پرداخت ۱۱۵ همت تسهیلات به مشاغل خانگی طی ۳ سال قبل

پرداخت ۱۱۵ همت تسهیلات به مشاغل خانگی طی ۳ سال قبل کار و درآمد: کار و درآمد: بر اساس گزارش ها در دولت سیزدهم مجوز بیش از 95 درصد رشته های مشاغل خانگی به شکل آنی صادر و 115 هزار میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل خانگی اختصاص داده شده است.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، هم اکنون اشتغال خانگی به عنوان یکی از زمینه های اشتغالزایی و کارآفرینی، سهم به سزایی در تولید ناخالص داخلی کشورها داشته و از ارزش افزوده بالایی برخوردارست. شیوه اشتغال خانگی و زنجیره اتصال تولیدات خانگی در کشورهای توسعه یافته از درون خانه ها و در قالب انعقاد قرارداد کار میان واحدهای بزرگ و متوسط تولیدی جریان می یابد.

با گسترش کسب و کارهای خانگی افراد در کنار دیگر اعضای خانواده در درون خانه ضمن ایجاد کسب وکار و درآمد، به افزایش رفاه و معیشت خانواده نیز کمک می کنند.

صدور آنی مجوز برای بیش از ۹۵ درصد رشته های مشاغل خانگی برای اولین بار در دولت سیزدهم انجام شده و در این جهت ۱۱۵ همت تسهیلات به کسب و کارهای خانگی اختصاص یافته است.

بر اساس آمارها ۱۵ تا ۲۳ درصد اشتغال در کشورهای توسعه یافته در عرصه مشاغل خانگی است. در کشور ما نیز طی چند سال قبل برای ارتقای سهم مشاغل خانگی در اقتصاد کوشش های بسیاری انجام شده است. در دولت سیزدهم با هدف تقویت و توسعه هرچه بیشتر مشاغل خانگی مدت زمان صدور مجوزهای مشاغل خانگی به ۳ روز کم شد و بیش از ۹۵ درصد مجوزها به شکل ثبت محور صادر شد تا علاوه بر حل موانع تولید دراین زمینه، صاحبان کسب و کارهای خانگی با انگیزه بیشتری به این حوزه ورود کنند.

به گفته مسئولان وزارت کار، توزیع ۲۸۰ همت تسهیلات اشتغالزایی در بخش های مختلف صنعت، تولید و خدمات در راستای پایداری اشتغال روستایی و مشاغل خانگی همچون اقدامات موثر دولت سیزدهم بشمار می رود و در این جهت ۱۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل خانگی اختصاص یافته است. همین طور صدور آنی مجوز برای بیش از ۹۵ درصد از رشته های مشاغل خانگی از اقدامات مهم دولت سیزدهم بشمار می رود که برای اولین بار انجام شده است.

در همین راستا هادی ابوی - فعال حوزه کار در گفت و گو با ایسنا، با اشاره با مزیت های راه اندازی کسب و کارهای خانگی می گوید: هم اکنون راه اندازی یک شغل در بخش های مختلف همچون صنعت هزینه بالایی می خواهد بنا بر این افراد از مشاغلی استقبال می کنند که بودجه و سرمایه گذاری بالایی نیاز ندارد.

وی ایجاد مشاغل خانگی در قالب شرکت های تعاونی را به جوانان جویای کار خصوصاً فارغ التحصیلان دانشگاهی پیشنهاد کرده و می گوید: چنانچه تولیدات خودرا بوسیله تعاونی های تولیدی و توزیعی تولید و عرضه کنند، ضمن صرفه جویی در هزینه ها، زودتر به درآمدزایی و سودآوری می رسند.به گفته این فعال حوزه کار مشاغل خانگی از تنوع زیادی برخوردارست و جوانان و زنان جویای کار می توانند از این طریق در حوزه گیاهان دارویی، مواد غذایی، فرش بافی، گلیم بافی و صنایع دستی به تولید و فعالیت بپردازند.

طی ۳ سال قبل استان تهران بالاترین مبلغ پرداختی در عرصه مشاغل خانگی را در بین استانها داشته است.

سال گذشته برنامه معاونت اشتغال وزارت کار، تمرکز بر افزایش فروش و توسعه محصولات مشاغل خانوادگی بود. همین طور با همکاری و مساعدت بانک مرکزی مبلغ ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه کسب و کارهای خانگی درنظر گرفته شد. طبق اعلام معاونت اشتغال وزارت کار در نیمه دوم سال نیز ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر برای تقویت منابع وام مشاغل خانگی از طرف بانک مرکزی اختصاص یافت و جمعا به ۵۰۰۰ میلیارد تومان رسید.

طی ۳ سال قبل استان تهران بالاترین مبلغ پرداختی در حوزه مشاغل خانگی را در بین استانها داشته است.آنطور که محمد آذرپناه ـ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران گفته در سال ۱۴۰۲ با پیگیری ها و هماهنگی های لازم بین دستگاه های اجرائی و بانکهای عامل مبلغ ۲۲۱ میلیارد تومان تسهیلات به ۱۶۷۷ طرح متقاضی مشاغل خانگی در استان تهران پرداخت شده که این رقم در مقایسه با سال قبل رشد ۷۸ درصدی در سهم اعتبار داشته است.

زنان در بحث توسعه مشاغل خانگی سهم به سزایی داشته اند به نحوی که یکی از عوامل موثر در رونق مشاغل خانگی و افزایش مشارکت اقتصادی حضور زنان بوده و بیش از ۸۰ درصد تسهیلات پرداختی، صدور مجوز و ایجاد اشتغال در عرصه مشاغل خانگی به زنان اختصاص دارد.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، رشد صدور مجوزهای مشاغل خانگی در دولت سیزدهم در امتداد تسهیل راه اندازی کسب و کارهای خانگی صورت گرفت و تلاش شد با بوجودآوردن زمینه های مناسب و فراهم کردن مشوق های لازم، صاحبان مشاغل خانگی در کوتاهترین زمان ممکن مجوز خودرا دریافت نمایند و از تسهیلات پیش بینی شده مشاغل خانگی بهره مند شوند.
1403/04/03
11:10:05
5.0 / 5
133
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است