با خرید امتیاز نهضت ملی گرفتار نشوید احتمال سلب پروژه مسکن

با خرید امتیاز نهضت ملی گرفتار نشوید احتمال سلب پروژه مسکن به گزارش کار و درآمد، مدیرعامل شرکت عمران پرند اظهار داشت: خرید و فروش امتیاز نهضت ملی مسکن غیرقانونی بوده و در ادامه پروژه امکان سلب امتیاز نهضت ملی مسکن وجود دارد.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی از وعده های انتخاباتی ریاست جمهوری سید ابراهیم رییسی بود؛ البته وی در یکی از مصاحبه های رسانه ای خود اعلام نمود: «ایران به بیشتر از یک میلیون مسکن در هرسال نیازمند است.»؛ همینطور طرح نهضت ملی مسکن و قانون جهش تولید مسکن از دو سال پیش تابحال در جهت تحقق این وعده رئیس جمهور ایجاد شدند.
با شروع به کار دولت سیزدهم و در جهت اجرای شعار مسکنی این دولت، وزارت راه و شهرسازی بعنوان متولی امر و بر مبنای قانون جهش تولید مسکن مبادرت به آغاز طرحی تحت عنوان نهضت ملی مسکن کرد که طی آن تعداد ۴ میلیون واحد مسکونی در طول ۴ سال راه اندازی و به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.
براساس این گزارش، شرکت عمران شهر های جدید هم از میان واحدهای مسکونی مورد تعهد دولت، بعد از جابه جایی اختیارات حاصل از شرکت به سازمان ملی زمین و مسکن ۴۰۰ هزار واحد را در دستور کار داشته و متعهد است طی مدت زمان ذکر شده فرایند ساخت و تحویل آنها را به متقاضیان به سر انجام برساند که تابحال هم تا بخش عمده ای از تعهد شرکت در تأمین زمین مورد نیاز، انجام شده است.
طبق آمار عرضه شده در سامانه ثبت نام نهضت ملی مسکن از آغاز آغاز طرح تعداد یک میلیون و ۳۴۵ هزار و ۵۷۰ نفر در شهر های جدید ثبت نام کردند که از این تعداد ۳۱۱ هزار و ۳۶۵ نفر حائز شرایط اعلام شده و الان از میان متقاضیان حائز شرایط تعداد ۱۵۱ هزار و ۷۲۴ نفر در مرحله تأیید نهایی هستند.
یکی از این شهرها که نسبت به وعده ساخت واحدهای نهضت ملی تعهد دارد، شهر جدید پرند است که از آغاز دولت سیزدهم تابحال ۳۳ هزار و ۵۰۰ واحد نهضت ملی مسکن در پرند شروع شد که از این تعداد تابحال ۱۱ هزار و ۲۰۰ واحد به متقاضیان تحویل شده است.
براساس اطلاعات هم اکنون، چهار هزار واحد مسکن برای افتتاح آمادگی دارند، اما به علت عدم تأمین زیرساخت های آب، برق یا فاضلاب قابل واگذاری نیستند؛ بنا بود تا طبق مصوبه شورایعالی مسکن هزینه اجرای تأسیسات زیرساختی آب، برق و فاضلاب تا یک سوم توسط وزارت نیرو، یک سوم توسط وزارت راه و شهرسازی و یک سوم از جانب استانداری ها تأمین شود.
وزارت راه از راه منابع صندوق ملی مسکن این تأمین مالی را انجام داده و مطابق قانون جهش تولید مسکن متقاضی باید تنها حق انشعاب را پرداخت کند و تاخیر در تحویل این واحدها به علت عدم تأمین منابع مالی از جانب وزارت نفت و وزارت نیرو و طبق گفته مسئولان مربوطه اگر این موانع رفع گردد شهر جدید پرند تا آخر سال جاری هم امکان تحویل ۵ هزار واحد دیگر را خواهد داشت.
آورده مالی متقاضیان شهر جدید پرند برای واحدهای مسکونی حدود ۷۰۰ میلیون تومان است که با دریافت تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی، هزینه تمام شده واحدهای آماده بهره برداری در مجموع حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برآورد می شود.
همچنین در شهر جدید پرند علاوه بر ساخت واحدهای نهضت ملی، ۹۶ هزار واحد مسکن مهر هم وجود دارد که از این تعداد حدود ۹۵ هزار واحد افتتاح و هزار و ۳۶۹ واحد باقیمانده که عمده آنها در ارتباط با مسکن های مهر تعاونی ها است، که این واحدها مشکل حقوقی یا اعضای تعاونی با هیات مدیره یا سازنده با هیات مدیره مساله دارند که برای حل اختلاف با دستور قضایی متوقف شده است.

