هفته ای كه در راه و شهرسازی گذشت؛

از حضور چینی ها برای سرمایه گذاری شهرهای جدید تا رشد ترانزیت

از حضور چینی ها برای سرمایه گذاری شهرهای جدید تا رشد ترانزیت کار و درآمد: در هفته گذشته اخبار مختلفی در عرصه راه و شهرسازی همچون حضور چینی ها برای سرمایه گذاری در شهرهای جدید تا رشد ترانزیت غیرنفتی در دولت سیزدهم طی یک دهه اخیر، منتشر گردید.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، اظهار داشت: اکنون سوخت هواپیما با قیمت لیتری ۶۰۰ هزار تومان به شرکت های هوایی عرضه می شود که در مقایسه با قیمت سهمیه ای بنزین در بازار آزاد هزار و ۵۰۰ عرضه می شود که طی جلسات اخیر موضوع افزایش قیمت سوخت هواپیما در دولت عنوان شد که به سبب احترام به وزیر راه و شهرسازی این طرح کنسل شد.
بذرپاش اشاره کرد: درباب ترخیص قطعات هواپیما و تسهیلات به شرکت های هواپیمایی هر همکاری که نیاز باشد بطور قطع خواهیم داشت و شرکت های هوایی به شرکت فرودگاهی کشور بدهی دارند بنا شد تا مراعات ایرلاین نماییم که موانعی درباب انجام پروازها رخ ندهد.
وی اظهار داشت: در صورت بروز تأخیرات هم باید نماینده شرکت هواپیمایی پاسخگو باشد؛ توسعه فرودگاه امام در امتداد تبدیل به هاب منطقه ای شروع شده است و تا ۴ سال آینده به هدف گذاری در موضوع هاب منطقه برسیم.
وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: تعداد قابل توجهی پروژه بندری داریم که تا پیش از سال جدید با حضور رییس جمهور افتتاح خواهد شد، اغلب بنادر ما سرمایه گذاری خارجی دارند، چینی ها هم برای بنادر شمال و جنوب کشور آماده سرمایه گذاری هستند.
بذرپاش اشاره کرد: شهر ساحلی جدید خلیج فارس و مکران مرکزی عملیات اجرائی آن شروع شد. همین طور در بعضی شهرهای جدید چینی ها برای سرمایه گذاری استقبال می کنند.
بهره مندی از سرمایه اجتماعی در صنعت هوایی کشور
به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، سید کمال هادیان فر معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی امروز (۱۷ بهمن ماه) در آئین افتتاح و بهره برداری از ۸ پروژه در فرودگاه بین المللی مهرآباد به ارزش بیش از ۱۵۰۰ میلیاردریال، اظهار داشت: طی یک ماه گذشته که افتخار خدمت در این وزارتخانه را دارم، متوجه شدم که اقدامات بسیار اثر بخشی در این حوزه انجام شده است و البته بامداد امروز با شرکت در جلسه ای که در سازمان هواپیمایی داشتم، متوجه شدم که اقدامات اثرگذاری در بی اثر کردن تحریم ها برای حوزه حمل و نقل هوایی انجام شده است.
وی تاکید کرد: آن چه امروز در عرصه حمل و نقل هوایی باید مورد توجه قرار گیرد، کلید واژه ای به نام سرمایه اجتماعی است که مورد توجه و تاکید مقام معظم رهبری قرار دارد.
ترمیم حقوق کارکنان بخش هوایی / لغو مجوز ایرلاین های متخلف
به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی امروز (۱۷ بهمن ماه) در آئین افتتاح و بهره برداری از ۸ پروژه در فرودگاه بین المللی مهرآباد به ارزش بیش از ۱۵۰۰ میلیاردریال، اظهار داشت: صنعت هوایی ما با وجود تمام موانع و مشکلات، روبه جلو حرکت می کند. زمانی که از کلمه صنعت استفاده می نماییم بطور قطع باید مؤلفه های داشته باشد و صنعت دارای مؤلفه های قیمت، مشتری و تکنولوژی خواهد بود.
وی اظهار داشت: صنعت به مفهوم خرید هواپیما و بلیت نیست؛ بطور قطع باید در صنعت مدیریت های حرفه ای باشد و اگر دیدگاه ما به صنعت درست نباشد با موانع روبه رو خواهیم شد.
