ادامه رایزنی ها درباره دستمزد سال ۹۷ كارگران در جلسه شورای عالی كار

ادامه رایزنی ها درباره دستمزد سال ۹۷ كارگران در جلسه شورای عالی كار كار و درآمد: چانه زنی برای تعیین دستمزد سال ۹۷ كارگران از ساعاتی قبل در شورای عالی كار شروع شد.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، وزیر امور اقتصاد و دارایی و وزیر صنعت، معدن و تجارت همراه با نمایندگان كارگری و كارفرمایی در این جلسه حضور دارند.

این نشست در حالی برگزار می گردد كه جلسه روز گذشته شورای عالی كار به علت آنچه اختلاف نظر شدید میان نمایندگان كارگری و كارفرمایی عنوان شد، بدون نتیجه به پایان رسید تا تصمیم گیری در مورد رقم دستمزد به امشب موكول شود.

وزیر كار روز گذشته در حاشیه جلسه شورای كار از برگزاری نشست های دوجانبه با گروه های كارگری و كارفرمایی به منظور نزدیك تر كردن دیدگاه های دوطرف اطلاع داده بود و بر این اساس از بامداد امروز (شنبه) طی دو نوبت كارگران و كارفرمایان با وزیر كار جلسه داشتند. در حالیكه كارفرمایان بر تعیین دستمزد بر اساس نرخ تورم پافشاری می كنند، نمایندگان كارگری هرگونه چانه زنی بر اساس نرخ تورم را نمی پذیرند و معتقدند كه دستمزد باید تابعی از هزینه خانوار و سبد معیشت باشد.

كارفرمایان از افزایش دستمزد چندان استقبال نمی كنند و خویش را ناتوان از پرداخت مزد بیشتر می دانند. آنها پایین بودن بهره وری و ركود بنگاه ها را مورد تاكید قرار داده و نسبت به ریزش نیروهای كار در صورت افزایش بالای مزد اخطار می دهند. با این حال كارفرمایان معتقدند كه دستمزد هم باید رضایت خاطر كارگران را تأمین كند و هم به تقویت تولید منجر شود.

شورای عالی كار در جلسات كارگروه دستمزد رقم هزینه ماهانه سبد معیشت خانوار كارگری را ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان اعلام نمود. این رقم سال قبل ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان بود.

اسفندماه سال قبل شورای عالی كار حداقل مزد كارگران مشمول قانون كار را ۹۳۰ هزار تومان تصویب كرد.

تعیین دستمزد كارگران همه ساله به شكل سه جانبه و با نظر نمایندگان گروه های كارفرمایی، كارگری و دولت صورت می پذیرد.

در صورتی كه در جلسه امشب نظرات گروه ها به هم نزدیك شود و به جمع بندی قابل قبولی برسد، احتمال اعلام رقم دستمزد دور از ذهن نیست.
1396/12/27
11:55:37
5.0 / 5
4560
تگهای خبر: كارگر
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است