چرا توسعه سواحل مکران اهمیت دارد؟

چرا توسعه سواحل مکران اهمیت دارد؟ به گزارش کار و درآمد، افزون بر تحولات صنعتی و اقتصادی که توسعه سواحل مکران می تواند داشته باشد و در نقش پیشران توسعه کشور عمل کند، تلاش دشمنان برای ناکام گذاشتن طرح های توسعه ای این منطقه نشان داده است که توسعه مکران هم از نظر اقتصادی و هم برای مقابله با کسانی که چشم دیدن پیشرفت های کشور را ندارند، از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، توسعه سواحل مکران از منویات مقام معظم رهبری و از موضوعات مورد تاکید رئیس جمهور است، چونکه سواحل مکران از مهم ترین محورهای پیشران توسعه کشور است و می تواند بعنوان موتور محرک برای پیشرفت کشور مطرح باشد. توسعه سواحل مکران مقوله ای راهبردی و اساسی برای اقتصاد کشور است. توسعه ای که با عنایت به مدل اقتصادی کلان تعریف شده برای اقتصاد ایران، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و باید عملیاتی شود.
در عین حال شهریورماه ۱۴۰۱ بود که سیاست های کلی برنامه هفتم از جانب مقام معظم رهبری ابلاغ گردید که در بند ۱۱ آن به تحقق سیاست های کلی آمایش سرزمین با عنایت به مزیت های بالفعل و بالقوه و اجرایی ساختن موارد برجسته آن با توجه ویژه بر دریا، سواحل، بنادر و آب های مرزی تاکید شده بود.
همینطور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ششم آذرماه ۱۴۰۱ بخشنامه خط مشی ها و چارچوب کلان برنامه هفتم توسعه را ابلاغ نمود که در موضوعات کلیدی آن، به رشد اقتصادی عدالت محور با رویکرد ارتقای بهره وری با تاکید بر اقتصاد دریامحور اشاره شده، چون که موضوع هایی مانند انرژی و ترانزیت یا اقتصاد دریامحور که موتور محرکه و کانون رشد اقتصادی و افزایش تولید هستند.
در سال ۱۳۸۷ برای نخستین بار اهمیت منطقه مکران توسط مقام معظم رهبری عنوان شد، از آن زمان توسعه سواحل مکران همواره مطرح بوده و همه مسؤلان هم به این مورد پرداختند و نقش آن در توسعه اقتصاد ملی و اثرات آن مورد بررسی قرار گرفته است. هم اکنون در سواحل مکران برنامه های دولت به منظور رشد اقتصادی کلان کشور در حال انجام می باشد.
بیشتر بخوانید برای توسعه مکران باید سبک حکمرانی و قوانین تغییر کند نقش بندر بزرگ مکران در توسعه اقتصاد دریا بندر راهبردی مکران در شرق استان هرمزگان حوالی جاسک و در منطقه کوه مبارک قرار دارد، طول سواحل مکران ۱۴۴۰ کیلومتر است که حدود ۹۰۰ کیلومتر آن در استان هرمزگان و ۵۴۰ کلیومتر آن در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و از آن جایی که یکی از استراتژی های سازمان بنادر، توجه ویژه به بنادری است که در آینده نقاط راهبردی خواهند بود؛ توجه به این بندر هم در دستور کار قرار دارد و به قول مسؤلان، مطالعات اقتصادی برای توسعه آن در حال انجام می باشد.
در دولت سیزدهم مقرر شد آن چه که بر زمین مانده از سر گرفته شود، ازاین رو توسعه سواحل مکران از نظر نقش و کارکرد ملی و بعنوان یک ابرپروژه مطرح شده و این مورد در دستور کار دولت قرار گرفت. بدین ترتیب سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، با عنایت به کارکرد موضوع، بخصوص در نشست با کشورهای همسایه که علاقمندی های خویش را جهت شرکت در این پروژه بیان نمود. در عین حال در بودجه ۱۴۰۲ ردیف اعتباری خاصی برای سازمان توسعه سواحل مکران پیشبینی شده بود.
ایجاد بندر بزرگ مکران می تواند تحول اقتصادی و صنعتی بزرگی در سواحل مکران ایجاد نماید. همچون امکان فعالیت مجموعه های پتروپالایشی و نفتی در این منطقه که ازنظر حمل و نقل و صادرات، ایجاد این بندر کمک شایانی به اقتصاد کشور خواهد نمود و در عین حال می تواند منطقه بسیار مناسبی برای ورود مواد خام وتولید در داخل کشور باشد. در عین حال بندر بزرگ مکران بعنوان یک پایگاه لجستیکی و قطب حمل و نقل در کنار بنادر شهید رجایی و چابهار به توسعه حمل و نقل دریایی کشور کمک خواهد نمود.
از طرفی ماه پیش و گروهک تروریستی جیش العدل به چابهار و راسک در بلوچستان حمله کرده و در بیانیه خود، هدف این حمله را کوشش برای ناکام گذاشتن بخشی از برنامه های طرح «توسعه سواحل مکران» اعلام نمود. این مورد نشان داده است که توسعه مکران هم از نظر اقتصادی و هم برای مقابله با دشمنان که چشم دیدن پیشرفت های کشور را ندارند، از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.1403/02/05
12:08:26
5.0 / 5
458
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است