از بهشت سرمایه گذاری تا جهنم ملكی

خرید ملک از جانب ایرانی ها در ترکیه ۸۰ درصد کاهش یافت

خرید ملک از جانب ایرانی ها در ترکیه ۸۰ درصد کاهش یافت به گزارش کار و درآمد، بازار مسکن ترکیه قرار بود بهشت سرمایه گذاری در بازار ملک بین کشورهای منطقه باشد اما به تدریج با تغییر قوانین، سقوط اقتصاد این کشور ناشی از اپیدمی کرونا، افزایش مبلغ سرمایه گذاری به شرط اقامت و تورم سنگین بازار ملک تبدیل به جهنم شد؛ تا جایی که الان خرید ملک از جانب شهروندان دیگر کشورها همچون ایران در ترکیه ۸۰ درصد کاهش پیدا کرده است.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، ترکیه سرابی بیش نیست و بنابراین مشتریان خارجی خرید ملک از این کشور فرار کردند. این صحبت کیانوش گودرزی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران - است. بررسی ها نشان داده است خرید ملک از جانب ایرانیان در ترکیه نسبت به دو سال قبل بیشتر از ۸۰ درصد کاسته شده و از محدوده ۱۳۰۰ فقره به حدود ۲۰۰ فقره در ماه رسیده است.
نبود شغل مناسب، شرایط اقتصادی نامساعد، سقوط ارزش لیر، تورم بیشتر از ۶۰ درصد، تغییر قوانین خرید مسکن برای خارجی ها و افزایش مبلغ خرید ملک به منظور دریافت اقامت در این کشور از علل افول تمایل روس ها، ایرانیان و عراقی ها برای خرید مسکن در ترکیه به حساب می آید.
هم اکنون حداقل مبلغ خرید ملک در ترکیه برای دریافت اقامت ۴۰۰ هزار دلار است؛ در حالیکه دو سال قبل این رقم ۲۵۰ هزار دلار بود. الان تهیه یک واحد مسکونی برای ایرانیان به منظور دریافت اقامت در ترکیه ۲۰ میلیارد تومان هزینه دارد.
تورم ترکیه در ماه گذشته به ۶۲ درصد رسید که با اینکه در مقایسه با قله تورمی بالای ۸۰ درصد سال قبل مقداری کاسته شده اما این کشور هنوز از اثرات کاهش تولید ناخالص داخلی ناشی از اپیدمی کرونا و افت گردشگری رها نشده است.
تا دو سال قبل سیل مهاجرت ایرانی ها، افغان ها، عراقی ها، روس ها، عربستانی ها و دیگر شهروندان کشورهای حوزه خلیج فارس به ترکیه بشدت بالا بود و حدود ۵ درصد معاملات املاک در ترکیه به فروش مسکن به اتباع بیگانه تعلق داشت.
اما طبق جدید ترین آمار در ماه نوامبر ۲۰۲۳ فروش ملک در ترکیه به خارجی ها ۶۱ درصد کاسته شده است. شهروندان روسی در ماه نوامبر ۶۳۷ خانه خریداری نموده اند و بعد از آن شهروندان ایرانی با ۲۳۴ خانه، اوکراینی ها با ۱۲۸خانه و شهروندان قزاقستان با ۱۱۷ خانه قرار دارند. در حالیکه دو سال قبل ایرانی ها در هر ماه بیشتر از ۱۳۰۰ واحد مسکونی در ترکیه خریداری می کردند که آمار نشان داده است خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان به یک ششم کاهش پیدا کرده است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران، دو علت اصلی کاهش تمایل برای خرید ملک در ترکیه را تغییر مکرر قوانین و تورم سنگین این کشور می داند.
کیانوش گودرزی در اینباره به ایسنا اظهار داشت: در سالهای گذشته می دیدیم که شهروندان کشورهای روسیه، ایران، عراق، عربستان، افغانستان و سایر کشورهای منطقه به سمت ترکیه، قبرس یا گرجستان می رفتند. اما کم کم هموطنان ما که مبادرت به خرید ملک در کشورهای همجوار کردند از نظر مالی صدمه دیدند و دست خالی به ایران برگشتند. بعضی از ایرانیان که در گرجستان مبادرت به خرید املاک کردند مجبور شدند به علل مختلف مثل تغییر رفتار مسؤلان این کشور، تغییر قوانین، ایجاد محدودیت برای ایرانی ها و مسدود شدن حساب بانکی شان املاک خویش را به حراج بگذارند.
وی ادامه داد: در ترکیه هم وضعیتی به مراتب بدتر از گرجستان مشاهده شد. سقوط ارزش لیر، حباب قیمت مسکن در این کشور و افزایش میزان سرمایه گذاری به شرط اقامت، سه گانه بدی را برای ایرانی ها مهاجر رقم زد.
به قول گودرزی ترکیه برای شهروندان خودش که قصد سرمایه گذاری در بازار مسکن این کشور را دارند امتیاز قائل می شود اما این امتیازات برای خارجی ها نیست و حتی توافقاتی که با آنها صورت می گیرد در مواردی نقض می شود. برخی از مشاوران املاک که در ترکیه دفتر دارند می گویند خود ترکیه ای ها می توانند پروانه کسب دریافت نمایند و اجازه استخدام دارند اما خارجی ها باید حتما شرکت به ثبت برسانند و حق استخدام کسی را ندارند. میزان مالیات پرداختی توسط خارجی ها هم به مراتب بیشتر از ترک ها است.
سال قبل بین ۶۴ کشور دنیا بالاترین میزان تورم مسکن با ۱۸۹ درصد به ترکیه تعلق داشت و ویتنام با تورم ۲۷ درصد و فاصله بسیار زیاد با ترکیه در جایگاه دوم قرار گرفت. این شاخص تنها بخشی از وضعیت اقتصادی که ترکیه در دو سال گذشته به آن گرفتار شده را به تصویر می کشد.1402/10/01
13:06:36
5.0 / 5
532
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است