دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای مسکن مردم

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای مسکن مردم به گزارش کار و درآمد، هریک از شش نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برنامه هایی برای اقتصاد کشور و حوزه مسکن بعنوان یک بخش مهم در سبد خانوار دارند که در این گزارش به آنها پرداخته ایم.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، یکی از مهم ترین موضوعات اقتصادی مورد توجه مردم، حوزه مسکن می باشد. باتوجه به نیاز سالیانه کشور به یک میلیون واحد مسکونی، دولت سیزدهم طرح ساخت چهار میلیون مسکن طی چهار سال را در دستور کار قرار داد که طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی تا کنون ۲.۶ میلیون واحد به مرحله ی ساخت رسیده است.
با نزدیک شدن به چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که مقرر است هشتم تیرماه اجرا شود برنامه های کاندیداها را در بخش مسکن بررسی می نماییم. حوزه مسکن به عنوان حوزه پیشران که سهم شش درصدی در تولید ناخالص داخلی دارد و ۱۲ درصد اشتغال مستقیم را به خود اختصاص می دهد با معیشت و اقتصاد خانوارها ارتباط مستقیم دارد.
بدین سبب بطور معمول در همه دوره ها مورد توجه دولت ها و به تبع آن کاندیداهای ریاست جمهوری بوده و در این دوره نیز یکی از موضوعات محوری در شعارها و وعده های کاندیداها خواهد بود.
برخی گزارش ها که سال قبل انجام شده حکایت از آن دارد که میانگین مدت زمان خانه دار شدن در تهران به ۵۴ سال رسیده است. این عدد برای شهر دوحه ۴۸ سال، بغداد ۴۰ سال، استانبول ۱۸ سال، ابوظبی ۱۲ سال، کابل ۳۶ سال و مسقط ۲۰ سال است.
تنها دو روز از مشخص شدن وضعیت تایید صلاحیت های کاندیداهای ریاست جمهوری دوره چهاردهم می گذرد. اما احتمالاً در ایام آینده سیاست ها و راهکارهای شش نامزد شامل پزشکیان، قاضی زاده، زاکانی، پورمحمدی، قالیباف و جلیلی درباب بخش مسکن ارائه خواهد شد. البته باتوجه به سوابق اجرائی و تجارب کاندیداها در مسئولیت های مختلف عمده این افراد پیش از این برنامه های خودرا برای بخش مسکن ارائه کرده و برخی نیز کارنامه هایی ارایه داده اند.

هدف زاکانی برای ساخت ۳۰۰ هزار مسکن در تهران
علیرضا زاکانی ـ زاده اسفند ۱۳۴۴ از سال ۱۴۰۰ به عنوان شهردار تهران انتخاب گردید. باتوجه به نزدیکی مسئولیت های شهرداری با ماموریت های وزارت راه و شهرسازی، زاکانی طی دو سال و ۹ ماه گذشته برنامه هایی را برای این حوزه ارائه کرد که به صورتی مهم ترین آن تشکیل قرارگاه مسکن بوده است.
او در آغاز مسئولیت خود اعلام نمود شهرداری نمی تواند نسبت به مسکن مردم بی تفاوت باشد. کوشش برای تامین مسکن افراد بی بضاعت و کم استطاعت و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد همچون اهداف وی در دوران تصدی شهرداری تهران بوده است.
زاکانی بر ساخت ۳۰۰ هزار واحد مسکن حمایتی غیر از ایجاد یک میلیون مسکن تاکید نمود. برنامه ساخت مسکن با همکاری شرکت های چینی از مهم ترین کوشش های او بوده است. سال ۱۴۰۲ سازمان نوسازی شهر تهران اعلام نمود که برنامه ساخت ۲۰۰ هزار خانه بوسیله یوزانس با کشور چین در دستور کار قرار دارد و تفاهماتی انجام شده است. حتی عنوان شد که یک شرکت چینی سازنده مسکن در ایران مستقر شده اما ظاهرا این برنامه آن طور که انتظار میرفت پیش نرفت.
اواسط اردیبهشت امسال مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران درباره ی ورود چینی ها به بازار مسکن و بافت فرسوده اعلام نمود: نخستین شرط انتقال تکنولوژی ساخت و دومین شرط تامین ۸۰ درصد منابع مالی است. اگر این دو شرط مورد پذیرش قرار بگیرد می توانیم به مرحله تفاهم و قرارداد برسیم. آن چه مشخص است اینکه فعلا از آمدن آنها خبری نیست؛ چونکه هنوز به مرحله قرارداد نرسیده ایم.
زاکانی پس از تایید صلاحیت در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هنوز برنامه ی خودرا در بخش مسکن ارائه نکرده است.

قالیباف مقرر است به احتکار زمین پایان دهد
محمدباقر قالیباف ۶۳ ساله نیز که ریاست مجلس در دوره گذشته و دوره اخیر را بر عهده داشته، با موضوع معیشت مردم در عرصه مسکن و وعده «پایان احتکار زمین»، ورود به صحنه رقابت را شروع و روز گذشته نیز نخستین بیانیه خودرا منتشر نمود. وی در زمان ریاست مجلس و کاندیداتوری دوره های قبل ریاست جمهوری نیز راهکارهای خودرا برای ساماندهی بازار مسکن ارائه کرد. مرداد ۱۴۰۰ در زمان ریاست قالیباف بر مجلس، قانون جهش تولید و تامین مسکن با هدف ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی به تصویب نمایندگان مجلس رسید.
قالیباف روز گذشته در صفحه مجازی خود در توییتر، ضمن تاکید بر این که ''هزینه بالای مسکن زندگی مردم را سخت کرده است، ریشه این مساله را در قیمت بالای زمین دانسته و این اطمینان را به مردم داد که در صورتیکه به ریاست جمهوری دولت چهاردهم برسد، با برنامه ریزی دقیق و سرعت بالا به این مساله خواهد پرداخت و ۳۳۰ هزار هکتار زمینی که در قانون برنامه ی هفتم به ظرفیت سکونتگاهی اضافه شده است را اجرا خواهدنمود. او هشتک #پایان_احتکار_زمین را برای این پست خود برگزید.

