اشتغال ۹۲ هزار نفری تعاونی های زنان در کشور

اشتغال ۹۲ هزار نفری تعاونی های زنان در کشور کار و درآمد: مطابق آخرین آمارها 7000 تعاونی زنان با عضویت بیش از 66 هزار نفر و ایجاد 92 هزار فرصت شغلی در کشور فعالیت دارند و تشکیل تعاونی های زنان در دولت سیزدهم رشد 22 درصدی داشته است.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، هم اکنون تعاونی های زنان نقش به سزایی در رشد و توسعه اقتصاد، تولید ناخالص داخلی، اشتغالزایی و درآمدزایی دارند. سیر تاریخی فعالیت بانوان در ایران نشان میدهد زنان از گذشته های دور در حوزه های مختلف از صنایع دستی و مشاغل هنری گرفته تا تولید فرش دستباف و امور باغی و کشاورزی فعالیت داشته و سهم به سزایی از تولید و اشتغال خُرد و خانگی را در قالب تعاونی ها به خود اختصاص داده اند.

امروز سازمان های بین المللی، تشکیل تعاونی های زنان را به عنوان یکی از راهبردهای اساسی کاهش نابرابری ها و افزایش مشارکت در کلیه امور اقتصادی و اجتماعی به دولت ها سفارش می کنند.

در کشور ما نیز طی یک دهه گذشته بنگاه های کوچک و متوسط بسیاری با عنوان تعاونی زنان در کشور تاسیس و با اقبال خوبی همراه شدند. این تعاونی ها در گرایش های مختلف شامل تولیدی، توزیعی و خدماتی فعالیت نموده و عمده تولیدات آنها در عرصه خدمات، کشاورزی، صنایع غذایی، صنایع دستی، گلیم، فرش دستباف و گیاهان دارویی بوده است.

آنطور که حامد ویس کرمی - معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - گفته ۴۵ درصد از تعاونی های زنان در گرایش های فرش دستباف، صنعت و صنایع دستی، ۱۸ درصد در گرایش کشاورزی، ۲۳ درصد در رشته خدمات و ۱۴ درصد در سایر گرایش ها فعالیت دارند.

طبق گزارش ها ۴۵ درصد از تعاونی های زنان در گرایش های فرش دستباف، صنعت و صنایع دستی، ۱۸ درصد در گرایش کشاورزی، ۲۳ درصد در رشته خدمات و ۱۴ درصد در سایر گرایش ها فعالیت دارند.

وی تقویت تعاونی های زنان را از برنامه های وزارت تعاون امسال ذکر کرده و می گوید خوشبختانه دستگاهها همکاری خوبی با تعاونی ها دارند و پشتیبانی از تعاونی ها منجر به ایجاد اشتغال پایدار و امنیت شغلی می شود.
معاون وزیر تعاون درعین حال آماری از تعداد تعاونی های زنان در دولت سیزدهم ارائه کرده و می گوید: از شروع دولت سیزدهم تا حالا ۱۲۲۳ شرکت تعاونی زنان با ۱۲ هزار و ۱۹۶ نفر عضو و ۱۸ هزار و ۹۰۰ فرصت شغلی تشکیل شده است که نسبت به زمان مشابه دوره قبل رشد ۲۲ درصدی داشته است.

به گفته ویس کرمی، در عرصه های گردشگری نیز ظرفیتهای کسب وکار و اشتغال خوبی برای بانوان در بخش تعاونی کشور وجود دارد.

تعاونی های زنان تعاونی هایی هستند که حداقل ۷۰ درصد اعضا آنها را زنان می سازند.

بر اساس تازه ترین آمار تعداد ۷۰۰۰ تعاونی زنان با عضویت بیش از ۶۶ هزار نفر و ۹۲ هزار فرصت شغلی در کشور فعال می باشند.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به اعضای شرکت های تعاونی زنان از محل منابع بانک توسعه تعاون، حمایت مالی در قالب وام و کمک بلاعوض با هدف توسعه بازار و حضور در نمایشگاه های داخلی و بین المللی همچون برنامه های حمایتی معاونت امور تعاون از تعاونی های زنان بوده است.
1403/02/16
09:03:32
5.0 / 5
295
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است