوق کودک، کنوانسیون رفع تبعیض ضد زنان و اهداف توسعه پایدار بوده و بیم آن می رود که به دنبال اجرای ممنوعیت پوشش اسلامی، حق بر تحصیل زنان و دختران مسلمان را با چالش مواجه کند. بر این باورم که محرومیت دختران مسلمان از حق پوشیدن حجاب، که بخشی اساسی از باورهای مذهبی آن هاست، منجر به شرایطی شود که آنها را مجبور به انتخاب بین مذهب و تحصیل نماید و بسیاری به خاطر اعتقاداتی که جزئی از زندگیشان است، ترک تحصیل را برگزینند.
این محدودیت، در تضاد با اصول فراگیری و دسترسی برابر به آموزش برای همه است. توجه شما را به این امر جلب می کنم که حکم حجاب در اسلام در جهت امنیت زنان و برای فعالیت وسیع تر اجتماعی پایه گذاری گردیده است لذا: ۱- پوشش حجاب برای دختران نوعی ایمنی در مقابل آزار و خشونت جنسی را به ارمغان می آورد. وفق تعالیم والای دین مبین اسلام، پوشیدن حجاب بعنوان یک کد پوشش (dress code) برای احترام افزون به زنان و پشتیبانی از سلامت آنان است.
۲- پوشش حجاب یک فرم اجتماعی است که به اذعان خیلی از ادیان باعث پشتیبانی از خانواده و حفظ آن از تزلزل و ناپایداری می گردد.
۳_ از منظر اسلام حجاب سازوکاری ایمن برای تسهیل حضور سالم زنان و دختران در همه عرصه های اجتماعی است. خیلی از زنان مسلمان حجاب را بعنوان نمادی از اقتدار و توانمندی و بعنوان راهی برای اعمال اختیار بر جسم و هویت خود، برگزیده اند. ممنوعیت حجاب، نه تن ها آزادی فردی آنها را محدود می کند، بلکه عواقب زیان باری بر تمامیت جسمی و روانی آنها به جای می گذارد. اینجانب با ابراز مجدد نگرانی خود از وضعیت فرانسه، از سازمان ملل متحد و سازوکارهای متعدد آن می خواهم تا با پرهیز از استانداردهای دوگانه ضمن یادآوری ضرورت پایبندی این کشور به تعهدات حقوق بشری خود، از تمامی ظرفیتهای موجود در جهت تضمین آزادی های فردی و مذهبی در نظام آموزشی استفاده نمایند. مجدداً تاکید می نمایم ضروریست که دولت فرانسه این ممنوعیت را مورد بازبینی و تجدیدنظر قرار دهد و سیاست های خویش را با بند ۳ ماده ۱ منشور ملل متحد، قواعد عرفی و اصول حقوق بشر همچون ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و بند ۱ و ۲ ماده ۱۸ و هم بند ۱ و ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، همسو نماید.


منبع:

1402/06/20
12:13:41
5.0 / 5
250
تگهای خبر: آموزش , توسعه , حقوق , سازمان
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است