بذرپاش اشاره کرد: صنعت هوایی کشور بسیار مورد قضاوت مردم است و باید عملکرد این بخش را باکیفیت و خدمات بهتر عرضه نماییم تا نظرات مردم مثبت شود. یکی از موضوعات صنعت، تصویری است که در ذهن مردم حک شده؛ در امتداد استفاده مردم از صنعت، دارای ایراداتی مانند توسعه ناوگان هستیم که باید به هر نحوی توسعه ناوگان را الویت قرار دهیم و تحریم نباید تأثیری در صنعت کشور ما داشته باشد.
این مقام مسؤول اضافه کرد: حوزه قیمت گذاری بلیت های هواپیمایی را بطور جد پیگیری می کنم و از شرکت های هواپیمایی برای خرید هواپیما دعوت خواهیم کرد و اگر در این راستای شرکت های هواپیمایی نیاز به مجوز و تسهیلات باشند؛ بطور قطع وزارت راه و شهرسازی همکاریهای لازم را خواهد داشت.
وی اشاره کرد: مشتری مداری الویت دوم وزارت راه و شهرسازی است و باید خدمات رفاهی حمل نقل را توسعه دهیم. در سفرهای خارجی الویت رفاه و اقتصاد هر کشور، فرودگاه آن مقصد است و افتتاح های اخیر در عرصه هوایی و فرودگاهی کشور اتفاقات خوبی بود که رخ داد. البته موضوعات رسیدگی به پرسنل حائز اهمیت می باشد و خلبانان و بخش های کنترلر، فنی و پشتیبانی نیز باید حقوق آنها اصلاح گردد تا کارکنان این بخش انگیزه های داشته باشند.
وی در آخر اشاره کرد: بلیت در تمام بخش های حمل و نقل کشور دارای اهمیت است و اگر ایرلاین هوایی گرفتار تخلف در امتداد فروش بلیت شوند؛ بدون شک مطمئن باشند تا آخرین لحظه برای باطل کردن مجوز آن شرکت مقاومت خواهم کرد. زمانی که سوخت ۶۰۰ تومانی عرضه می کنیم؛ در دولت برای افزایش سوخت هواپیما مسائلی عنوان شد اما به احترام وزیر راه و شهرسازی این اقدام را اجرا نکردند در نتیجه شرکت های هوایی بهانه ای بر گرانی بیش از حد بلیت نخواهند داشت.
تأمین ۵۰۰ واگن مسافری / ساخت واگن مسافری بوسیله تهاتر نفت
به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی امروز (۱۶ بهمن ماه) در مراسم ورود ۶۸۵ دستگاه ناوگان نو و بازسازی شده به شبکه ریلی، اظهار داشت: چندین پروژه بزرگ زیرساختی صنعت ریلی در یک سال قبل به بهره برداری رسید که تعدادی از آنها سال ها سرمایه گذاری شده و معطل مانده بود.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه اشاره کرد: پروژه همدان به سنندج یکی از خطوط اصلی ریلی کشور بود که استان کردستان را از بن بست ریلی خارج و به شبکه ریلی متصل کرد.
وی اضافه کرد: با اتصال هر استان به شبکه ریلی توسعه اقتصادی آن جایگاه ویژه ای پیدا می کند و با تکمیل زیرساخت های حمل ونقلی، شرایط برای سرمایه گذاری در آن استان فراهم می شود که می توانیم نتایج آنرا در سال های آتی ببینیم. این پروژه در کریدور شرقی_ غربی نیز نقش قابل توجهی خواهد داشت.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: راه آهن چابهار به زاهدان نیز تا انتهای سال به بهره برداری می رسد و بندر راهبردی چابهار را به منطقه مرکزی کشور متصل می کند. پروژه شهرکرد به اصفهان نیز تا پایان دولت به بهره برداری خواهد رسید.
وزیر راه شهرسازی در آخر اظهار داشت: هر شرکتی که امکان ساخت واگن مسافری دارد بوسیله تهاتر نفت برای تامین واگن مسافری، وارد میدان شود. قرارداد تامین ۵۰۰ واگن مسافری بوسیله تولید داخل یا واردات تا انتهای سال منعقد شود.
رشد ترانزیت غیرنفتی در دولت سیزدهم طی یک دهه اخیر

جواد هدایتی مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور در گفت و گو با خبرنگار مهر با تاکید براینکه ترانزیت جاده ای در دولت سیزدهم رشد شایان توجهی داشته است، اظهار داشت: در دهه گذشته یک روند پر از نوسان در ترانزیت جاده ای را پشت سر گذاشتیم و صعود ترانزیت به سالهای ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ برمی گردد که حدود ۱۲ میلیون تن کالا (۱۲.۳) میزان ترانزیت، ثبت شده است.
مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در ادامه اشاره کرد: از شروع سال ۱۳۹۴ تا سال ۱۳۹۹ که مربوط به دوره بیماری کرونا است؛ ترانزیت کشور با نزول همراه بود که با انسداد مرزها به سبب محدودیت های جهان برای مقابله با این بیماری رخ داد که میزان ترانزیت ۴.۶ میلیون تن را در آمار ترانزیت جاده ای ثبت نمود که پایین ترین میزان در یک دهه گذشته بود.
وی اشاره کرد: بعد از اتمام دوره کرونا مجدد آمارهای ترانزیت جاده ای رشد پیدا کرد و در ۱۰ ماه ابتدایی امسال نیز شاهد رشد ۱۱.۴ میلیون تن در مقایسه با مشابه سال قبل بودیم که در حمل کالاهای نفتی و غیرنفتی میزان رشد معناداری را در پی داشتیم. بطور معمول افزایش ها تابع میزان ترانزیت نفتی یا سوختی است اما امسال و سال قبل (۱۴۰۱) توانستیم در عرصه کالاهای غیرنفتی نیز رشد مستمری را در آمارهای کشور ثبت نماییم.
این مقام مسؤول اشاره کرد: از بندر شهید رجایی (بندرعباس) با ۲.۶ میلیون تن، مرز پردیس خان با ۲.۲ میلیون تن و مرز باشماق به سبب ترانزیت با اقلیم کردستان عراق دارای بیشترین آمار میزان ترانزیت طی ۱۰ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲ هستند.
تحویل ۵۸ هزار واحد نوسازی شده در دولت سیزدهم
به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، محمد آئینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، میزان نوسازی در بافت های فرسوده و همین طور تحویل واحدها مسکونی در این بافت ها که در ضمن دولت سیزدهم با حمایت شهرداری ها روند نوسازی آنها انجام و به مردم تحویل گردید را تشریح نمود و اظهار داشت: در دوازدهمین سلسله بهره برداری و افتتاح گروهی واحدهای نوسازی شده در بافت های ناکارآمد شهری که هم زمان با سفر رییس جمهوری و وزیر راه و شهرسازی به استان هرمزگان انجام شد، یکهزار و ۱۷۰ واحد دیگر در بافت های فرسوده به بهره برداری رسید.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران توضیح داد: با شروع به کار های واحدهای نوسازی شده در دور دوم سفر رییس جمهوری به استان هرمزگان میزان واحدهای نوسازی در این بافت ها به ۵۷ هزار و ۸۶۱ واحد رسید. طی دولت سیزدهم تا حالا بیش از ۲۱۶ هزار واحد مسکونی در دست نوسازی قرار گرفت که از این مقدار ۵۷ هزار و ۸۶۱ واحد نوسازی و تحویل گردید و مابقی نیز در دست انجام است.
تبدیل مناطق آزاد به محل تجمع سرمایه گذاران
به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، حجت الله عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، اظهار داشت: باید با تلاش مضاعف در این فرصت باقیمانده تا انتهای سال فعالیت نماییم تا کارها در اسفند به نتیجه برسد و پرونده سال مالی به شکل مطلوبی بسته شود. اقدامات مناسبی برای «بهشت سرمایه گذاری» انجام شده و اگر مناطق آزاد را به محل حضور سرمایه گذارها تبدیل نماییم، نگاه ها به این مناطق بطورکامل تغییر خواهدنمود.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به لزوم تعامل دائم با سرمایه گذاران اضافه کرد: منتظر حضور و درخواست جلسه سرمایه گذاران نمانید و با مراجعه شخصی به آنها زمان را از دست ندهید؛ بوسیله رسانه ها و فضای مجازی برای آنها جذابیت سرمایه گذاری ایجاد کنید. از طرح های سرمایه گذاران استقبال کنید؛ اینطور نباشد که فقط از میان ۱۰۰۰ بسته ارائه شده حق انتخاب داشته باشند.
