خط ونشان وزیر راه برای متخلفان:

مجوز ایرلاین های گران فروش را لغو می کنم

مجوز ایرلاین های گران فروش را لغو می کنم به گزارش کار و درآمد، وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه با شرکت های گران فروش بلیت هواپیما تعارف نداریم، اظهار داشت: اگر شرکت های هواپیمایی سیاست هایی که گذاشته شده را رعایت نکنند، تا لغو مجوز، مقابل آنها می ایستم.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، مهرداد بذرپاش در آیین بهره برداری از هشت پروژه در فرودگاه مهرآباد اظهار داشت: صنعت هوانوردی مسافری یعنی قیمت، فناوری، فروش، خرید، کنترل موجودی. وقتی درباره ی صنعت هوایی حرف می زنیم این نیست که بگوییم هواپیما آوردیم یا می آوردیم. باید مدیریت صنعت را انجام دهیم که از مدیریت فنی خیلی بالاتر است. اگر نگاه ما به صنعت ناقص باشد یک جاهایی از صنعت می لنگد.
وی با اعلان اینکه مردم به عنوان مشتریان اصلی صنعت به میزان خدمات توجه می کنند و فعالیت ها و خدمات پشت صحنه را کمتر مورد توجه قرار می دهند، اضافه کرد: تصور مردم از صنعت هوایی، جزئی از صنعت است و می تواند بازدارنده و پیش برنده باشد. ما در استفاده از حمل و نقل هوایی چند گیر داریم که یکی از آنها تحریم هاست. با این وجود اتفاقات خوبی طی سالهای اخیر روی داده است.
محکوم به توسعه ناوگان هوایی هستیم
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کردی ما محکوم به توسعه ناوگان هستیم چونکه یکی از اشکالات امروز حمل و نقل هوایی ناترازی عرصه و تقاضاست. این وظیفه ما است که مشکل را رفع نماییم و به تقاضاها پاسخ دهیم. ما نمی توانیم به مردم بگوییم تحریم هستیم و باید مشکلات را مدیریت نماییم. البته در عرصه توسعه ناوگان محدودیت اطلاع رسانی داریم تا واردات ضربه نخورد.
از تهاتر نفتی برای واردات هواپیما استفاده می کنیم
بذرپاش با اشاره به ضرورت توسعه ناوگان هوایی اظهار داشت: از تمام شرکت های هواپیمایی می خواهیم هر کدام که امکان دارند واردات هواپیما را انجام دهند. برای توسعه ناوگان هوایی از منابع وزارت راه و شهرسازی و تهاتر نفتی استفاده می کنیم؛ حتی اگر لازم باشد برای این کار مجوز هم می گیریم. یکی از اصلی ترین برنامه های وزارت راه و شهرسازی توسعه ناوگان است و هر مجوزی که لازم باشد برای این کار صادر خواهد شد.
وی با اعلان اینکه بلیت هواپیما بهانه رابطه صنعت با مردم است، اظهار داشت: مردم بلیت را از ایرلاین می خرند اما پشتیبان شرکت، فرودگاه است. من پشت شرکتها هستم اما اگر شرکت های هواپیمایی سیاست هایی که گذاشته شده را رعایت نکنند، تا لغو مجوز مقابل آنها می ایستم. با کسی تعارف نداریم، با لغو مجوز یک ایرلاین هیچ اتفاقی رخ نمی دهد.
وزیر راه و شهرسازی افزود: شرکت هواپیمایی که خودش صاحب همه اختیارات نیست، مگر می توان ایرلاین را بدون خدمات هواپیمایی و فرودگاهی و غیره تصور کرد؟ دولت سیاستی دارد، همانطور که در پروازهای خارجی اجازه آزادی عمل دادیم در پروازهای داخلی هم کمک می نماییم تا رضایت مندی مردم محقق شود. همین الان امکان صدور مجوز برای ۲۰ شرکت هواپیمایی داریم، اما اگر یک ایرلاین در کترینگ خدمات نامناسب دهد، کل خدمات صنعت هوایی زیر سوال می رود.
بنزین ۶۰۰ تومانی برای ناوگان هوایی یعنی ناچیز و رایگان
بذرپاش با اشاره به پرداخت یارانه سوخت به شرکت های هواپیمایی اظهار داشت: وقتی سوخت لیتری ۶۰۰ تومانی می دهیم یعنی رایگان، در این زمینه برخی بخش های دولت ملاحظاتی دارند ولی به احترام نظر ما در موضوع نرخ سوخت هواپیما اقداماتی نکرده اند. در موضوع نرخ بلیت، بخش اعظم شرکتها با ما همراه هستند و فقط دو - سه شرکت کم کاری می کنند، اساسا صرفه و صلاح شرکت ها، مردم و کشور باید توامان رعایت شود.
بذرپاش همین طور در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع قیمت بلیت پروازهای داخلی، بیان کرد: تعدادی از شرکتها در دیوان عدالت اداری حاضر شدند و دیوان عدالت مصوبه ای برای آزادسازی نرخها داشت که پس از مدتی این مصوبه موقوف الاجرا شد، البته برحسب این مصوبه تعدادی از شرکتها مبادرت به افزایش قیمت کردند که سازمان هواپیمایی کشوری وارد موضوع شده و از ایرلاین ها خواست این مساله را رعایت نمایند.