انتقاد پزشکیان به برنامه های مسکن دولت های گذشته
مسعود پزشکیان ـ متولد ۱۳۳۷ نماینده مجلس دوازدهم است. وی در مجلس دهم نایب رییس اول بود. همین طور در سالهای ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت خاتمی بود.
او از نحوه ساخت مسکن انتقاد کرده و گفته است: مشکل اساسی ما با ساخت این تعداد مسکن حل نمی گردد. آن همه پول و امکانات به دست احمدی نژاد آمد اما نتوانست دو میلیون مسکن را تا آخر بسازد، بقیه اش را دولت روحانی انجام داد و هنوز هم تتمه اش مانده است. چطور می خواهند در هر سال یک میلیون مسکن بسازند؟ اصلا مصالحش را دارند و جایگاهش را مشخص کرده اند؟
بگفته پزشکیان ما قانون گذاران، سیاستمداران و حاکمان باید سیاستی را برای حل این مشکل در نظر داشته باشیم. رییس جمهور محترم قول ساخت سالانه یک میلیون مسکن را داده بود که عملا نا ممکن است اما می شود حداقل کوشش کرد به آن سمت برویم اما متاسفانه این تلاش را نمی بینیم.
پزشکیان هم چنین در مقطعی از قانون مالیات بر عایدی سرمایه دفاع کرد. هدف این قانون جلوگیری از کارهای سوداگرانه مخرب در بخش های غیرمولد همچون بازار مسکن می باشد. حالا باید ببینیم پزشکیان که از طرح مسکن مهر و نهضت ملی مسکن انتقاد کرده چه راهکارهای برای خانه دار کردن مردم دارد.

جلیلی: مردم را خانه دار می کنیم
سعید جلیلی ـ زاده ۱۳۴۴ در مشهد نیز به عنوان یکی از شش کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حالی پا به عرصه گذاشته که در برنامه های پیشین او شعارهای اقتصادی زیادی همچون حل مشکل تورم، روشن کردن موتور تولید و اشتغال، جلوگیری از نوسانات در بازار ارز و رفع اشکال مسکن به چشم می خورد. جلیلی در سال ۱۴۰۰ نیز یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری بود.
«مردم را خانه دار می کنیم» و «حداقل یک میلیون مسکن در سال می سازیم» از وعده های سال ۱۴۰۰ جلیلی شمرده می شود. اعطای تسهیلات و اختصاص زمین برای توسعه ساخت وساز مسکن، برطرف نمودن نقایص طرح مسکن مهر و اجرای آن، تهیه برنامه جامع برای تولید مسکن، خانه دار کردن مردم با واگذاری زمینهای دولتی به تعاونی های مسکن و ساخت حداقل یک میلیون مسکن در سال از برنامه های جلیلی بود.

پورمحمدی برای مردم عدالت و ثروت می خواهد
مصطفی پورمحمدی ـ متولد ۱۳۳۸ در قم اما باتوجه به سوابق کاری خود همچون وزیر دادگستری دولت روحانی، رئیس سازمان بازرسی و البته وزیر کشور در دولت احمدی نژاد، طبیعتا قرابت چندانی با حوزه مسکن نداشته و بر این اساس در این زمینه کمتر اظهارنظر کرده است.
او بعد از ثبت نام در ماراتن انتخابات چهاردهم ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نام دولت چهاردهم دولت قرار و اولویت های آن عدالت، ثروت و قدرت خواهد بود. قرار من با شما تحقق این سه اولویت کلیدی است.

وعده قاضی زاده برای پرداخت وام مسکن با اقساط ۳۰ ساله
امیرحسین قاضی زاده هاشمی ۵۳ ساله که جوان ترین کاندیدای این دوره شمرده می شود نیز در زمان حضور برای ثبت نام در انتخابات سال ۱۴۰۰ حدود ۴۰ وعده اقتصادی داد که همچون آنها پرداخت ۵۰۰ میلیون تومان برای اشتغال، ازدواج و مسکن به هر زوج، حل مشکل بورس در سه روز، رقابت و عدم انحصار و رانت، ایجاد ۴۸۵ پایتخت در کشور، حل مشکل مسکن، تهیه یک بسته غذایی ماهانه به میزان ۳۰۰ هزار تومان، عرضه محصولات کشاورزی در بورس و کاهش نرخ تورم به کمتر از ۵ درصد است.
وی همین طور به برنامه ریزی برای تامین ۴.۵ میلیون واحد مسکونی در کشور، تامین مسکن سه دهک پایین جامعه، برقراری اقساط ۳۰ ساله مسکن برای فقرا، مبارزه با قاچاق و بازار سیاه، اصلاح اقتصاد رسانه، ایجاد ثبات شغلی برای خبرنگاران، پرداخت یارانه به فعالان حوزه فرهنگ در ازای مابه التفاوت عدم حقوقشان، صیانت از مصرف کننده نهایی، برگرداندن رانت به وجود آمده از طرف دولت به جیب مردم، ایجاد شفافیت اقتصادی تام و عام و توسعه فرهنگ استفاده از کالای داخلی نیز تاکید داشت.1403/03/23
10:53:51
5.0 / 5
214
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است