وی همین طور با اشاره به این که تا انتهای سال باید حداقل ۴۰۰ طرح سرمایه گذاری اجرائی شود، اظهار داشت: مشکلات و موانع سر راه سرمایه گذاران را برطرف کنید و اجازه ندهید معطل چالش های بین دستگاهی بمانند؛ پیگیری های لازم را انجام دهید تا طرح ها به مرحله اجرا و راه اندازی برسد.
الزام گرفتن مجوز آگهی پیش فروش از اداره کل راه و شهرسازی «تهران»
به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، حسین جنتی مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران، اظهار داشت: در امتداد اجرای قانون پیش فروش ساختمان و بخشنامه اجرائی و دستورالعمل های مربوطه هرگونه انتشار تبلیغات جهت پیش فروش ساختمان نیاز به صدور مجوز انتشار آگهی از اداره کل راه و شهرسازی استان تهران دارد.
وی اشاره کرد: باتوجه به تعدد تخلفات و پرونده های گوناگون کلاهبرداری در محاکم قضائی استان تهران ضمن اعلام مجدد لزوم صدور مجوز آگهی انتشار و تبلیغات اعلام می نماییم مسئولیت قانونی و حقوقی مشکلات به وجود آمده برای مردم بر عهده رسانه هایی است که بدون مجوز اقدام می کنند.
جنتی در آخر هر نوع تبلیغات در فضای فیزیکی و مجازی را در حیطه همین قانون اعلام نمود.
رشد ۴۰.۵ درصدی ترانزیت کشور در ۱۰ ماه سال جاری
به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، سیدکمال هادیان فر معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، اظهار داشت: بر طبق آمار موجود در وزارت راه و شهرسازی، در ۱۰ ماه نخست امسال مجموعاً ۱۲ میلیون و ۶۶۱ هزار تن کالا از کشور ترانزیت شده که این میزان نسبت به زمان مشابه سال قبل، ۴۰.۵ درصد افزایش داشته است. همین طور در طول این مدت ۱۰ ماه، ترانزیت کالای نفتی و غیرنفتی به ترتیب با عملکرد ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تن و ۸ میلیون و ۵۶۱ هزار تن، افزایش ۸۸.۵ و ۲۵.۲ درصدی را نسبت به ده ماهه نخست سال ۱۴۰۱ رقم زده است.
دبیر شورای عالی هماهنگی ترابری کشور اضافه کرد: از مجموع عملکرد فوق، سهم حمل و نقل جاده ای و ریلی به ترتیب برابر با ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تن و یک میلیون و ۲۶۱ هزار تن است که در بخش های جاده ای و ریلی، به ترتیب رشد ۴۶ درصدی و یک درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل محقق شده است.
ساخت واحدهای ۲۵ متری مسکن مانعی بزرگ برای قانون فرزندآوری
فرشید ایلاتی کارشناس حوزه مسکن در گفت و گو با خبرنگار مهر، با تأکید بر این که واحدهای ۲۵ متر نباید به عنوان «مسکن اقتصادی» در بازار مسکن حاکم شود، اظهار داشت: واحدهای مسکونی کوچک متراژ یا به اصطلاح «مسکن اقتصادی» در اقتصاد معنا و مفهومی نخواهد داشت. برای اینکه اگر مسکن در واحدهای کوچک متراژ به تعداد زیادی در بازار مسکن عرضه گردد، نشان از کاهش قدرت خرید مردم است و در بین مدت سبب گرانی مسکن در بازار می شود. البته دولت طی ماه های اخیر موضع جدی خودرا در امتداد مخالفت کوچک سازی واحدهای مسکونی اعلام نموده است اما بنظر می رسد عده ای توجه به مخالفت دولت ندارند.
کارشناس حوزه مسکن در ادامه اشاره کرد: در آغاز دولت سیزدهم قانون جوانی جمعیت و تشویق خانوار برای افزایش تعداد فرزندان به پای کار آمد بدین سبب اگر این واحدهای کوچک متراژ در بازار مسکن باب شود این قانون به زمین خواهد ماند برای اینکه هرچه متراژ واحدهای مسکونی رو به کاهش حرکت نماید خانوار و افراد انگیزه ای به تشکیل خانواده و توسعه جمعیت کشور نخواهند داشت.
وی در ادامه اشاره کرد: باید نسبت به واحدهای کوچک متراژ تدابیر جدی شود تا این الگوی مصرفی عرضه بازار مسکن نشود برای اینکه با فرهنگ ایرانی تطابقی ندارد.

1402/11/19
13:55:48
5.0 / 5
182
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است