جذب ۹۵ درصد منابع اشتغال خانگی در سال قبل

جذب ۹۵ درصد منابع اشتغال خانگی در سال قبل کار و درآمد: طبق گزارش ها در سال قبل 95 درصد تسهیلات اشتغال خانگی معادل 4.8 هزار میلیارد تومان بطور کامل جذب شده که این عدد به اندازه قانون مشاغل خانگی از قبل دولت سیزدهم تا سال 1390 بوده است.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، برابر آمارها سهم اشتغال خانگی در کشورهای توسعه یافته ۱۵ تا ۲۳ است و در کشور ما نیز طی چند سال قبل کوشش های زیادی بمنظور ارتقای سهم مشاغل خانگی در اقتصاد انجام شده است به نحوی که در دولت سیزدهم با هدف تقویت و توسعه هرچه بیشتر مشاغل خانگی، مدت زمان صدور مجوزهای کسب وکار حانگی به سه روز کم شد و بیش از ۹۵ درصد مجوزها به شکل ثبت محور صادر شد تا ضمن رفع موانع تولید در بخش اشتغال خانگی، متقاضیان کسب و کارهای خانگی با انگیزه بیشتر به این حوزه ورود کنند.

به گفته رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی، تا پیش از دولت سیزدهم نگاه به مشاغل خانگی نگاه فرودستی بود و حمایت چندانی از طرف دولتها صورت نمی گرفت، حتی اعتبارات بانکی اندک بود ولی در دولت سیزدهم مشاغل خانگی رونق گرفتند.

بر اساس اعلام معاون اشتغال وزارت کار در سال قبل در عرصه مشاغل خانگی ۹۵ درصد تسهیلات و منابع اشتغال جذب شده است که این رقم معادل ۴.۸ هزار میلیارد تومان منابع حوزه مشاغل خانگی بوده و بطور کامل جذب شده است.

سال گذشته ۴.۸ هزار میلیارد تومان منابع و تسهیلات در عرصه مشاغل خانگی جذب شده که این رقم به اندازه کل سال های اجرای قانون مشاغل خانگی از سال ۱۳۹۰ تا پیش از دولت سیزدهم بوده است.

آنطور که کریمی بیرانوند گفته این عدد به اندازه اجرای قانون مشاغل خانگی از پیش از دولت تا سال ۱۳۹۰ است و در یکسال منابع اعتباری حوزه مشاغل خانگی به اندازه سال های قبل از دولت را پوشش می دهد.

به گفته وی مشارکت زنان در عرصه مشاغل خانگی و اشتغال ایجادی بالا بوده و بیش از ۳۵ درصد اشتغال ایجادی در سامانه رصد اشتغال و ۸۰ درصد اشتغال ایجادی حوزه مشاغل خانگی متعلق به حوزه زنان بوده است.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امتداد پشتیبانی از راه اندازی و توسعه مشاغل خانگی نسبت به تدوین بسته های بازار مشاغل خانگی مختص هر استان اقدام و حمایت های مالی بمنظور بازسازی مشاغل خانگی را پیش بینی کرده است. برگزاری نمایشگاه های خانگی با عرضه محصولات نوآورانه از دیگر اقدامات وزارت کار جهت افزایش فرصتهای شغلی خانگی و پایداری اشتغال خانوارها بوده است.

به اعتقاد کارشناسان، بازاریابی و شناسایی بازار فروش یکی از مهم ترین مشکلات فعالان صنف مشاغل خانگی است که در این جهت وزارت کار تلاش نموده ضمن ارائه آموزش های لازم به متقاضایان، سامانه های فروش، پلت فرم ها و سکوهایی را بمنظور استفاده از ظرفیت مشاغل خانگی و فروش محصولات خانگی مختص کرده است.

طبق اعلام معاونت اشتغال وزارت کار در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ مبغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر از طرف بانک مرکزی بمنظور تقویت منابع وام مشاغل خانگی اختصاص یافت و جمعا به ۵۰۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

وزارت کار بحث بازارسازی برای صاحبان مشاغل خانگی را امسال در دستور کار قرار داده و درصد است برنامه بازارسازی مشاغل خانگی را تا انتهای سال گسترش دهد

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، کارشناسان بر این عقیده اند که اگر بدنبال افزایش مشارکت مردم در حوزه تولید و مردمی کردن اقتصاد هستیم، کسب و کارهای خانگی همچون زمینه های مناسب برای تحقق این هدف است. مشاغل خانگی مزایای بسیاری دارند که می توان از این رویکرد و مزیت در راستای تحقق شعار سال، اصلاح الگوی مصرف، رونق تولید داخل و مشارکت مردمی بهره برد.
1403/01/19
09:18:25
5.0 / 5
474
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , اقتصاد , بانك
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است