بهبود فاکتورهای سه گانه در بازار مسکن

بهبود فاکتورهای سه گانه در بازار مسکن کار و درآمد: همزمان با سیاست های کنترلی در بازار ارز و بخش مالیات، رسیدن تعداد خانه های درحال ساخت توسط دولت به مرز 2 میلیون واحد و رشد ساخت و ساز در پایتخت، بازار مسکن در راه افت قیمت قرار گرفته است.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، به دنبال ثبات بازار ارز و بعد از آنکه اعلام گردید تعداد واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن به مرز دو میلیون واحد رسیده، گزارش های آماری از دو بخش ساخت وساز و قیمت مسکن در شهر تهران، بهبود شرایط این بازار را به تصویر کشید.
وزارت راه و شهرسازی در هفته اخیر اعلام نمود که تعداد واحدهای درحال ساخت طرح نهضت ملی مسکن به یک میلیون و ۹۳۵ هزار واحد رسیده است.
بررسی ها نشان سرعت اجرای این طرح در قسمتهایی مثل نوسازی بافتهای فرسوده و ساخت مسکن در شهرهای کوچک افزوده شده است. در ایام گذشته همین طور جهت کمک به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن سقف اقساط تسهیلات در دو سال اول این طرح به ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد.
بیشتر بخوانید
بازار مسکن یک پله عقب نشست اثر رونق تولید مسکن به شکل تحرک ساخت و ساز در پایتخت دیده شد. تابستان امسال ساخت و ساز در کشور به بیشتر از ۹۱ هزار واحد رسید. بااینکه این تعداد در مقایسه با تابستان سال قبل ۶.۶ درصد کاسته شده اما در شهر تهران با رشد ۷.۲ درصد روبرو شده است. بازار ساخت و ساز پایتخت در دومین فصل از سالجاری داغ بود؛ به صورتی که برای بیش از ۱۳.۷ هزار واحد پروانه صادر شد که در مقایسه با فصل مشابه سال قبل ۷.۲ درصد و نسبت به فصل قبل ۴۳ درصد رشد داشته است.


همزمان گزارش ها از کاهش قیمت مسکن در تهران حکایت دارد. گزارش مرکز آمار نشان داده است آذر ۱۴۰۲ متوسط وزنی و حسابی قیمت مسکن در تهران به ترتیب ۸۰.۲ میلیون تومان و ۷۵.۹ میلیون تومان رسیده که هردو شاخص نسبت به آبان ماه به ترتیب ۰.۵ درصد و ۲ درصد کاهش نشان داده است. تورم ماهانه، نقطه به نقطه و سالانه بازار مسکن در تهران به ترتیب ۲.۹-، ۵۷ درصد و ۸۵ درصد شده که در هر سه شاخص نسبت به آبان ماه کاهشی بوده است. تعداد معاملات نیز در آذر ۱۴۰۲ به ۴۰۷۲ فقره رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۱.۸ درصد افزایش داشته است.
بررسی ها نشان داده است سطح معاملات به حدود یک چهارم وضعیت نرمال در بازار مسکن پایتخت رسیده که اثر آن به شکل رکود غیرتورمی بروز کرده است. با عنایت به ثبات بازار ارز، بازار مسکن در پایتخت از خرداد به آرامش رسیده و در بعضی ماهها تورم منفی را تجربه کرده است. همسویی سیاست های کنترل کننده بازار ارز با برنامه های دولت شامل طرح نهضت ملی مسکن و دریافت مالیات از خانه های خالی به کاهش تقاضای سرمایه گذاری و سفته بازی در این بازار ملک منجر گردیده است.


سیداحسان خاندوزی ـ وزیر اقتصاد، درآمدها در اقتصادی ایران را رو به افزایش دانست و اظهار داشت: مساله نرخها در بازار مسکن پارسال پرفشار بود و اقشار ضعیف را تحت فشار قرار داد که امسال بحمدالله آرامشی در این بازار حکم فرماست. اما سفره مردم همچنان مساله است و دولت برای مهار تورم تلاش می کند.
خاندوزی تصریح کرد: نرخ ارز، عامل تورم های کوتاه مدت است و بمحض پرش قیمت ارز، سایر کالاها فورا گرفتار رشد می شوند. تلاش دولت و مجلس در سال ۱۴۰۲ این بوده که بوسیله کنترل نوسانات ارز، سایر متغیرهای تورمی کشور را نیز کنترل کرد.


کیانوش گودرزی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز درباب آخرین شرایط بازار مسکن به ایسنا اظهار داشت: برخی سازندگان و فروشندگان به علت رکود بوجود آمده واحدهای خودرا زیر قیمت به فروش می رسانند اما به اعتقاد من رونق ساخت وساز، رونق معاملات و ثبات نرخها باید همزمان باشد. در غیر این صورت امکان دارد تعادل بازار مسکن به هم بخورد.
بگفته گودرزی، بعد از رشد سنگین قیمت مسکن که از اواخر سال قبل و اوایل امسال به وجود آمد، خوشبختانه از خرداد به بعد شاهد ثبات و در مواقعی کاهش قیمت هستیم.
منبع:

1402/10/23
12:27:11
5.0 / 5
394
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است