وی با اعلان اینکه مرحله تعزیراتی و برخورد جدی آخرین مرحله است، اضافه کرد: همه شرکتها با داشتن ناوگان بزرگ یا حتی دو هواپیما، با ماهیت حقوقی شرکت های هواپیمایی فعالیت می نمایند و باید مقررات را رعایت نمایند. در حال حاضر سوخت هواپیما با قیمت بسیار پایین به شرکتها عرضه می شود، بنزین سهمیه ای در بازار ۱۵۰۰ تومان است و ۶۰۰ تومان به ازای هر لیتر برای سوخت هواپیما، واقعا عدد پایینی است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: همین طور در عرصه ترخیص قطعات، قیمت بلیت پروازهای خارجی و تسهیلات با ایرلاین ها همکاری داریم و از شرکت های فرودگاهی هم خواستیم که با ایرلاین ها همراهی کنند؛ چون تعدادی از شرکت های هواپیمایی به فرودگاه ها بدهی دارند. اما تلاش ما این است که همه پروازها به خوبی صورت گیرد و اختلالی در آنها وجود نداشته باشد و توقع این است که در عرصه داخلی همه ایرلاین ها رعایت نمایند.
بذرپاش با اعلان اینکه کارهای زیرساختی خوبی در حال انجام می باشد که خبر آن روزهای آینده اعلام خواهد شد، اظهار داشت: تلاش ما در وزارتخانه و خواسته ما از سازمان هواپیمایی کشوری این است که سوداگری جمع شود یا به حداقل برسد. هرچه توان ماست باید برای جمع کردن بساط سوداگری به کار بگیریم، برای اینکه هرگونه افزایش قیمت هم اتفاق بیفتد، شرکت های هواپیمایی منتفع نمی شوند که صرف توسعه ناوگان و کادر فنی کنند، در این بین همه انتفاع را واسطه ها می برند.
وی افزود: حتی درباب واسطه ها کسانی که بلیت را از شرکت های هواپیمایی می گیرند و به مردم می رسانند، مخالف سود آنها نیستیم اما این سود باید معقول و مقرون به صرفه باشد؛ در کنار مقرون به صرفه بودن باید سهولت دسترسی را برای مردم فراهم آورد تا آحاد جامعه به آسانی بتوانند به بلیت دسترسی پیدا کنند. در گذشته آژانس ها بودند و الان پلت فرم ها ایجاد شدند. با تعدادی از پلت فرم ها هم صحبت کردیم که اصلاحات را انجام دهند و امیدواریم بطور جدی تا شب عید این حوزه را سامان دهیم.
وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: ما راضی نیستیم که شرکت هواپیمایی از عملیات انتقال مسافر زیان کند، در خبرها هم چنین چیزی دریافت نکردیم که شرکتها زیان ده باشند و از آنها اسناد مالی هم دراین زمینه خواستیم. البته ما منتظر این نیستیم که قیمت بلیت زیاد شود و بعد آنرا پیگیری نماییم، بلکه ما سازمان تنظیم گر هستیم و تصمیماتی را در عرصه فرودگاهی و روش عرضه بلیت و مجوزهای پروازی گرفتیم که اصلاحات لازم را انجام دهیم که به زودی به نتیجه می رسد.
بذرپاش درباره ی افزایش جذب سرمایه گذاری از طرف چینی ها برای سرمایه گذاری در بنادر استان هرمزگان توضیح داد: در تمام بنادر مهم کشور سرمایه گذاری خارجی حضور دارد و بتازگی رغبت چینی ها برای حضور در بنادر کشور بالا رفته و حتی برای حضور در بنادر شمالی کشور هم درخواست سرمایه گذاری داشتند. بعد از تکمیل زنجیره کریدوری باتوجه به اتصال بندر کاسپین به شبکه ریلی و اتصال ریلی آن به بنادر جنوب، تقاضای سرمایه گذاران خارجی خصوصاً چینی ها افزایش پیدا کرد. هم اکنون چینی ها متقاضی سرمایه گذاری در بنادر شهید رجایی، امام خمینی (ره)، کاسپین و انزلی هستند.1402/11/18
08:09:53
5.0 / 5
201
تگهای خبر: پرواز , تسهیلات , توسعه , جامعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است