معرفی ۱۰ هزار واحد خالی پرند به سازمان امور مالیاتی
آرش صیادی مدیرعامل شهر جدید پرند در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد واحدهای مسئله دار مسکن مهر، اظهار داشت: طبق پیگیری ها مشکل حدود ۷۰۰ واحد برطرف شده و برای رفع موانع باقی واحدها همچنان در تلاش هستیم؛ البته مسکن مهر پرند از نظر سازه ای پروژه باکیفیت به حساب می آید.
مدیرعامل شهر جدید پرند در ادامه تصریح کرد: البته در شهر جدیدپرند ۲۲۰ هزار نفر برای نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند که از این تعداد تنها ۸۸ هزار نفر واحد شرایط بودند. الان زمین ۳۳ هزار و ۳۰۰ واحد تأمین شده و کمبود زمین عامل اصلی محدود شدن این شهر جدید به حساب می آید و ۵۰ هزار واحد تقاضای مسکن در پرند وجود دارد که زمینی در دستور کار نیست؛ حداقل هزار و ۳۰۰ هکتار دیگر زمین مورد نیاز این شهر جدید است.
وی در ادامه تصریح کرد: شهرک اعتمادیه حدود ۳۲۰ هکتار و الان این شهرک درحال پیمودن فرایند تملک زمین و در این شهرک ساخت ۱۰ هزار واحد پیشبینی می شود؛ همینطور در پرند مبحث محدودیت آب هم وجود دارد. در حا حاضر بیشتر از ۴۰ هزار واحد در پرند درحال ساخت که ۶ هزار و ۸۰۰ واحد از راه مشارکت و ۵ هزار واحد دیگر هم توسط بخش خصوصی ایجاد می شود.
این مسئول در مورد قیمت واحدهای نهضت ملی اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی کوشیده که قیمت مسکن را در کل کشور مدیریت شود و قیمتها تقریبا یکسان باشد، حالا متوسط قیمت تمام شده مسکن در پرند در پروژه های مختلف ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع برآورده شده و اگر متقاضیان اقساط خویش را پرداخت کنند، اساسا در موقع اعلام شده واحدهای خویش را تحویل می گیرند.
وی در ادامه با تکیه بر غیرقانونی بودن خرید و فروش امتیاز نهضت ملی مسکن، تصریح کرد: با عنایت به این که امکان دارد در ادامه پروژه به هر علتی امتیاز نهضت ملی مسکن سلب شود، از مردم می خواهیم به چنین معاملاتی ورود نکرده و خویش را گرفتار نکنند.
مدیرعامل شرکت عمران پرند اظهار نمود: با عنایت به افزایش جمعیت پرند که نزدیک به ۴۰۰ هزار است، باید به سمت تأمین خدمات روبنایی از جمله، مدرسه، مسحد، فضای سبز، مراکز درمانی و… حرکت نماییم.
صیادی ادامه افزود: بیمارستان یکی از نیازهای اساسی مردم شهر پرند است که با تأمین ۵۰ درصدی هزینه های راه اندازی این بیمارستان از جانب شرکت عمران شهر جدید پرند، کلنگ زنی این پروژه تا تیرماه آغاز خواهد شد و که ۸ هکتار برای این بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی پرند اختصاص شده است.
وی اضافه کرد: سال قبل در شهر جدید پرند به صورت فشرده ۱۳ هزار واحد مسکونی خالی شناسایی و الان ۱۰ هزار واحد به سازمان امور مالیاتی برای دریافت مالیات معرفی شده است؛ البته احتمال وجود ۳ هزار واحد دیگر خالی از سکنه در این شهر جدید وجود دارد.

به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، شهر جدید پرند در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی تهران و در راه آزاد راه تهران ساوه و در مجاورت فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) واقع شده است و روزانه بیشتر از ۳۰ هزار نفر بین تهران و پرند تردد می کنند.


منبع:

1403/02/11
11:39:44
5.0 / 5
585
تگهای خبر: تسهیلات , تعاونی , تولید , حقوق
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است