، اقتصاد ایران در سال ۹۶،

مصوبه ای كه كام كارگران را تلخ كرد

مصوبه ای كه كام كارگران را تلخ كرد كار و درآمد: یك مقام مسئول كارگری ابراز امیدواری كرد كه افزایش دستمزد كارگران در سال ۱۳۹۷ به گونه ای باشد كه قدرت خرید را به خانوارهای كارگری بازگرداند.فتح اله بیات در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: وقتی از مطالبات كارگران صحبت می شود، معیشت مهمترین دغدغه ای است كه كارگران در كنار امنیت شغلی دارند.

وی ادامه داد: متاسفانه دستمزد كارگران و قدرت خریدشان از نرخ تورم جامعه عقب بوده و سال های سال است كه شورای عالی كار درباره حقوق و دستمزد تشكیل جلسه می دهد ولی آنچه كه به تصویب می رسد رقمی نیست كه سفره كارگران را رونق دهد.

رییس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی تصریح كرد: وقتی خط فقر و معیشت سه میلیون تومان اعلام می گردد و نرخ تورم بیش از آن چیزی باشد كه كارگران احساس می كنند طبعا حقوق ۹۳۰ هزار تومانی كفاف زندگی خانوارهای كارگری را نمی دهد.

بیات اظهار داشت: برای جبران فاصله دستمزد فعلی كارگران با نرخ تورم پیشنهاد افزایش پلكانی حقوق را مطرح كرده ایم تا هر سال این عقب ماندگی چند درصد بیشتر از تورم به شكل پلكانی جبران شود ولی متاسفانه گوش شنوایی در این زمینه وجود ندارد.

این مقام مسئول كارگری در ادامه سازمان تامین اجتماعی را متعلق به كارگران و كارفرمایان دانست و اظهار داشت: این نهاد باید از كارگران در بخش امنیت شغلی، بهداشت و درمان، بیمه بیكاری و از كار افتادگی حمایت كند ولی متاسفانه چشم دیدن سازمانی كه از حقوق كارگران سرپا ایستاده نداشتند و طرحی را در مجلس به تصویب رساندند كه دست كم ۱۵۰ نماینده در جریان آن غایب بودند و بند ز تبصره ۷ بودجه ۹۷ در جریان برخی لابی ها تصویب گردید.

بیات اظهار داشت: وزارت بهداشت تمام اهتمام خویش را به كار گرفت تا نظر نمایندگان را به دست آورد و این طرح را به منظور پوشش بیمه سلامت كه طرحی رو به شكست است به تصویب برساند ولی فقهای شورای نگهبان، مصوبه را مغایر با قانون ندانستند و این اقدامی بود كه كام كارگران را در روزهای عید تلخ كرد.

رییس اتحادیه كارگران قراردادی در انتها ابراز امیدواری كرد كه وضع معیشت كارگران در سال آینده بهبود یابد و افزایش دستمزد كارگران به گونه ای باشد كه قدرت خرید را به خانوارهای كارگری بازگرداند.
1396/12/29
16:37:42
5.0 / 5
5739
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است