چگونه می توان حوادث شغلی را به حداقل رساند؟

روزانه ۶۳۰۰ كارگر جان می بازند

روزانه ۶۳۰۰ كارگر جان می بازند كار و درآمد: سالانه ۳۴۰ میلیون حادثه شغلی در جهان اتفاق می افتد و روزانه ۶۳۰۰ كارگر در دنیا بر اثر حوادث و بیماری های ناشی از كار جان خویش را از دست می دهند. برآوردی كه از خسارت این قبیل حوادث می گردد رقم ۲۸۰۰ میلیارد دلار معادل چهار درصد تولید ناخالص داخلی كشورهای جهان است.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، یكی از تبعات منفی رشد تكنولوژی در جوامع بشری، بروز حوادث مختلف همچون حوادث ناشی از كار و بیماری های شغلی است كه هر ساله تعداد بیشماری از انسان ها را در كارگاه ها و واحدهای تولیدی و صنعتی دچار مشكل می كند.
برابر اعلام نظر كارشناسان بیش از۹۰ درصد حوادث ناشی از كار به علت نبود آموزش های لازم اتفاق می افتد و خطای انسانی در وقوع ۸۵ درصد این حوادث نقش دارند. در این بین كارگاه های ساختمانی جزو كارگاه های پرخطر حوادث كار به شمار می روند؛ آمارها مبین آن است كه ۶۰ درصد حوادث رخ داده در كارگاه های ساختمانی به علت سقوط اشیاء یا سقوط از ارتفاع بوده است.
متاسفانه حوادث ناشی از كار هزینه های سنگینی را به جامعه تحمیل می كند كه كاهش این حوادث توجه به امور پیشگیرانه را می طلبد.

بسیاری كارشناسان تاكید دارند كه صَرف پول برای ایمن سازی و رعایت جانب احتیاط به منظور كاهش حوادث كار، نه تنها هزینه نیست بلكه سرمایه گذاری است. اگر كارفرمایان تنها یك صدم هزینه تلفات و خسارات ناشی از كار را در كارگاه های خود خرج تجهیزات ایمنی كنند، از وقوع حوادث تلخ و ناگوار مالی و انسانی جلوگیری می گردد.
در این باره علی مظفری ـ مدیركل بازرسی كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بر ضرورت اهمیت امر آموزش در كاهش حوادث ناشی از كار و گسترش فرهنگ ایمنی تاكید دارد.
او مهمترین وظیفه بازرسان كار را پیشگیری از بروز حوادث شغلی با استفاده از آموزش و بالابردن سواد ایمنی كارگران می داند.
به اعتقاد مدیركل بازرسی كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، هر نوع خرج در مسیر ایمنی، هزینه نیست و نوعی سرمایه گذاری برای كارفرمایان به حساب می آید كه آن ها را از حوادث ناگوار در محیط كار دور می كند.
به گفته وی، سازمان هایی كه در مقوله ایمنی سرمایه گذاری می كنند، ۴۴۸ برابر و سازمان هایی كه در زمینه تجهیزات فردی اقدام می كنند، ۳۳۷ برابر بازگشت سرمایه دارند.
در حال حاضر برخی كارفرمایان با اهمال كاری در رعایت اصول ایمنی تصور می كنند كه تجهیز ایمنی در كارگاه هزینه است و از انجام آن طفره می روند. در این باره هادی ابوی ـ فعال حوزه كار، اصل آموزش را در پیشگیری از حوادث كار موثر دانسته و می گوید: بالا بردن سطح سواد ایمنی در كارگران و نیروهای كار در جلوگیری از بروز حوادث ناشی از كار موثر است.
او می گوید: برگزاری كلاس های آموزشی به صورت مداوم و آشنا كردن كارگران با نكات ایمنی از وقوع حوادث در محیط كار جلوگیری می كند، ازاین رو هرقدر كارفرمایان در این زمینه سرمایه گذاری كنند پرارزش است.
عامل انسانی در وقوع حوادث كار باید آخرین مرحله در قصور منجر به حادثه باشد و شرایط كار به قدری ایمن باشد كه نقش عامل انسانی را كم كند و احتمال بروز خطا را به حداقل برساند.عامل انسانی در وقوع حوادث كار باید آخرین مرحله در قصور منجر به حادثه باشد و شرایط كار به قدری ایمن باشد كه نقش عامل انسانی را كم كند و احتمال بروز خطا را به حداقل برساند. به قول این فعال كارگری، حواث ناشی از كار همه گروه ها را شامل می گردد و اینطور نیست كه افراد تحصیلكرده در معرض خطرات ناشی از كار نباشند.
ابوی می افزاید: امروز برای یكسری مشاغل خاص، آموزش های خاص هم پیش بینی شده است مثلا در شغل نانوایی، نانوایان آموزشهای مختص به این شغل را می بینند.
او معتقد می باشد اگر كارگران نحوه استفاده از كلاه ایمنی، لباس ضدحریق و سایر تجهیزات ایمنی را بلد باشند و كار با آن را آموزش ببینند، به اهمیت حفظ جان خود پی می برند و آن را از كارفرمای خود مطالبه می كنند. امروز خریدن تجهیزات خوب مهم نیست، مهم تكه ای از بدن یك انسان است كه در اثر سهل انگاری یا عدم آموزش ممكن است از دست برود.
به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، بدون تردید نقش بازرسان كار در بازرسی و نظارت از محیط های كار حائز اهمیت است و در همین راستا وزارت كار با استقرار افسران ایمنی و انتخاب آن ها از درون كارگاه ها كوشیده گام موثری در جهت كاهش حوادث ناشی از كار بردارد.
هم اكنون پیشگیری از حوادث احتمالی در كلیه كارخانه ها و كارگاه ها و در تمام پروژه های عمرانی، معدنی، نفتی و گازی، جزء جداناپذیر از پروژه ها در دنیا محسوب می شوند ولی در كشورهای در حال توسعه تنها جنبه انتخاب دارند.
بر اساس اصول راهبردی كنوانسیون شماره ۱۸۷ سازمان جهانی كار (ILO)، سیستم های ایمنی و بهداشت كار باید توسط دولت های عضو و با مشاركت و همكاری شركای اجتماعی به منظور ارتقای فرهنگ ایمنی و بهداشت كار در سطح ملی برنامه ریزی، سازماندهی و پیاده سازی شوند و فراموش نكنیم كه عامل انسانی در وقوع حوادث كار باید آخرین مرحله در قصور منجر به حادثه باشد و شرایط كار به قدری ایمن باشد كه نقش عامل انسانی را كم كند و احتمال بروز خطا را به حداقل برساند.1396/12/25
18:14:48
5.0 / 5
5883
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است